Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Tekonologji » Rrezatimi i celularit mbi njeriun

Rrezatimi i celularit mbi njeriun

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Rrezatimi i celularit mbi njeriun on Wed Oct 20, 2010 10:21 am

Pėr sistemin GSM (sistemi i sotėm e telefonisė celulare), dihet se frekuenca bartėse ėshtė 900MHz, por nė tė vėrtetė ajo shtrihet ndėrmjet 890MHz dhe 915MHz. Brenda kėsaj bande, baza celulare i atribuon ēdo pėrdoruesi njė bandė mė tė ngushtė prej 0.2 Mhz pėr ēdo bisedė. Kjo bandė ndryshon kur abonenti lėviz nga njė vend nė njė tjetėr, pasi nė kėtė rast edhe banda lėviz. Brenda ēdo bandė vėmė re se informacioni transmetohet me impulse ku njė impuls ėshtė rreth 576µs dhe pėrsėritet pėr ēdo 4.6 ms. Pra raporti ciklik ėshtė 1/8 dhe pėrsėritja ēdo 217Hz. Kjo bėn qė banda e frekuencave tė pėrdoret nga 8 pėrdorues tė ndryshėm. Njė pasojė e kėtij fraksionimi kohor, referuar bashkėveprimit me pėrdoruesit, ėshtė njė zvogėlim proporcional i fuqisė mesatare Pmes, nė krahasim me fuqinė maksimale, Pmax qė ėshtė 2 W. Gati 40% e energjisė sė mėsipėrme qė rrezatohet nga celulari absorbohet nga koka. Po tė konsiderojmė se pesha e kokės ėshtė afėrsisht 3 kg arrijmė nė konkluzionin se debiti i absorbimit specifik ėshtė 0.03 W/kg. Ndėrkaq, thithja e energjisė nė kokė nuk ėshtė homogjen pasi 70% energjisė sė absorbuar shtrihet nė njė kub me brinje 5cm me njė peshė prej 125gr. SAR lokal ėshtė mė i lartė nė kėtė zone dhe arrin nė nivelin 0.6 W/kg. Pra si pėrfundim, rrezatimi i celularit nė kokė me njė intensitet tė SAR ose DAS nga 0.3 nė 0.6 W/kg qė tregon se madhėsia e SAR ėshtė akoma mė i madh nė brendėsinė e lėkurės. Ne vitin 1968 ėshtė arritur nė konkluzionin se efektet negative nė radiofrekuencė nisin nė dozėn prej 4 W/kg e lart dhe mbi kėtė bazė ėshtė vendosur njė faktor sigurie 10 herė mė tė vogėl, duke pranuar kėshtu dozėn kufi prej 0.4 W/kg. Disa vite mė parė, kjo doze pėr qėllime sigurie ėshtė ulur me tej nė 0.08 W/kg pėr ekspozimin e publikut, pra 50 herė mė pak.


_________________
[You must be registered and logged in to see this image.]

Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


[You must be registered and logged in to see this image.]
View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum