Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Vajza, me kater duar dhe kater kembe

Vajza, me kater duar dhe kater kembe

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Vajza, me kater duar dhe kater kembe on Thu Apr 29, 2010 4:57 pm

Mjeket ne Indi kane kryer me sukses nje nderhyrje kirurgjikale te nje vajze dyvjecare e lindur me kater duar, kater kembe dhe organe te tjera te brendshme te teperta, deklaruan sot kirurget. Nje ekip prej afro 30 mjekesh hoqen me sukses nga trupi i Lakshmi Tatmas motren binjake pa koke, e cila ishte e ngjitur ne legenin e Lakshmise por qe nuk ishte zhvilluar dhe nuk ishte ndare qe ne mitren e nenes, nje rast ky jashtezakonisht i rralle. Lakshmi, e cila ka marre emrin e perendeshes indiane te pasurise me kater duar, pritej te qendronte per 40 ore ne sallen e operacionit, por nderhyrja zgjati 27 ore. Por, mjeket u shprehen se edhe pse i rrezikshem operacioni ishte i domosdoshem, pasi Lakshmi, e cila nuk mund te ecte dhe te qendronte ne kembet e saj te deformuara, ne kete gjendje nuk do te jetonte pas moshes se adoleshences. "Na thane se tani mund te beje nje jete normale", u shpreh per gazetaret e ema e Lakshmit, Poonam. Prinderit e vajzes se operuar jane punetore te varfer nga shteti i Biharit. Ata thane se kishin refuzuar ofertat e pronareve te cirkut per te blere vajzen e tyre. Pervec heqjes se gjymtyreve shtese, u korrigjuan edhe legeni e shpina e deformuar si dhe u hoqen organe te teperta, thane mjeket. Te gjitha shpenzimet e ketij operacioni u perballuan nga spitali.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum