Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Ja pse shqiptarėt pinė kafe me sheqer

Ja pse shqiptarėt pinė kafe me sheqer

Go down  Message [Page 1 of 1]

Pyetja e shumė personave se pse shumė shqiptarė e pinė kafen me sheqer herėt nė mėngjes, tashmė ka njė pėrgjigje me bazė shkencore. Shkencėtarėt spanjollė bėjnė tė ditur se njė kafe me sheqer ėshtė pija mė e mire nė pėrgatitjen e trurit, pėr njė ditė tė zėnė me punė.


“Daily Mail” bėn tė ditur se specialistė tė Universitetit tė Barcelonės nė Spanjė, vėrtetuan se marrja nė tė njėjtėn kohė e kafeinės dhe sheqerit ndikon mė shumė nė performancėn e trurit. Shkencėtarėt besojnė se kafeja dhe sheqeri rrisin ndikimin mbi funksione tė trurit si kujtesa. Krahas kėsaj ato analizuan skanimet e trurit tė 40 pjesėmarrėsve pasi kishin pirė ujė, kafe me sheqer dhe pa sheqer.
Nė studimin e publikuar nė revistėn "Journal Human Psychopharmacology: Clinical and Experimental" bėhet e ditur se sheqeri dhe kafeja duke rritur ndikimin e dy pjesėve tė trurit, tė cilat janė pėrgjegjėse pėr kujtesėn dhe kohėn e pėrqendrimit tė trurit pėrforcojnė performancėn mendore.
Duke theksuar se truri ėshtė mė frytdhėnės nėn efektin e kėtyre dy lėndėve, studiuesit pohuan se personat tė cilėt nuk e pėlqejnė kafenė me sheqer duhet tė mėsohen me pak sheqer pėr tė pėrfituar nga ky ndikim pozitiv./lirenti/


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum