Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Turqi, rihapet YouTube

Turqi, rihapet YouTube

Go down  Message [Page 1 of 1]

Pezullohet masa e marrė pėr ndalimin e hapjes sė YouTube-it nė Turqi, videot e tė cilit ndiqen nga 1 miliard njerėz ēdo ditė nė botė.

Videot e faqes qė shkaktuan mbylljen e YouTube nė Turqi, tė cilat pėrmbanin mesazhe ofenduese ndaj Mustafa Kemal Ataturkut, u blenė nga njė firmė turke me qendėr nė Gjermani dhe mė pas u hoqėn nga transmetimi.

YoTube u mbyll 2 vjet e gjysmė mė parė nė Turqi. Me heqjen e kėsaj mase, Turqia tashmė shpėtoi nga figura e njė shteti i cili lufton internetin.

Videot tė cilat shkaktuan mbylljen e YouTube qė ofendonin figurėn e Ataturkut nuk mund tė fshiheshin nė mungesė tė prodhuesve. Pėr zgjidhjen e problemit ėshtė pėrdorur njė metodė interesante. Kompania turke me qendėr nė Gjermani International Licencing Service (ILS) bleu 4 videot tė cilat pėrmbanin mesazhe ofenduese ndaj figurės sė Ataturkut dhe mė pas i fshiu nga transmetimi. Ky proces u realizua nėn vėzhgimin e Ministrisė sė Telekomunikacionit dhe Organizatės sė Informacionit Teknologjik.

Qė nga data e mbylljes sė YouTube-it me 5 Maj 2008, Gjykata e lartė nė Ankara ka pėrgatitur njė shkresė pėr Drejtorinė e pėrgjithshme tė policisė, sektorit tė krimeve informative nė tė cilėn shpreh domosdoshmėrinė e mbylljes sė YouTube-it dhe tė heqjes sė 4 videove tė cilat ofendonin Ataturkun.

Pasi ėshtė siguruar pėr mbylljen e videove pėrkatėse prokuroria nė bazė tė nenit 8-tė tė ligjit pėr Rregullimin e transmetimeve tė internetit dhe pėr luftimin e krimeve tė krijuara nga kėta transmetime, vendosi tė heqė masėn e marrė pėr ndalesėn e YouTube-it. Pas marrjes sė vendimit u organizua njė mbledhje urgjente nga Organizata e Informacionit Teknologjik dhe u shkruan mė shumė se 100 shkresa ndaj serviseve mė tė afėrta tė internetit pėr t’i informuar rreth heqjes sė ndalimit. Kėshtu pas 2,5 vitesh YouTube hapet pėr klientėt e tij.

Lidhja me YouTube ishte ndaluar me urdhrin e Gjykatės sė Krimeve nė Ankara me 5 Maj 2008. Ndėrkohė vazhdon akoma diskutimi rreth taksave nė mes YouTube-it dhe Ministrisė sė Komunikacionit

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum