Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Toka goditet nga zhdukja ne mase cdo 27 milione vjet

Toka goditet nga zhdukja ne mase cdo 27 milione vjet

Go down  Message [Page 1 of 1]

Per te pakten 500 milion vitet e fundit, sipas astrofizikantit ne universitetin e Kansas Adrian Melott, dhe nje palaeontologjisti ne institutin Smithsonian Richard Bambach, ka patur nje zhdukje cdo 27 milion vjet.Zhdukja periodike ne mase eshte sugjeruar edhe me pare dhe eshte sugjeruar qe do te thote qe Dielli ka nje komshi te erret gjigand qe ben orbite rreth tij cdo 27 milion vjet , cdo here duke hedhur nje dush kometash jashte ‘Oort Cloud’ dhe ato kometa shkojne e perplasen ne Toke.

Ky satelit i erret hipotetik eshte quajtur Nemesis.Por rregullariteti i zhdukjeve dhe periudha kohore ne te cilen ato ndodhin, 500 milion vjetet te ekzaminuara nga Dr Melott dhe Dr Bambach eshte gati dyfishi qe kane studiuar studimet e meparshme.

Kjo eshte sepse ne 500 milion vitet e fundit Dielli ka patur takime te aferta edhe me shume yje te tjere te njohur.

Terheqja gravitacionale e ketyre yjeve do te nderhynte ne orbiten e Nemesis dhe do te bente qe ai ta humbiste ciklin e rregullt prej 27 milion vjetesh. Do te ndodhte patjeter nje ndryshim i ngadalte deri ne 20%, qe do te bente ndoshta te ndryshonte papritur duke bere dy apo me shume arritje ne nje cikel te vetem,

Por ne fakt, eshte e bazuar ne nje cikel te rregullt 27 milion vjecar, me nje mundesi 99%.Kerkuesit thone: “Te dhenat e fosileve qe motivuan idene e Nemesis, tani vendosen kunder tij.”

Kjo do te thote qe nuk ka ndonje trup qiellor te fshehur, por eshte dicka me afer shtepise, pasi eshte gati e pamundur qe cfaredo lloj gjeje ne hapesire te mbaje nje rregullsi kaq te madhe ne nje kohe kaq te gjate.

Kur ndodh kjo zhdukje, nje here ne 27 milion vjet, zhduken shumica e specieve ne Toke.Megjithate nuk ka nevoje qe te na zere menjehere paniku.

Eventi i tille i fundit ka ndodhur 10 milion vjet me pare, keshtu qe ka shume kohe per te kuptuar se cfare po ndodh perpara se zhdukja tjeter ne mase te ndodhe.Studimi eshte publikuar ne Solar and Stellar Astrophysics.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum