Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Muzike » Bota e Yjeve » Rreth grupit Djemte e Detit

Rreth grupit Djemte e Detit

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Rreth grupit Djemte e Detit on Sun Dec 12, 2010 11:46 pm

Djemtė e Detit, ėshtė njė nga grupet e rrokut shqiptar krijuar qė nė vitin 1990, dhe qė mbase ėshtė ndėr tė rrallėt qė vjen jashtė Tiranės dhe qė ka patur sukses.
I krijuar nė Lezhė, muzika e tyre e hershme kishte ndikime tė qarta nga hard-rroku dhe metalin, qė ishte shumė aktual nė mesin e viteve ‘80 nė tė gjithė botėn.
Prezent nė skenėn e muzikės, tani pėr mė shumė prej 10 vjet, hiti i tyre mė i madh mund tė konsiderohet kėnga “Mos qaj”, njė baladė e cila pa dyshim qė mund tė hyjė nė antologjinė e rrokut shqiptar, nėse bėhet njė e tillė.
Djemtė e Detit kanė marrė pjesė nė shumė koncerte dhe festivale dhe sigurisht ēmimet nuk kanė munguar, kanė dalė nė krye nė festivale rroku, si dhe janė vlerėsuar nga vetė publiku.
Duke pėrmbyllur mbase fazėn e parė tė karierės sė tyre, ata nxjerrin edhe albumin e tyre tė parė “Izolimi vdes”, i cili pėrmbledh krijimet e tyre.
Djemtė e Detit, tani jetojnė dhe punojnė nė Tiranė, po pėrgatiten pėr albumin e dytė, i cili, siē thonė, do tė shėnojė njė fazė tė re nė krijimtarinė e tyre.
Muzika do tė jetė e bazuar nė rrok, por do tė ketė edhe kėngė nga gjini tė tjera. Albumi si tėrėsi mund tė thuhet se do tė jetė mė eksperimentues dhe njė ekperiencė e re muzikore pėr grupin dhe, sigurisht, pėr publikun.
[You must be registered and logged in to see this image.]


Ne vitin 2007 Djemte e Detit rikthehen ne skene. Nga emrat e parė tė grupit ata qė nuk kanė lėvizur janė Genti Demaliaj dhe Valentin Vukaj. Por nė rikthimin e afėrt tė tyre me albumin me titull “Epika “ qė pritet tė dalė shumė shpejt, pėrkrah me dy pjesėtarėt e njohur tė grupit janė rreshtuar edhe dy muzikantė tė tjerė, Sokol Keci dhe Arjan Gjici.
Sot ato kane nxjerrur ne treg albumin e ri qe titullohet Epos.Arritjet e Grupit

1989 Krijohet ne qytetin e Lezhes Grupi Djemte e Detit

1991 Cmimi i dyte ne Festivalin e R.T.SH. me kengen “Endrrat qe per ty i thura”
Muzika: B.Daci Teksti: G. Demaliaj

1995 Cmimi i dyte ne Festivalin e Pare te Rockut Shqiptar

1996 Cmimi i pare ne Festivalin e Dyte te Rockut Shqiptar

1996 Cmim special ne Festivalin e R.T.SH “Per perpunimin e kenges popullore etno-rock me
kengen “Balade per Jakup Ferrin” ;

1997 Cmim ne Festivalin e R.T.SH “Interpretuesi dhe grupi me i mire” me kengen “Mos Qaj”
Muzika: B. Daci Teksti: G. Demaliaj Orkestrimi: V.Markvukaj

1997 Hedhja ne treg e albumit te pare “Izolimi Vdes”.
Albumi ka rezultuar shume i suksesshem dhe vazhdon te shitet dhe sot e kesaj dite.

1998 Cmim ne Festivalin e R.T.SH “Interpretuesi me i mire” si dhe cmim special “Kenga me e mire” akorduar nga Ministria e Kultures me kengen “Kohe pa ty”
Muzika & Orkestrimi: V. Markvukaj Teksti: G. Demaliaj

2002 Cmim i pare “Mikrofoni i arte” edicioni i pare, me kengen “Jo tani”
Muzika & Orkestrimi: V. Markvukaj Teksti: G. Demaliaj

2007-2008 Eshte perfunduar albumi i dyte “Epos”

14 mars 2009 Del ne treg albumi i ri Epos


_________________
[You must be registered and logged in to see this image.]

Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


[You must be registered and logged in to see this image.]
View user profile http://www.forumijone.net

2 Re: Rreth grupit Djemte e Detit on Sun Dec 12, 2010 11:48 pm