Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Zbulimi i Futbollit

Zbulimi i Futbollit

Go down  Message [Page 1 of 1]

Loja e futbollit ėshtė luajtur nė gjithė botėn, dhe ėshtė bėrė njėra nga sportet mė tė mėdha nė botė e tė gjitha kohėrave.
Ndėrkohė, qė asnjė person i vetėm nuk emėrohet si zbuluesi i lojė sė futbollit, ėshtė e njohur se loja e tė gjuajturit me top pėrreth nė ndonjė fushė qė ėshtė zhvilluar pėrfundimisht nė futbollin e sodshėm, ėshtė luajtur edhe para 3000 viteve mė parė.Shpikja e lojės sė futbollit i ka rrėnjėt nė Azinė e lashtė.
Forma mė e hershme e llojit tė futbollit ishte paraqitur nė Japoni nė vitin 1004 p.e.s.
Statistikat e sakta dhe pėrmbajtja e lojės ishin tė panjohura, pėrveē se njė top ishte gjuajtur pėrreth prej njė personi tek personi tjetėr.
Nė vitin 50 p.e.s, njė tekst Kinez ishte shkruajtur, ku shpjegoheshte njė lojė mes dy skuadrave, njė nga Kina dhe njė nga Japonia.
Pėrshkrimi i lojės ishte shumė i ngjajshėm me lojėn e futbollit, dhe ky tekst mund tė gjendet nė Muzeun Ethnological nė Gjermani.
Greqia dhe Roma e lashtė, thuheshte gjithashtu se kanė luajtur njė lojė qė i ngjantė futbollit, por atėherė njė skuadėr mund tė pėrbėhej deri nė 27 lojtarė.
Njė pikė e sigurtė ėshtė se loja e ngjajshme me futbollin e sotshėm ėshtė luajtur nė vitin 611 pas krishtit nė Kioto, Japoni.
Zbulimi i futbollit modern, zanafillėn e ka nė Britani cysh para 1500 viteve mė parė.
Ėshtė pėrfolur se topi i futbollit ishte i pėrbėrė nga fshikėza e kafshėve tė ekzagjeruara dhe, kinse, nga kokat e njerėzve.
Njė dėshmi e tillė nuk ėshtė konfirmuar ende, se a ėshtė e vėrtetė apo jo. Ekzistonin pretendime se ishin pėrdorur edhe kokat e kafshėve ishin pėrdorur sikur top i futbollit, pėr tė pėrfaqėsuar njė ceremoni tė fertilitetit gjatė kohpėr tė pėrfaqėsuar njė ceremoni tė fertilitetit gjatė kohės “para-krishterizmit”.
Ende nuk ėshtė e ditur se prej nga e ka origjinėn futbolli modern, kush i krijoi rregullat ose sa lojtarė duhet tė ketė njė skuadėr, por nga viti 1066, futbolli ishte njė lojė e themeluar shumė mirė.
Vendet e ndryshme do tė luanin me rregullat e tyre, por ideja e tė shėnuarit njė gol nė kundėrshtarėr e juaj, ishte njė rregull bazė kudo.
Gjatė viteve tė 1300, futbolli ishte njė lojė rruge dhe luheshte shumė mė ashpėr se sa sot.
Nė vitin 1314 Mbreti Eduard II e bėri tė jashtligjshėm futbollin, por loja ishte pėrtėrirė nga njė vendim i udhėheqėsve qė pasuan.
Loja ka pėsuar shumė ndryshime gjatė disa shekujve me rradhė, por shpikja e futbollit modern ka rrėnjėt e saja nė Angli nė shekullin e 19-tė.
Kanė ekzistuar disa klube futbollistike, duke luajtur secila variacionet e tyre tė lojės.
Nė mėnyrė qė tė lehtėsohet loja nė turne, ata kanė bashkpunuar me njėri-tjetrin pėr tė formuar njė firmė tė caktuar tė rregullave standarde. Mė 26 tetor 1863, u takuan disa klube dhe e themeluan sėbashku kodin e parė “univerzal”. Ky kod formoi bazat e rregullave, tė cilat pėrdoren sot nė mėnyrė globale.
Nga gjuajtja e thjeshtė e topit, deri nė sportin qė e njohim sot, shpikja e futbollit ėshtė bėrė njėra nga sportet mė tė popullarizuara nė botė.
Liga mė e njohur profesionale ėshtė e quajtur ‘MLS’ dhe ēdo katėr vite bėhet kupa botėrore ( World Cup ) e futbollit.
Futbollit ėshtė krijuar pėr argėtim dhe zbavitje, shumė njerėz sot aspirojnė pėr t’u bėrė lojtarė mė tė mėdhenj botėrore.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum