Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Pseudonimet e mafiozeve gangstere

Pseudonimet e mafiozeve gangstere

Go down  Message [Page 1 of 1]

Gangsterėt shpesh njihen mė sė shumti me nofkat e tyre sesa me emrin e vėrtetė. Nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve nofka vjen nga bėmat e tyre e nė shumė raste nofka, edhe pse i identifikon, nuk pėrmendet asnjėherė nė praninė e tyre. Disa prej gangsterėve nė listė kanė arritur deri aty sa tė kryejnė vrasje pėr shkak se i kanė thirrur me nofkė.

Charles Floyd – Bukuroshi

Ėshtė fakt i njohur qė Charles Arthur Floyd e urrente nofkėn e tij, por nuk ka njė burim tė saktė se si i ngeci nofka “Djali bukurosh”. Sipas njė historie ai e mori nofkėn nga njė pėrshkrim qė i bėnė gjatė grabitjes sė tij tė madhe si “njė djalė bukurosh”.

Ai e urrente aq shumė kėtė nofkė saqė ka vrarė gangsterė tė tjerė sepse i janė drejtuar ashtu. Nė fakt, pasi e qėlluan pėr vdekje fjalėt e tij tė fundit ishin, “Unė jam Charles Arthur Floyd”.Charlie Luciano – FatlumiCharlie Luciano mori nofkėn Fatlumi kur u kthye pas “njė xhiroje” qė kishte si synim t’i merrte jetėn. Ai mori njė thikė nga takimi i tij qė i shkaktoi njė problem tė pėrhershėm tek njėri sy. Ka shumė histori pėr kėtė ngjarje, por thuhet se ai u torturua nga familja e njė oficeri, tė cilit i kishte ngacmuar vajzėn. Ai e pėrdori historinė pėr tė rritur legjendėn e tij nė botėn e krimit, duke thėnė shpeshherė se ai ishte i vetmi anėtar i mafies i kthyer gjallė pas “shėtitjes”.

Sam Hunt – Ēanta e golfit

Nofka “ēanta e golfit” nuk projekton frikė apo tmerr, deri sa tė mėsohet arsyeja pse ky mafioz mori kėtė nofkė. Sam Hunt punonte pėr Al Capone-n si vrasės me pagesė dhe i mbante armėt e tij nė ēantėn e golfit, nė mėnyrė qė t’i fshihte. Ata qe e shihnin Sam-in duke shkuar nė drejtimin e tyre me njė ēantė golfi e merrnin me mend se bėhej fjalė pėr gjuajtjen e radhėsh dhe duhet t’i trembeshin fatit tė tyre.


Israel Alderman – Kaēavida

Nuk do shumė mend pėr tė kuptuar pse Israel Alderman kishte nofkėn Kaēavida. Siē mund tė kuptohet metodat e vrasjes sė Alderman pėrfshinin kaēavidėn. Gangsteri i vriste viktimat e tij duke u ngulur kaēavidėn nė vesh e deri nė tru. Ai pėrdorte kėtė “teknikė” tė shpejtė sepse dėshmitarėt shihnin vetėm viktimin qė rrėzohej pa pritur si njė i dehur, teksa njerėzit kalonin nė rrugė.


Vincent Coll – Qeni i tėrbuar

Vincent Coll mori nofkėn qeni i tėrbuar pėr mungesėn e respektit qė kishte ndaj jetės, qoftė edhe pėr atė tė fėmijėve. Mė 28 korrik 1931 Coll u pėrpoq tė grabiste Joey Rao, por gjatė shkėmbimit tė zjarrit njė fėmijė pesė vjeē mbeti i vrarė dhe shumė tė tjerė u plagosėn. Pas kėsaj, kryebashkiaku i Nju-Jorkut, Jimmy Walker e quajtur “Qeni i ēmendur” dhe gjithė qyteti nisi kėrkimin pėr tė.


Thomas Moran – Xhepisti

Xhepisti legjendar Thomas Moran ishte njė hajdut profesionist qė mund tė vidhte ēfarėdo nga xhepi i kujtdo. Thomas e nisi “profesionin” e tij nė vitin 1906 nė San Francisco dhe vjedhja e tij e fundit ishte nė vitin 1970, kur ai ishte 78 vjeē. Thuhet se ai ka vjedhur 50 mijė xhepa nė gjithė jetėn e tij. Ashtu si Bukuroshi edhe xhepisti nuk e duronte dot nofkėn e tij dhe e urrente atė.


Lester Nelson – Fytyrė bebja

Armiku publik numėr njė nė vitet ’30, Lester Joseph Gillis i njohur si fytyrė bebja pėr shkak tė paraqitjes sė tij gjithmonė tė re nuk e pėlqente shumė nofkėn e tij ndaj nė njė pikė tė caktuar u vetėquajt “I madhi George Nelson”. Ndėrkohė qė disa gangsterė vrisnin pėr t’u mbrojtur ose pėr ēėshtje pazaresh, fytyrė bebja vriste se i pėlqente ta bėnte kėtė edhe pse fytyra e tij prej ėngjėlli tė gėnjente.


George Kelly – Mitralozi

George Kelly ėshtė gangsteri famėkeq qė mori nofkėn “Mitralozi” nga bashkėshortja e tij Kathryn, e cila e detyronte tė praktikohej me mitralozin. Ajo u bė forca e tij e marrėdhėnieve publike dhe ndėrtoi reputacionin e tij mes kriminelėve tė tjerė.


Nė fakt, ai nuk u akuzua dhe as nuk u dėnua ndonjėherė pėr vrasje e mbi tė gjitha nuk e pėrdori ndonjė mitralozin pėr tė vrarė dikė. Emri i tij ėshtė mė shumė imazhi qė gruaja e tij u pėrpoq t’i jepte.

Benjamin Siegel – Bugsy

Benjamin Siegel ėshtė gangsteri amerikan, i cili ishte ai qė themeloi zhvillimin e Las Vegasit dhe nuk e preferonte shumė nofkėn e tij. Thuhet se nofka e acaronte dhe e ēonte deri nė vrasje.


Askush nuk guxonte t’ia pėrmendte atė nė fytyrė. Nofkėn e mori nga “bug” qė pėrdoret pėr i ēmendur nė formė zhargoni. Kjo pėrshkruante sjelljen e tij tė pakontrollueshme dhe shpėrthimet e ēmendura sa herė gjėrat nuk shkonin si duhet.

Al Capone – Njeriu me shenjė

Al Capone ishte punėsuar si roje nga Frankie Yale dhe imori nė fytyrė shenjat qė i dhanė nofkėn “Njeriu me shenjė”, kur ai ofendoi njė grua teksa punonte nė njė lokal nate nė Bruklin. Kjo provokoi njė sherr tė madh me vėllain e gruas, Frank Gallucio.


Fytyra e Capone-s u pėrplas pėrtokė tre herė, duke i lėnė shenjat qė s’i ikėn kurrė. Kur fotografohej Capone e fshihte anėn e majtė tė fytyrės dhe pėrpiqej tė gėnjente se shenjat i kishte marrė gjatė shėrbimit nė forcat e armatosura.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum