Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Kendi i Vogelusheve » Pasojat e fėmijėve joaktivė

Pasojat e fėmijėve joaktivė

Go down  Message [Page 1 of 1]

Fėmijėt tė cilėt nuk janė fizikisht aktivė aq sa ėshtė e nevojshme, kanė predispozita tė shumta pėr tė pasur probleme me zemrėn, madje edhe nė moshė shumė tė re.
Shkencėtarėt amerikanė nga Universiteti i North Carolinas, kanė studiuar pėr shtatė vite shėndetin e 400 pjesėmarrėsve, mosha fillestare e tė cilėve ka qenė ndėrmjet shtatė dhe dhjetė vjet.

Rezultatet tė cilat janė botuar nė revistėn mjekėsore, “Dynamic Medicine”, kanė treguar se rreth 5 % e tė rinjve tė cilėt kanė marrė pjesė nė eksperiment, kanė pasur shenjat e para tė sindromat metabolik, njė grup simptomash tė cilėt ēojnė nė rrezikshmėri tė lartė pėr paraqitjen e sėmundjeve tė zemrės.

Ėshtė vėrtetuar se sindroma metabolike ka qenė gjashtė herė mė e shpeshtė te tinejxherėt, tė cilėt nė fillim tė studimit kanė pasur nivel tė ulėt tė aktivitetit fizik.
Ekspertėt rekomandojnė qė fėmijėt brenda ditės tė kalojnė sė paku njė orė duke u marrė me ndonjė aktivitet fizik me intensitet mesatar.

View user profile
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum