Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Kendi i Vogelusheve » Nė cilėn gjuhė qajnė foshnjat?

Nė cilėn gjuhė qajnė foshnjat?

Go down  Message [Page 1 of 1]

Foshnjat qajnė nė njė mėnyrė tė pėrshtatshme me gjuhėn e nėnave tė tyre, theksohet nė njė studim tė bėrė nė Gjermani.
Gazeta gjermane Die Welt i referohet Kathleen Wermke, drejtuese e qendrės “Zhvillimi i gjuhės para tė folurit dhe problemet e zhvillimit” nė klinikėn e universitetit Wurzburg, dhe ekipit tė saj. Ata vėrtetuan se kur embrioni ėshtė nė barkun e nėnės regjistron nė kujtesėn e tij thekset e ndryshme tė gjuhės sė saj, dhe pasi lind, gjatė tė qarit pėrdor “atė shembull melodie” tė nėnės.

Pas botimit tė rezultateve tė studimit nė revistėn Current Biology, Wermke thekson se janė analizuar 60 foshnje 3-5 ditėshe franceze dhe gjermane, dhe nga spektri i frekuencave i pėrgatitur gjatė kohės qė qanin u pėrftuan thekse tė ndryshme.

Duke parė se nė gjuhėn gjermane theksi i fjalėve dobėsohet nė rrokjet e fundit, ndėrsa nė gjuhėn franceze theksohet mė tepėr, Wermke deklaroi se foshnjat gjermane fillonin tė qarin me tone tė larta pastaj e ngadalėsonin. Ndėrsa tek foshnjat franceze ndodhte e kundėrta, ato fillonin tė qanin lehtė dhe mė vonė e ngrinin mė shumė zėrin.

View user profile
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum