Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Eklipsi i parė i Diellit qė nė fillim tė janarit 2011

Eklipsi i parė i Diellit qė nė fillim tė janarit 2011

Go down  Message [Page 1 of 1]

Pjesė tė rruzullit tokėsor, qė nė fillim tė janarit tė vitit 2011, do ta ndjejnė eklipsin e pjesėrishėm tė Diellit. Qė nga mėngjesi i ditės sė martė mė 4 janar, eklipsi i Diellit do tė bėhet i dukshėm nė tėrė Evropėn e deri nė Indi. Mirėpo nė Amerikėn veriore dhe jugore nuk do tė vėrehet.Jay Pasachoff nga Universiteti amerikan “Williams College” ka deklaruar se eklipsi pėrkundėr maksimalitetit, do tė jetė megjithatė i pjesėrishėm, qė do tė thotė se disa pjesė tė Diellit kurrė nuk do tė eklipsohen. Duke pasė parasysh se shikimi i drejtpėrdrejtė i Diellit ėshtė rrezik pėr qytetarėt, Jay Pasachoff se nevojiten syze speciale, ose filtra special solar.
“Eklipset e pjesėrishme janė me interes edhe pėr shkencėtarėt, sepse nuk janė me aq rėndėsi tė madhe shkencore, ndaj njeriu mund tė relaksohet dhe tė pėrjetojė kėto fenomene. Studentėve tė shkencave natyrore u propozoj qė tė pėrcjellin kėtė fenomen, sepse gjithēka zhvillohet dhe ndodhė saktėsisht nė sekondė, qė ėshtė e mirė dhe e dobishme pėr mėsim. Do tė kuptojnė se me ndihmėn e punės shkencore, ata mė mirė do ta kuptojnė gjithėsinė”, ka shpjeguar Pasachof.
Gjatė kėtij eklipsi banorėt e Evropės perėndimore do tė vėrejnė se eklipsi do tė fillojė gjatė lindjes sė Diellit dhe do tė zgjasė 80 minuta. Eklipsi do tė zgjasė rreth 3 orė, ndėrsa nė maksimumin e vet eklipsi do tė ndodhė Britaninė e Madhe-kur t5% tė sipėrfaqes sė Diellit do tė jetė e mbuluar, e mė pas, gjatė 20 minutave tė ardhshme gradualisht sėrish do tė paraqitet Dielli.


Nė Paris dhe nė Berlin, Dielli do tė eklipsohet kah perėndimi; nė lindje Dielli gjatė maksimumit do tė qėndrojė nė qiell -22 shkallė, ndėrsa pjesa e mbuluar nga eklipsi do tė arrijė nė 67% mbi Athinė. Nė Izrael dhe Egjipt, dielli do tė jetė nė 33 shkallė me rreth 55% tė sipėrfaqes sė eklipsuar nė maksimumin e vet.
Shkencėtari nė fjalė ka theksuar se mė e rėndėsishmja ėshtė qė tė mbrohemi me syza speciale, ndėrsa ai vet-personalisht do tė ndodhet nė Tel Aviv tė Izraelit, ku shpreson se do tė shihet mirė eklipsi.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum