Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi

Join the forum, it's quick and easy

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Kurse Anglish Online .::: wWw.mylanguagecenter.al:::.
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.forumijone.albanianforum.net/:::.

You are not connected. Please login or register

Proverba te ndryshme!

2 posters

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Proverba te ndryshme! Empty Proverba te ndryshme! Fri Nov 26, 2010 12:41 pm

forumijoneal

forumijoneal
Admin
Admin

Disa proverba


Arti eshte pasqyre e jetes.
Tolstoi

Kemi artin per te mos vdekur nga e verteta.
Nice

Arti eshte menyra e njohjes se artistit me njerezit.
cemisbevski

Njeriu i percjell njeriut mendimet me fjale, kurs me art njerezit u tregojne njeri-tjetrit perjetimet e veta.
Plehanovi


Arti eshte krijuar qe te perjetohet e jo te kuptohet. Andaj, cdo here artet, kur deshirojne te jene te kuptueshem, cdohere thone budallalleqe.
Drajzeri


Ne art, para se gjithash, duhet ta shikosh dhe ta lcup-tosh te bukuren.
Stanisllavski


Arti nuk mesohet, se ne art nuk ka mesues.
Tarkovski


Arti i bukur eshte art i gjeniut. Gjenialiteti eshte talent qe i jep artit rregulia.
Kant


Kryeveprat shkruhen duke mohuar gezimet e jetes dhe veten.
Mani


Ka shume raste kur krijimtaria artistike eshte mesuesja e vertete e popujve.
Hegeli


Arti qe nuk i sherben popullit eshte vetem argetim i njerzve te papune.
Majakovski


Te flasesh dhe te shkruash te verteten eshte arti me i rende nga te gjitha artet.
Gorki


Arti ka per detyre te njohe e te shpjegoje jeten.
Mani


Artin duhet dashur ne vete, e kurrsesi vetem ne art.
Stanisllavski


Artisti i vertete duhet te jete i lidhur ngushtesisht me natyren, me jeten, sidomos me popullin.
Shumani


Artisti se pari lind veten e pastaj te pranishmit.
Olivie


Artisti i madh eshte gjithmone nje i plagosur i madh.
Valesi


Fantazia e artistit eshte realitet me i bukur se realiteti i rendomte.
Ashi


Kur artisti zbulon realitetin e ri ai s'e ben kete per vete, ai e ben kete per te tjeret, per te gjithe ata qe duan te dine ne cfare bote jetojne, nga vijne dhe ku shkojne. Ai prodhon per bashkesine.
Fisheri


Te shpjere drite ne thellesine e zemres se njeriut, ja detyra e artistit.
Shumani


Artisti duhet te jete i vetmuar dhe i zgjuar te vesh-troje ate qe sheh, duhet te flase me vete duke zgjedhur me te miren.
Da Vinci


Budallai i veshur mire ndrit, por vetem pa e hapur gojen.
Indiane


Njeriu me budalla, megjithate, eshte me i mencur e me terheqes se majmuni me i mencur.
Pisarevi


Me mire e njeh budallai shtepine e vet, se i mencuri shtepine e huaj.
Spanjolle


Kush nuk e vlereson veten nuk eshte i lumtur, e kush e vlereson eshte budalla.
Mopasani


Ne qofte se con nente budallenj per te belere dicka, ti je i dhjeti.
Tuholski


Njeriu i mencur i meson dhjete gjera dhe beson njeren; budallai meson nje gje dhe beson se di dhjete.
Novalisi


Te puthesh ne erresire, te flesh ne diell,te hash ne qetesi,ja tri budallalleqe.
Ojeti


Kush nuk do gruan, veren dhe poezine mbetet tere jeten budalla.
Luteri


Budallai eshte budalla, kur deshiron te behet me i mencur.
Hickoku


Gazetaria eshte profesion teper interesant, por duhet te braktiset me kohe.
cercili


Gazetari eshte i vetmi shkrimtar, i cili kur merr lapsin nuk shpreson pavdekshmerine.
Ojeti


Gazetaria eshte krijimtari ne duar te shpejta.
Arnoldi


Gazetari i dobet nuk eshte filozof.
Tuholski


Publiku i keq deshiron gazeta te keqija.
Ibseni


Lexuesit hyjne ne gazeta si ne banjo te nxehta.
Makluani


As teologet qe predikojne ne kishe, as oratoret ne parlament, as profesoret ne shkolle nuk kane aq ndikim sa ka shtypi.
Vyn Tuholski


Nuk kam asgje per dogane, pervec gjenialitetit.
Uajldi


Te gjithe te medhenjte jane modeste.
Lessingu


Njerezit gjeni i kane biografite me te shkurtera. Familjet e tyre nuk mund te thone asgje per ta.
Tuvimi


Gjeni eshte ai qe zgjidh probleme, te cilat nuk kemi ditur se ekzistojne.
Grasi


Posa dyshoj ne gjenialitetin tim bej ndonje marrezi, te cilen bota e quan gjenialitet.
Dali


Talenti punon e gjeniu krijon.
Shumani


Kryelartesia e te vegjelve shprehet ne te folurit e pareshtur per vetveten, kurse madheshtia e te medhenjve ne faktin se ata kurre nuk flasin per vete.
Volteri


Mundet miu edhe te jete gjeni, por po te jete ne kurthe, mbaroi puna e tij.
Kerlezha


Gjeniu i ngjan cdokujt, e atij askush.
Balzaku


Kokat me te fuqishme te botes shpesh jane ato nga te cilat bota e zeshme degjon me se paku.
Uordsvorti


Me mire te kesh nje historian se dhjete gjenerale. Me gjeneralet mund te mos humbasesh luften, por me historiane i fiton te gjitha betejat.
Kallamata


cka do te shkruaje historia? Historia, zoteri, do te genjeje si zakonisht.
Shoi


Historia e botes eshte vetem biografia e njerezve te medhenj.
Raseli


Historia e nje morri dhe historia e Aleksandrit te Madh mund te jene njesoj interesante per literature.
Floberi


Talenti i historianeve ka te beje me ate qe te krijojne nje teresi te vertete nga dromcat pjeserisht te verteta.
Renani


Historine mund ta krijoje cdokush, por ta shkruaje vetem njeriu i madh.
Uajldi


Kritiku duhet te thote vetem te verteten. Mirepo, me pare, kete te vertete duhet ta njohe mire.
Renardi


Ku e heton se kritika nuk shkruan budallalleqe per ty, mos shkruaj me. Do te thote, ke filluar te biesh dhe te perseritesh, e kjo eshte fillimi i mbarimit.
Ibseni


Ne jemi te gatshem te bejme vetekritike, por me kusht qe askush te pajtohet me ne lidhur me kete.
Ebner-Eshenbahu


Letersia eshte republike ku cdokush do qe te jete mbret.
Kestneri


Letersia nuk e ka pasuruar boten vetem duke i dhene libra, por duke zhvilluar nje tip te ri te njeriut-shkrim-tarin.
Borhesi


Frymezimin nuk e kemi cdohere para duarve. Pse te shkruajme pra edhe kur nuk e kemi fare.
Gribojedovi


Tregomeni trimin, une do ta shkruaj tragjedine.
O'Henri


Punoni, kryeni, publikoni.
Faradeji


Drama jeton vetem ne skene. Pa skene ajo eshte si shpirti pa trup.
Gogoli


Ka nja njezet a tridhjete kryevepra letrare, te cilat njeriu s'duhet te vdese para se t'i kendoje.
Noli


Leximi e ushqen mendjen.
Seneka


Njeriu s'behet i mire dhe i mesuar nese lexon shumen, por nese lexon shume e shpesh gjera te mira.
Lorka


Leximi per mendjen eshte si gjimnastika per trupin.
Stali


Lexoni! Mos lejoni qe t'u kaloje as nje dite e jetes suaj pa lexuar, te pakten nje faqe nga libri i ri.
Paustovski


I kam friken njeriut qe ka lexuar nje liber.
Latine


Si s'lexojne libra, njerezit s'mendojne.
Didro


Ai qe mban shenime gjate leximit, ka lexuar dy here.
Latine


Mos fol per ate qe ke lexuar, por per ate qe ke kuptuar.
Azerbejxhane


Te lexosh e te mos kuptosh, kjo eshte si te shkosh ne gjueti e te mos gjuash asgje.
Goldoni


Libri qe nuk meriton te lexohet dy here, nuk vlen te lexohet as edhe nje here.
Bushi


Une jam pjese e cdo gjeje qe kam ndeshur ne jete, se kendejmi jam edhe pjese e asaj qe kam lexuar.
Tenisoni


Leximi i librave te mire eshte nje lloj bisedimi me njerezit me te mire te koherave te kalura (autoreve te librave), nje lloj bisedimi me c'rast na komunikojne mendimet e tyre me te mira.
Dekarti


Te lexojme, te ecim nje hap me njerezimin, me mendjet e tij me te ndritura, ku hyjne edhe shkrimtaret me te mire, me perparimtare, te kaluar e bashkekohes.
Elyari


Ndonjehere lexuesit ndahen nga librat teresisht te transformuar.
Hygo


Njerezit e rendomte dine pak se sa kohe dhe c'perpjekje i duhen njeriut per te mesuar leximin. Kam tetedhjete vjet qe lexoj dhe ende nuk e mesova.
Gete


Kur lexoj librin interesant mund te harroj cdo gje rreth e rrotull dhe te zhytem ne lumturi.
Momsoni


Zbavitja me e bukur per njerine eshte leximi, shoku me i mire libri.
S.Fmsheri


Libri eshte mikeshe e zemres.
Lavica


Shpesh mund te konstatosh se libri eshte shok me i mire se njeriu.
Setembrini


Libri eshte pyke qe duhet te thyeje akullin e detit ne ne.
Kafka


Ka libra prej te cilave mesojme gjithcka, por ne fund nuk kuptojme asgje.
Gete


Mjaft vlere ka ari, por vlera e librit ia kalon arit.
Kineze


Asnjehere nuk e ve emrin tim ne librat qe blej, para se t'i lexoj ato, sepse vetem atehere mund te them se jane te miat.
Dosi


Sikur te botoheshin vetem librat e dobishem, te tille do te kishte se paku njeqind here me pak.
Volteri


cdo liber ka fatin e vet.
Latine


Librat jane si miqte: duhet te jene te mire, por pak.
Strindbergu


Dhoma pa libra eshte e ngjashme me trupin pa shpirt.
Ciceroni


Boten e zbulova permes librave.
Sartri


Libri eshte i mire ne rast se autori thote vetem ate qe duhet dhe ashtu si duhet.
Aristoteli


Libri ne pergjithesi eshte rruge nga e keqja kah e mira, nga padrejtesia kah e drejta, nga paverteta kah e verteta, nga nata kah dita.
HygoLast edited by besnikbici on Fri Nov 26, 2010 12:56 pm; edited 1 time in total

http://www.forumijone.net

2 Proverba te ndryshme! Empty Re: Proverba te ndryshme! Fri Nov 26, 2010 12:42 pm

forumijoneal

forumijoneal
Admin
Admin

Libri i mire eshte pikerisht nje lloj bisede me nje te mencur. Lexuesi meson nga ai shume gjera te dishme, aftesohet per te njohur realitetin dhe per te kuptuar jeten.
TolstoiMe liber behesh me i mire.
Goncarovi


Te mos kesh libra eshte shkalla me e larte e mjerimit. Mos e sjell veten ne kete pozite.
Raskini


Libri me porosi e shpeton njeriun nga padituria, kurse libri i bukur e shpeton njeriun nga vrazhdesia dhe banaliteti.
cernishevski


Disa libra jane harruar pa e merituar kete, asnje liber nuk eshte mbajtur ne mend pa merite.
Audeni


Sa me teper qe njihemi me libra, aq me i vogel behet rrethi i njerezve me te cilet deshirojme te rrime.
Fojerbahu


I kam inat librat! Na mesojne te flasim per gjerat qe s'i kemi ditur.
Ruso


Ne jete pata vetem nje mik te vertete dhe te sinqerte: librin.
Volteri


cdo gje te mire ne jete e mesova nga librat.
Gorki


Libri eshte me i vlefshem se permendorja e stolisur me piktura, reliev apo gravura, meqe ai ngre permendore ne zemren e atij qe e lexon.
Mbishkrim i lashte egjiptian


Disa libra duhet te shijohen, disa te tjere te gelliten, kurse disa vetem te pertypen dhe te treten.
Bekoni


Eshte e pamundur te shkruash liber te mire pa shkruar me pare ca me te dobet.
Shoi


Librat e mi jane uje, librat e gjenive te medhenj jane vere. Te gjithe pine uje.
Tueni
Librat jane ushqim i djalerise, zbavitje e pleqerise, stoli e perparimit, mburoje dhe prehje ne mundime, drite ne shtepine e erret, shoke diten, naten, ne ndjenja dhe ne udhetim.
Ciceroni


Dikur jane shkruar libra, ndersa tani vetem fragmente librash. Kur u henger buka, mbeten vetem thermite.
Dosi


Me shume dua librat se fronin mbreteror.
Shekspiri


Autori krijon librin, shoqeria e aksepton ose e refuzon ate. Krijuesi i librit eshte autori, krijuesi i fatit te tij eshte shoqeria.
Hygo


Librat e mire jane si ato vasha bujare dhe te zgjuara, te cilat s'ia dhurojne zemren secilit.
Fojerbahu.


Libri eshte gje e madhe nese njeriu di ta shfrytezoje.
Bloku


Nuk ka liber qe eshte aq i keq sa te mos na hynte sadopak ne pune.
Pliniu i Ri


Nese nje liber vlen te lexohet, ateher vlen edhe te blihet Raskini


Librat jane pasuri e grumbulluar e botes, trashegimi dinjitoze e brezave dhe e popujve.
Toro


Nuk ka libra te moralshem dhe te pamoralshem. Librat jane shkruar mire ose te shkruar keq. Kjo eshte e tera.
Vilde


Muzika eshte e vetmja gjuhe universale.
Rogjersi


Muzika eshte art i zemres dhe, si e tille, ajo i drejtohet direkt zemres.
Hegeli

Muziken e konsideroj rrenje te te gjitha arteve.
Klajsti


Gjithmone e kam ndjekur muziken dhe nuk e kuptoj sesi dikush mund te mirret per njeri te arsimuar po qe se nuk e njeh muziken.
Markezi


Ne natyre nuk mund te hasim asgje me te bukur dhe me te perkryer se muzika. Ajo futet thelle ne zemren e njeriut.
Kogoji


Muzika cdohere ka qene ushqim i dashurise, kurse dashuria ushqim per muziken.
Moxarti


Muzika eshte gjuhe boterore qe s'duhet perkthyer.
Auerbahu


Atje ku nderprehet biseda, atje fillon muzika.
Hofinan


Mos u bej poet nese s'mund te vdesesh per secilin varg, per secilen fjale.
A.Shkreli


Poetet fillojne te jetojne vetem atehere kur vdesin.
Petrarka


Me mire eshte poet pa publik, sesa publik pa poet.
Zilahi


Poeti nuk mund t'u sjelle porosi te tjereve, ne qofte se nuk eshte vete me teper njeri se ata.
Karlajli


Poetet jane shqisat, kurse filozofet intelekti i gjinise njerezore.
Viko


Njeriu behet poet atehere, kur eshte ne gjendje ta thote ate qe do dhe qe duhet ta thote.
Stendali


Poezia eshte gjuha amnore e races njerezore.
Helderi


Te merresh me poezi eshte pune e kote, po qe se si poet i shmangesh punes.
Pushkini


Poezia ka me teper karakter rinor, kurse filozofia pleqeror.
Shopenhaueri


Shpirti i nje populli pasqyrohet ne poezine e tij me mire se ne cdo forme tjeter te artit.
Boske


Shkenca eshte force.
Bekoni


cdo perparim i madh ne shkence rrjedh nga imagjinata e re, e guximshme.
Deveji


Jeta i cakton qellimet shkences, kurse shkenca ndricon rruget e jetes.
Mihalovski


Shkenca ka per detyre t'i siguroje njeriut sundimin mbi natyren.
Bekoni


Shkenca nuk ka dimensione morale, ajo eshte si thika: nese i pret kirurgut dhe vrasesit, atehere secili prej tyre do ta perdore ne menyren e vet.
Brauni


Detyre morale e shkrimtarit nuk eshte qe te flase sic i pelqen dikujt, por sic eshte e verteta.
Qosja


Sa me te mire qe te jene shkrimtaret aq me pak flasin per veprat e tyre.
Hemingfuei


Shkrimtari ka vetem nje mesues: lexuesit.
Gogoli


Shkrimtari nuk shkruan me teper se c'flet goja e njeriut.
Bokacio


Shkrimtaret me te medhenj shfaqen pikerisht ne kohen e krizave me te ashpra shoqerore.
Lunacarski


Shkrimtaret e medhenj vdesin dy here: nje here si njerez e se dyti si shkrimtare te medhenj.
Valeti


Ne qofte se lexuesi nuk e njeh shkrimtarin, fajtor per te eshte shkrimtari, e jo lexuesi.
Ilfi


cdo qyqaresi, cdo turperim per shkrimtarin eshte mekat. Guximi i tij qendron ne shprehjen. Edhe po qe se per te do te barte pergjegjesi, ai patjeter duhet te flase.
Kaneti


Shkrimtaret farketohen ne padrejtesi, njelloj sic farketohet nje shpate.
Heminguei


Shkrimtari duhet te kete me pak perspektive precize dhe te caktuar sesa politikani, ai duhet te jete me pak "sektar".
Gramsh


Para se te mesoni te shkruani, mesoni te mendoni.
Boalo


Shkrimtari i talentuar mund te shkruaje ate qe mendon e te mos e fyeje shtetin.
Borhesi


Shkrimtari patjeter duhet te evitoje gazetarine per shkak te punes krijuese dhe jetesore.
Heminguei


Nese perpiqet, shkrimtari mund te edukoje shume lexues.
Heminguei


Vepra, e jo fjale.
Latine


Secilen veper tende kryeje si te ishte fjala per vepren e fundit jetesore.
Marko


Veprat njerezore i vleresojme sipas asaj se sa na ofrojne kenaqesi, apo sa na shkaktojne dhembje.
Fransi


Si do te njohesh vetveten? Duke e shikuar asesi, por duke vepruar. Orvatu te kryesh detyren, obligimin tend, dhe menjehere do te shohesh sa vlen.
Gete


Qe te kryejme vepra te medha duhet te jetojme si te mos vdisnim kurre.
Vavennafgu


Besimi deshmohet me veper e jo me fjale.
Dekarti


Shpirti i njeriut ka net te gjata qe t'i rrenoje veprat e dites.
Verneri


Njeriu fotografon vetveten me veprat e veta.
Shileri


Shumica e perpiluesve te vargjeve dhe aforizmave u ngjajne njerezve qe hane qershi: njehere i zgjedhin me te mirat, kurse ne fund i hane te gjitha.
Shamfori


Aforizmi i vertete eshte gjithesia ne nje pike uje.
Keseli


Grumbullimi i anekdotave dhe maksimave per nje njeri me fame eshte pasuria me e madhe, nese ato te parat di t'i fuse ne bisede ne vend te duhur dhe nese te dytat i kujtohen ne momentin e duhur.
Gete


Aforizmi shkelqen dhe shquhet me shkurtesi.
IrzkikovskiAforizem eshte mendimi i koncentruar. Ne boten e mendimeve eshte si poezia ne letersi.
Vidmari


Aforizmi nuk duhet te jete i vertete, por duhet t'i jape krahe te vertetes.
Kmusi


Fjala e embel therret miq, ajo zbut, pajton armiq.
Shqife


Telegrami eshte i vetmi rast ku numerohen fjalet ne vend te veprave.
Likoku


Po ta lejoni cilindo njeri te flase se tepermi, edhe ai do te fitonte besimtare.
Stivensoni


Nuk ka gje me te veshtire ne bote se mjeshteria e fjaleve.
Gorki


Kur njeriu flet shume, thote edhe dic qe nuk eshte dashur ta thoshte.
Konjuci


Ata qe dine te flasin, flasin shkurt.
Dostojevski


Sikur te bliheshin fjalet, me pak do te flitnin.
Tomaseo


Sado i mencur te jete njeriu kur flet shume, ne fund, nuk e ie pa e thene ndonje marri.
Dyma


Ka njerez qe flasin, flasin e flasin, derisa arrijne me ne fund edhe te thone dic.
Gitri


Pusho se foluri mu atehere kur sheh se ke filluar te nxehesh vete, ose ai me te cilin bisedon. Fjala e pathene eshte flori.
TolstoiFjala e thene ne kohen e duhur eshte molle ne goten e argjendte.
Solomoni


Vlereso fjalet! cdonjera prej tyre mund te behet e fundit per ty.
Leci


Me mire eshte t'u besojme syve tane, se fjaleve te huaja.
Tajmuri


Kush flet shume, ose di shume, ose genjen shume.
Heltaji


Njerezve duhet t'u flitet me ze te larte: masa i degjon te zeshmit.
Guareski


Kush flet c'deshiron, duhet te degjoje edhe ate qe nuk e deshiron.
Tajmuri


Mos u besoni fjaleve, as tuajave as te huajave, besoniu vetem veprave tuaja dhe te huaja.
Tolstoi


Sikur njerezit te flisnin vetem cfare dine dhe cfare kuptojne, ata mbase as qe do te flisnin fare.
Molieri


Fjalet u ngjajne rrezeve te rentgenit: po t'i perdorim si duhet, ato depertojne gjithkah.
Haksli


Fjala eshte grua shtatzene qe lind vigane. Fjala na bashkon me yjet dhe majmunet.
Kerlezha


Nese fjalen s'e thua dot ne shesh se ke droje, mos e thuaj as pas nesh.
Saadi


Kurre mos i degjoni ata qe flasin keq per te tjeret, e mire per ty.
TolstoiKur njeqind vete flasin te njejten gje, atehere, ajo eshte ose Vox Dei (zeri i zotit),ose marri e madhe.
Irzhikovski


Shikimet e njerezve u ngjajne peshqve; ata e hane njeri-tjetrin. Edhe fjalet shembellejne me peshqit; fjala e madhe e gelltit te voglen.
Arapi


Rrallehere pendohemi pse kemi folur pak, e shpesh pse kemi folur teper. Kjo eshte nje e vertete e vjeter qe e dine te gjithe, vecse askush nuk i permbahet.
La Bryeri


Secili qe flet dic, shpesh e hesht ate me te miren
Ludvigu


eshte lehte te flasesh kur ke c'te thuash, mirepo veshtire eshte c'te thuash, kur duhet te flasesh.
Elioti


Perdorimi me i mire i fjaleve eshte heshtja e plote.
Tagora


Te besh nje hap perpara, te thuash nje fjale te re, kjo i frikeson njerezit me se shumti.
Dostojevski


Ne bote nuk ka torture me te madhe se tortura me fjale.
Nadsoni


Fol vetem per ate qe e ke te qarte, ndryshe hesht.
Tolstoi


Njerezit na kuptojne me mire kur u flasim pak.
Strindbergu


Fjalet jane thumba per te varur idete.
LondoniGjuha ruhet, atje ku shkruhet.
Shqipe
Gjuha nuk ka eshtra, por i thyen eshtrat.
Bullgare


Te ndiejme mundemi vetem ne gjuhen amtare, te mendojme edhe ne ndonje gjuhe tjeter.
Elioti


Ai qe zoteron gjuhen e vet vlen me teper se ai qe pushton nje qytet.
Nje mendimtar i lashte


Njeriu qe nuk i di gjuhet e huaja, nuk di asgje per gjuhen e vet.
Gete


Oratoria eshte art i mashtrimit.
Montenji


Oratoria duhet te kete parasysh tri gjera: cka flet, kujt i flet dhe si flet.
Ciceron i


Vetia e oratorit te mire eshte te heshte kur nuk e degjojne me endje.
Luteri


Oratori duhet te jete i mrekullueshem, ne te kunderten ngjall merzi dhe tallje.
Seldeni


Derisa te martohet i mencuri, budallase i bahen femijet cobane.
Sbqipe

http://www.forumijone.net

3 Proverba te ndryshme! Empty Re: Proverba te ndryshme! Fri Nov 26, 2010 12:42 pm

forumijoneal

forumijoneal
Admin
Admin

Gjuha dhe zemra nuk duhet te kene kunderthenie.
Azerbejxhane


Mos u marto per te holla, ato mund te huazohen lehte.
Skoceze


Martoje djalin kur te duash, por vajzen fejoje kur te mundesh.
Kroate


Pema gjykohet nga prodhimi, njeriu nga veprat.
Afrikane


cdo njeri i lumtur eshte i bukur.
Irlandeze


Lumi i thelle rrjedh qete qete, njeriu i mencur flet ngadale.
Kineze


Per nje fjale goje njeriu del i mencur dhe per nje fjale i marre.
Amerikane


Derisa njeriu ka koken mbi shpatulla, per te nuk eshte e humbur asgje.
Vietnameze


Njerezit vleresohen sipas suksesit te tyre, e jo sipas meritave.
Persiane


Te quhesh njeri eshte e lehte, te jesh njeri eshte e veshtire.
Afnkane


Bashke ne qofte se jetojne gjate, shtazet duhen mes veti, kurse njerezit urrehen.
Kineze


Mali nuk ka nevoje per mal, por njeriu ka nevoje per njeri.
Baske


Njeriu i gezuar eshte si dielli, shndrit atje ku deperton.
Turke

Kush nuk eshte i mencur zemren e ka ne gjuhe, e kush eshte i mencur gjuhen e ka ne zemer.
Jordaneze


Po qe se dajaku do te bente dike te mencur, atehere me te mencurit do te ishin buajt.
Madagaskarese


Genjeshtra ka shtate variante te ndryshme, ndersa e verteta vetem nje.
Afrikane


Kush ankohet shume per dele, ndodh qe humb lopen.
Holandeze


Kur te jesh ne zor edhe thiu te behet daje.
Shqipe


As mos e merr kafshaten e madhe, as mos fol ndonje fjale te madhe.
Greke


Ujku e mbron delen nga dhelpra per ta ngrene vete.
Bullgare


Nderi dhe autoriteti as nuk blihen, as nuk huazohen.
Gjermane


Kush premton shume, nuk ben asgje.
Hungareze


I shendoshi ka njemije deshira, i semuri vetem nje: te jete i shendoshe.
Sllovene


Kush blen c'nuk i duhet, ne fund shet edhe c'i duhet.
Rome


Kush thote se ka mjaft kohe, vonohet.
HolandezeTe lavderuarit e vetvetes eshte fillimi i turpit.
Japoneze


Buka e te varferit eshte me e embel se e te pasurit. Ate e embelson uria.
Indiane


Siguria me e mire per t'u mbrojtur nga te keqijat eshte kujdesi dhe maturia.
Malajzeze


Mencuria nuk banon vetem ne nje shtepi.
Afrikane


Puno si skllav, por ushqehu si lord.
Shqipe

Ndonjehere edhe djalli e thote te verteten.
Spanjolle


Kush s'ka femije, s'ka drite ne syte e tij.
Persiane


Ne shtepine e te varurit mos e permend litarin
Zviceriane


Me mire pa nje sy, se sa pa dy sy.
Gjermane


Miqte e vertete jane te rralle.
Latine


Fatin nuk e njeh me koke, por me zemer
Norvegjeze


Ushqeje qenin se nuk te leh.
Bullgare


Per miun maca eshte luan.
Shqipe

Dora qe jep eshte gjithnje mbi doren qe merr.
Spanjolle


Ai qe vdes per atdhe, ka jetuar mjaft.
Spanjolle


Kush do qe te ngrohet ne pleqeri, le te ndertoje vete nje stufe ne rini.
Gjermane


Jane tri lloje fatkeqesish: ne femijeri te humbesh babane, ne burreri gruan dhe ne pleqeri te jetosh pa djale.
Kineze


Kush nuk e ka provuar ate qe eshte e hidhur nuk di cka eshte e embel.
Rumune


Kush vjedh nje ve, vjedh edhe delen.
Greke


Kryelartesia eshte kusherire e paditurise.
Kineze


I marre eshte ai qe nuk di te fshehe mencurine.
Indiane


Kush perkulet para njerit, i tregon shpinen tjetrit.
Turke


Mos u frikeso ne qofte se meson dhe punon ngadale, por frikesoju ne qofte se rri kot.
Kineze


Me turp eshte te mos perpiqesh te dalesh nga balta, se sa qe je futur ne te.
Italiane


Kush vrapon pas shume lepujve, nuk ze asnje.
GrekeMysafireve dhe peshqve pas tri neteve fillon t'u vije ere e keqe.
Angleze


Njeqind miq jane pak, nje armik eshte teper.
Islandeze


Ne qofte se dish shume, me shume fat do te kesh.
Burmane


Kur do njeriu te rrahe nje qen, gure gjen gjithnje.
Belge


Mos i flak kepucet e vjetra, para se t'i blesh te rejat.
Flamane


Peshqit e vjeter, para se ta perpijne ushqimin, mire e mire e pertypin
Suedeze


Dituria e pakte eshte me e rrezikshme se padituria.
Boliviane


Te fuqishmit i mund turpi, kurse te dobetit frika.
Madagaskarase


Me mire nje shishe vere gjate jetes, se tri shishe pas vdekjes.
Koreane


Proverbat jane stoli e bisedes.
Persiane


Me shoke te mire edhe ne kohe te veshtira kalohet mire.
Arabe


Te jesh shok me te gjithe, ose te mos kesh asnje shok, e njejte eshte.
Spanjolle


Kur s'je mire qaj, mirepo lotet te te mos bien ne toke se mund te ndoten.
Algjeriane

Me mire me te mencurin te qash, se sa me budallain te kendosh.
Sllovene


Genjeshtra mund te shkaktoje dhembje njeqind here me te madhe se shigjeta.
Mozambikane

http://www.forumijone.net

4 Proverba te ndryshme! Empty Re: Proverba te ndryshme! Fri Nov 26, 2010 12:42 pm

forumijoneal

forumijoneal
Admin
Admin

Kush ka vdekur per atdhe, nuk ka vdekur por ka le.
Shqipe


Jetoni per Shqiperi dhe vdisni per te.
N.Frasheri
Dashuria per atdheun eshte topi qe shkaterron kalate me te forta dhe kalaja qe mund t'u qendroje topave me te forte.
S.Frasheri


Nuk vlen asgje te dashurosh, nese vajtimi i vendit tend nuk prek zemren tende.
Elyari


Mos pyet se c'do te beje atdheu per ty, pyet me gezim c'mund te besh ti per te.
Kenedi


Me mire te jetosh keq ne atdhe, se sa mire e ne vend te huaj.
Indiane


Nje dimer ne atdhe eshte me i embel se njeqind pranvera ne dhe te huaj.
Greke


Ne qofte se deshironi ta njihni dhe ta doni atdheun tuaj, shkoni ne te huajin.
Berne


Nuk e braktis atdheu njerine, por njeriu atdheun.
Bloku


eshte kenaqesi dhe nder te vdesesh per atdhe! Edhe me kenaqesi eshte te jetosh per te.
Horaci


Edhe me i merituari i ka me shume borxh atdheut, sesa atdheu atij.
Burkhardi


Kush nuk i takon atdheut te vet, nuk i takon as njerezimit.
BjelinskiAtdheu eshte si familja: vleren ia njohim vetem atehere kur e humbim.
Floberi


Nuk jam i sigurt se a mund t'i dua ne jete dy gra, por jam i sigurt se nuk mund t'i dua dy atdhe.
Stendali


Tymi ne atdhe eshte me i mire, se sa zjarri ne dhe te huaj.
Greke


Njeriu nuk lind per veten e vet, por per atdheun.
Ciceroni


O, kurre mos u lodh per ndihmen qe i jep atdheut.
Euripidi


Te vdesesh per atdhe, kjo eshte pune mbreterish.
Volteri


Durimi eshte nena e te mires.
Servantesi


Kush nuk eshte i gatshem te duroje, te mos linde me gezim.
Shopenhaueri


Sa te varfer jane ata qe s'kane durim.
Shekspiri


Njeriu pa durim eshte si llampa pa vajguri.
Segovin


Te gjithe ne kemi fuqi te mjaftueshme t'i durojme problemet e huaja.
Beketi


Megjithate, ekziston kufiri kur durimi pushon se qenuri virtyt.
Burke


Durimi eshte shkathtesia e te shpresuarit.
Vovenargu

Vjen dita.
Homeri


Liria eshte thelbi i shpirtit dhe i mendjes; aty ku s'ka liri, mendja dhe shpirti thahen si bima pa uje.
S.Frasheri


Te liria s'arrihet neper lule po neper vuajtje e mundime te gjata.
Qosja


Liria njerezore nuk eshte vetem ceshtje private, por ajo nuk eshte asgje nese nuk eshte edhe ceshtje private.
Markuzeu


Liria eshte frut qe duhet vjelur perdite, ndryshe kalbet.
Filipsi


Per dashuri jap jeten, per liri jap dashurine.
Petefi


Paqja nuk mund te ruhet kur disa jane te skllaveruar, e disa te lire .
Kanti


Skllaveria me e madhe eshte te mos kesh liri, e te mos konsiderohesh i lire.
Gete


Ne qofte se edhe nje mije here bie, provo te ngrihesh edhe nje here.
Lao Ce


Jam betuar ne altarin e Perendise se do te jem armik i cdo lloj tiranie.
Uashingtoni


Me pare do vdekur ne kembe, se sa te jetojme ne gjunje.
Ruzvelti


Lufta nuk evitohet ne qofte se nuk evitohen mendimet per luften.
Bjemsoni


Lufta eshte e keqe dhe kushdo qe thote te kunderten, eshte genjeshtar.
Heminguei


Nuk ka veprim me jorentabel se lufta.
cercilli


Paqja eshte koha kur djemte varrosin eterit, kurse lufta kur eterit varrosin djemte.
Herodoti


Me mire eshte te luftosh dhe ta humbesh betejen, se sa te mos luftosh asnjehere.
Hegeli


Nuk ka keshille me te keqe nga ajo qe te shtyn te mohosh kombin tend.
N.Veqilharxhi


Per njeriun mund te mos kete rrugedalje ne histori, per popullin rrugedalje ka gjithmone.
Qosja,


Njerezit vdesin, populli eshte i pavdekshem.
Xoxa


Perendia s'do ta ndryshoje dot gjendjen e veshtire te nje populli perderisa ai popull te mos ndryshoje vetveten.
Kurani


Populli eshte i madh kur jep njerez te medhenj.
Duhameli


Populli, gjithsesi, eshte me i madh se Zoti.
Ataturku


Kombi qe humb vetedijen per te kaluren e tij, gradualisht humb edhe "veten" e tij.
Kundem


Populli eshte themeli i shtetit; sa me i forte te jete themeli, aq me shume qendron godina.
S.Frasheri


E dua aq shume popullin tim saqe mund te jem nacionalist.
Kamy


Heshtja e popullit eshte verejtje per mbretin.
Mirabo


Zemra e nje burreshteti duhet te jete ne koke.
Bondparti


Udheheqesi nuk duhet te vrase tigrin me duar, ai duhet te gjeje mjete per ta mbytur ate.
Konfuci


Kur mbretin e ha lekura, populli patjeter duhet te kruhet.
Hajne


Atje ku nuk ka dele edhe dhia quhet princeshe.
Gandi


Po ta marre mbreti nje veze nga fshatari, ministrat e tij do te rrembejne te gjitha pulat e katundit.
Saadi


Me shume vlen nje armate gomaresh me luanin ne krye, se sa nje armate luajsh me gomarin ne krye.
Bonaparti


Ku nuk ka tiger edhe lepuri mund te behet sundimtar.
Konfuci


Duhet t'i frkesohemi atij, te cilit i frikesohen njerezit.
Lao Ce


Mbi ujkun e ngordhur edhe delet kercejne.
Servantesi


Dhjete dervishe te varfer ne nje qilim flejne per bukuri, kurse dy mbreter nuk i ze nje mbreteri.
Saadi

http://www.forumijone.net

5 Proverba te ndryshme! Empty Re: Proverba te ndryshme! Fri Nov 26, 2010 12:43 pm

forumijoneal

forumijoneal
Admin
Admin

Dashuria e pare i ngjan bores se pare, rralle ndonjehere mbetet.
Finlandeze.


Barra e madhe mund per deve, dashuria e madhe mund per zemer.
Mongoleze


Dhurate e mire nga i dashuri eshte edhe nje tufe bari.
Azerbejxhane


Dashuria as nuk mundet te blihet, as nuk mundet te shitet. cmimi i vetem i dashurise eshte dashuria.
Angleze


Dashuria eshte e verber, por shihet prej se largu.
Italiane


Vetem dashuria mund ta ndertoje brenda nje nate Murin Kinez.
Koreane


Jeta pa dashuri eshte si viti pa pranvere.
Suedeze


Me ate qe duhemi, tallemi me se shumti.
Franceze


cdo ndarje eshte nje pjese e vogel e vdekjes.
Fmnceze


Bukuria per nje here, dituria per gjithe here.
Shqipe


Bukuria eshte si lulja kur lulezon, por shpejt vyshket.
Italiane


Bukuria eshte premtim i fatit.
StendaliTe bukura jane vetem ato gjera, qe nuk na interesojne.
Uajldi


Ishte e bukur si gruaja e huaj.
Morandi


Ari eshte i bukur, por bukuria ia tajkalon.
Masingjeri


Bukuria e vertete, si dhe mencuria e vertete eshte shume e thjeshte dhe e kuptueshme per te gjithe.
Gorki


Bukuria eshte dic shtazarake nese nuk pershkohet edhe me mencuri.
Demokriti


Bukuria frenon cdo zemerim.
Gete


Ne gjume dhe ne erresire cdo gje eshte e bukur.
Vidmari


Bukuria e terheq vjedhesin me teper se ari.
Shekspiri


Gruaja e bukur e vera e embel, farmak per zemer.
Shqipe


Bukuria eshte burimi i te gjitha dashurive dhe fatkeqesive te medha.
Lakorderi


Vetem e verteta eshte e bukur.
Dekarti


Bukuria eshte letra qe i rekomandohet zemres.
ShopenhaueriQeni per qenin eshte me i bukuri, ashtu si njeriu per njeriun.
Epiharmi


Te bukurit jane te bukur vetem pse jane te rrethuar nga te shemtuarit.
Shezali


Mbreteresha e vetme e vertete eshte bukuria e gruas: sundon posa te paraqitet.
Shileri


Nuk eshte e bukur ajo qe eshte e bukur, por e bukur eshte ajo qe ju pelqen.
Italiane


Bukuria eshte burim i pashtershem i gezimit per ate njeri qe di ta gjeje kete burim.
Kareli


Te bu***** cdo gje u falet.
Boigny


Bukuria gjithmone u sjell femrave dhe meshkujve me shume dhembje se sa gezim.
Tomazeu


Dashuria e pare eshte me e embel se mjalti i bleteve.
Dctgestane


Dashurite e para jane si dhembet e pare: dalin pa dhembje dhe ua leshojne vendin te tjereve.
Dyma i Ri


Dashuria e pare eshte shume e madhe dhe njekohesisht shume e vogel.
Hygo


Nga te gjithe budallalleqet qe ben nje vajze, me i madhi eshte dashuria e saj e pare.
Kocebu


Njeriu ka shume dashuri te medha e te vogla ne jete, por ka vetem nje dashuri te pare.
Dostojevski


Ne dashurine e pare gruaja do dashnorin, ne te tjerat do dashurine.
La Roshfitko
Ai qe te detyron te qash, ai edhe te do.
Shqipe


Dashuria eshte kripa e jetes, jeta pa dashuri s'ka asnje shije.
S.Frasheri


Kur njeriu e ka zemren plot me dashuri, shpirti i ushqehet me shpresa.
P.Vasa


-Pse dashuron?
-Qe te lirohem prej nje pjese tjeter te dhembjes qe s'e shterr puna krijuese dhe qe te frymezohem per pune.
Qosja


Dashuria dyshon dhe beson me te njejten force.
Xoxa


Te dashurosh do te thote te roberohesh nga vetvetja.
Spasse


Kush nuk mund te tregoje sa dashuron, ka njohur vetem nje dashuri te dobet.
Petrarka


Dashuria eshte iluzion.
Uajldi


Mesoni, mesoni, mesoni dhe do te beheni te arsimuar; dashuroni, dashuroni, dashuroni dhe do te beheni te medhenj.
Tomaseu


Ne dashuri nuk eshte rritur askush.
Eemarku


Dashuria dhe fati nderlidhen keshtu qe k'ush eshte imun ne dashuri, imun eshte edhe ne fat.
Sheli


Kush dashuron nuk guxon te flase per viktima.
Bjernsoni


Ne qofte se askush nuk na do, atehere as veten tone nuk e duam.
De Stali


Ne dashuri eshte e mundur te falesh shumecka, por jo edhe te harrosh.
Shamfori


Dashuria ka dy percjelles: te miren dhe durimin.
Aligieri


Dashuria ushqehet me shprese.
Lao Ce


Dashuria eshte si ngarja e automobilit: starton ngadale, vozit shpejt, por frenon vetem kur eshte, shume 5 vone.
Sagani


Kush ndalet te mendohet per dashuri, nuk dashuron me.
Kocebu


Dashuria ben cudira cdo dite: ajo dobeson te fuqishmin, forcon te dobetin, nga i mencuri ben budallain, i nga budallai te mencurin, favorizon pasionet dhe zhduk arsyen. Me nje fjale, i permbys gjerat.
Polaku


Te jesh i dashuruar do te thote me teper se te jesh i pasur, sepse do te thote te jesh i lumtur.
Tileri


Kam lexuar diku se dashuria eshte kapitulli i pare ne librin e madh te mosmirenjohjes.
Sandi


Dashuria eshte ceshtje e ndjenjave e jo e deshirave. Nuk mund te dashuroj pse dua, e me se paku pse duhet, andaj dashuria e obliguar eshte e marre.
Kanti


Dashuria fitohet me dashuri.
SpanjolleO zot, kur te vdes, ruaje ne qetesine tende vetem nje fjale per mua:"Kam dashuruar".
Tagora


Dashuria cdohere eshte fillimi i dijes, sic eshte zjarri fillimi i drites.
Lagerlefi


Derisa dashuria eshte e verber, s'ka arsye per ndarje.
Z.Lenci


Dashuria eshte ndoshta i vetmi shikim i perkryer qe mund ta hedhim ne amshim.
Hajsi


Gjendja e dashurise si duket eshte e vetmja gjendje normale e shpirtit te njeriut.
cehovi


Te dua me shume se dje, e me pak se neser.
Zheraldi


Kam pire qe t'ju harroj. Por per fat te keq, kur jam dehur, ju kam pare dyfish.
Ashardi


Dashuria eshte nje lindje e re.
Gjermane


Dashuria eshte pelhure qe thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qendisje.
Volteri


S'eshte i mire gardhi me ristela, as dashuria ne fqinjesi te mire; i mire eshte gardhi me derrasa dhe dashuria ne largesi.
Rumune


Sa me shume gjykohet, aq me pak dashurohet.
Shamfori


Atje ku ka me shume dashuri, atje edhe dhembja eshte me e madhe.
QosjaPer dashnorin s'ka gje me te embel se lotet kur fshi-hen ne duart e se dashures.
S.Frasheri


S'ka diell pa drite, as njeri pa dashuri.
Gete


Mundet ndonjehere te harrohet cka eshte dashuria?
Ruso


Dashuria eshte nje ngjarje boterore, por private.
Polgari


Te ndahesh vetem pse me nuk e do eshte budallallek, njesoj si te martohesh me dike vetem pse e do.
Gabori


Dashuria eshte permbajtja e vetme e gjerave ne kete kohe te pakuptimte.
Habe


Kur njeriu dashuron, deshiron te bej dicka, prandaj deshiron te sakrifikoje, deshiron te sherbeje.
Heminguei


Dashuria eshte si rrobat: kenaqesi eshte kur i nderron shpesh.
Fleceri


Ta kerkosh me arsye rrugen tek dashuria, eshte njesoj si te kerkosh diellin me qiri.
Rumi

Ne qofte se dashuron, askush nuk mund te te bej gje.
Kieopatra


Miqesia dhe dashuria jane dy lule ne nje rrenje. Vetem se dashuria ka disa petale me shume.
Klopshtoku


Ku sundon dashuria nuk ka as te medhenj as te vegjel.
Japoneze


Ne qofte se miqesia nuk permban dashuri, dashuria permban miqesi.
De Kosteri


Dashuria eshte e amshuar deri sa zgjat.
Renie


Ikja eshte fitoria e vetme ne dashuri.
Bonaparti


Dashuria eshte me e vjetra, me e reja, e vetmja ngjarje boterore.
Rikerti


Te dashurosh nuk do te thote te jesh i lumtur, do te thote te zgjedhesh vuajtjen tende.
Gogoli


Dashuria eshte shpesh rezultat i kurorezimit
Molieri


I frikohemi vetem atij qe e duam.
Tolstoi


Dashuria eshte si semundja infektuese: sa me teper njeriu frikesohet aq me teper e peson.
Dekobra


Dashuria lind nga besimi, jeton nga shpresa por vdes nga meshira.
Monteskie


Dashuria eshte si supa: luget e para jane shume te nxehta, te fundit shurae te ftohta.
Manjani


Dashurite e medha jane te rralla, sic jane te rralla veprat e medha.
Adleri


Kur ndonje dashurie i vjen fundi, te dobetit kukasin dhe menjehere gjejne dashnore te reja, kurse te mencurit me kohe i kane pasur te rezervuara.
UajldiTragjedia e madhe e jetes nuk eshte se njerezit vdesin, por se pushojne se dashuruari.
Momi


Dashuria nuk ka vite. Ajo lind cdohere.
Paskali


Kush vjen per mire troket ne dere; kush dashuron, deren e gjen te hapur.
Tagora


Ngrije uren e dashurise deri ne diell, vetem ajo na lidh me jeten, vetem ajo na lidh me njerezit.
A.Podrimja


Dashuria i ka ligjet e veta te zhvillimit, stinet e veta jetesore si lulja , jeta e njeriut. Ajo ka pranveren e hershme, veren e nxehte dhe, pas tyre, vjeshten e cila per disa eshte e nxehte, e ndritshme dhe frutdhenese, ndersa per disa te tjere e ftohte, e zymte dhe e mjere.
Bjelinski


Ne fillim te dashurise dashnoret flasin per te ardhmen, e kur ajo eshte nga fundi, flasin per te kaluaren.
Karlo


Dashuria eshte zjarr i furishem. Ate s'mund ta shuaje dot as uji i bekuar. Madje as gjaku. Pregeli


Dashuria? Ne fillim fjale te medha, pastaj fjale te pakta e ne fund fjale te shumta.
Pajeroni


Te lutem, me duaj pak, ne qofte se deshiron te me duash gjate.
Herriku


Dashuria eshte celes qe tek njeriu cel cdo gje.
Hoperi


Dashuria eshte fati, te cilin ia japim njeri-tjetrit.
Sandi


Dashuria eshte i vetmi pasion qe nuk duron as te kaluaren, as te ardhmen.
Balzaku


S'ka dyshim qe dashuria eshte fshehtesi e pashpjegueshme.
Myse


Asnjehere nuk dashuron mjaft, ne qofte se nuk dashuron shume.
Peshi


Njerezve u pelqen me shume dashuria se martesa, per kete arsye romanet jane me argetues se historia.
Shetmfori


Te dashurosh do te thote te duash nje tjeter me shume se veten.
Femau


Dashnoret ne bote shohin vetem veten, harrojne se i shohin te tjeret.
Platoni


Kur dashuron, edhe majmuni te duket i bukur, kur nuk dashuron nuk te pelqen as lulja lotos.
Kineze


Njerezit me teper mundohen per buken dhe dashurine.
Japoneze


Dashuria asnjehere nuk lind ne shpirtin e prishur.
Ikbali


Vajza me shume i beson dashurise, se sa nenes se vet.
Gete


Nuk eshte veshtire te dashurosh, veshtire eshte ta shprehesh ate.
Myse


Dashuria lind, jeton dhe vdes ne sy.
Shekspiri


Te frikesohesh nga dashuria do te thote te frikesohesh nga jeta, e ata qe frikesohen jane tri here te vdekur.
Raseli


cdo dashuri kalon, kurse mosmarreveshjet mbesin pergjithmone.
Dostojevski


Me duket se mund te dashurojne shume vetem ata qe dine edhe te urrejne shume.
Cezari


Ne qofte se je njeri bej dashuri, ne qofte se je lule behu mimoze.
Hygo


Me mire te dashurosh dhe te humbesh, se sa asnjehere te mos humbesh.
S.Bemardi


Te dua sepse me dhe dashurine. E dua dashurine sepse ma dhe ti.
Bodleri


Nje dashuri eshte, por kopje te saja ka me mijera.
La Rosh*****o


Nga gjithe pasionet, dashuria eshte me e fuqishmja, ajo ne te njejten kohe sulmon zemren, koken dhe vetedijen.
Volteri


Deshira dhe dashuria jane krahe per vepra te medha.
Gete

Dashuria eshte prore fisnike dhe e bukur, por e verteta kujdeset qe ajo te kaloje neper pyllin e hitherave.
Keseli


c'eshte risia? Nje enderr. c'eshte dashuria: permbajtja e endrres.
Kierkegardi


Dashuria eshte hapesire dhe kohe e matur me zemer.
Prusti


Pas dashurise nuk ka gje tjeter, vec vdekjes.
Zola

Me fatkeq nga te gjithe njerezit eshte ai qe nuk dashu-ron me, e qe nuk mund te harroje dashurine e pare.
Mickijevici


Dashuria eshte jeta, eshte lumturia qe ia mbush zemren, eshte atmosfera ku ajo merr fryme si te doje, eshte himni i amshuar qe ia drejton krijuesit.
P.Vasa


Dashuria eshte fizike, ndersa martesa kimi.
Dyma


Dashuria eshte si zogu, qe me shume deshiron denim nga nje dore se lemoshe nga dora tjeter.
Koltoni


Ne dashuri eshte e lejuar cdo gje: himni, tradhtia, mashtrimi.
La Fonteni


Rruga me e gjate per ne varr eshte rrruga e dashurise
Spamjolle


Dashuria sheh permes syzeve magjike, te cilat bakrin e shnderrojne ne ar, varferine ne pasuri e guralecet ne margaritare.
Servantesi


Kur njeriu ka dashuri, s'ka frike.
Konfuci


Edhe ne kasollen me te vogel ka vend per dy te dashuruar.
Shileri


Dashuria eshte moralisti me i kendshem dhe me i qete.
Bekoni


Dashuria platonike eshte vullkan pa erupcion.
Pitigrili


Dashuria eshte ajo pa te cilen nuk mund te jetohet.
Remarku


Shumices se njerezve u duhet me shumne dashuri, se sa e meritojne.
Ebner -Eshenbahu


Dashuria nuk fitohet, ajo vjen vetvetiu.
Ueselmani


Dashuria eshte tere jeta e gruas, kurse nje episod ne jeten e mashkullit.
De Stali


Dashuro te tjeret nese do te te dashurojne.
Seneka


Sigurisht, eshte veshtire te jesh pa dashuri tek ende ke deshire te dashurosh, por shume me veshtire te te dashurojne kur nuk e do me dashurine.
Kurtleni


Ai u martua me te sepse e dashuroi. Ajo e deshti ate,sepse u martua.
Gilli


c'eshte dashuria? Rast i volitshem per dhembje te gjate.
Eminesku


Koha zakonisht eshte e bukur, kur ben dashuri.
Stivensoni


Besniket njohin vetem anen triumfuese te dashurise, kurse te pabeset edhe tragjiken.
Vilde


Me embel se dashuria nuk ka, por pas saj vjen urrejtja.
Longfellou


Dashuria ua merr mendte atyre qe i kane dhe ua jep atyre qe nuk i kane.
Didroi


Kur dikush dashuron, ai fillon ta mashtroje vetveten dhe perfundon duke mashtruar te tjeret.
Uajldi


Antiteze e dashurise nuk eshte e thene te jete perhere urrejtja. Mund te jete nje dashuri e re.
Kotarbinski


Kur njeriu kupton pse dashuron, atehere pushon se dashuruari.
JesenskiNe dashuri eshte mbret ai qe dashuron me se shumti.
Helvecinsi


Dashuria qe mund te vdese nuk ka qene dashuri.
Auerbahu


Engjejt e quajne gezim i qiellit, djajte e quajne vuajtje e sketerres, njerezit e quajne dashuri.
Hajne


Turpi eshte mekat i madh kunder dashurise.
Fransi


Dashuria eshte epshi me peshperites.
Uilsoni


Ne lufte eshte si ne dashuri: per te perfunduar duhet t'i shihet fundi.
Haksli


Dashuria eshte e verber, miqesia perpiqet te mos shohe asgje.
Bismarku


Ata qe vdesin duke dashuruar mbesin shehite.
Muhameti


Te jesh i dashuruar ne vetvete, eshte idile qe zgjat tere jeten.
Uajldi


Dashuria eshte si lufta: fillon lehte, por mbaron veshtire.
MenkeniShume njerez qe gjate tere jetes kane dashuruar mund te flasin me pak mbi dashurine, se sa femija i cili e ka humbur qenin para nje dite.
Uajlderi


Jeni te pershendetur gjithe ju qe dashuroni! Mallkuar qofshin ata qe asnjehere nuk kane pasur dashuri; me shume mallkuar ata qe ua pengojne dashurine te tjereve.
Shenim pompejan


Dashurojme, sepse dobesite i kemi te njejta
Suifti


Dashuria eshte ethe: ajo lind dhe zhduket, kurse deshira e njeriut para saj nuk ka kurrfare hise.
Stendali


Ne dashuri si dhe ne lufte, e drejta gjithmone eshte ne anen e te fortit, andaj femra qe dashurojme gjith-mone do te kete te drejte.
Myse


Sqarimi i dashurise eshte shkaterrimi i dashurise.
S.Bernardi


Dashuria eshte si fati: nuk do qe te vrapohet pas saj.
Gotje


Me mire te mos kesh fare, se sa ta humbesh dashurine.
Hebeli


Nuk eshte i dashuruar ai qe nuk dashuron gjithmone.
Euripidi


Kush do drurin i do edhe deget e tij.
Molieri


Ne dashuri, edhe shume eshte pak.
Bomarshe


Biseda me interesante e dashnoreve eshte kur heshtin.
Furnie


Dashuria eshte semundje e rende e shpirtit.
Platoni


Ne dashuri nuk ka shaka. Shumica fillojne te shtiren se jane te dashuruar, qe pastaj te jene vertete te demtuar.
Dosi


Te mos jesh asgje dhe te mos duash asgje, eshte njesoj.
Fojerbahu


Te gjithe ne jemi rezultat i dashurise dhe i dalldise.
Bajroni


Gjuha e dashurise eshtene sy.
Fleceri


Dashuria eshte dobesia me fisnike e mendjes.
Drajdeni


Tragjedia e seciles dashuri eshte zemergjeresia.
Momi


Per dashuri, jo per urrejtje une jam lindur.
Sofokliu


Lufta me e madhe e jetes sone eshte dashuria.
Zilahi


S'ka dashuri zjarrin e te ciles nuk e shuan martesa.
P.Vasa


Te martohesh do te thote t'i dyfishosh pergjegjesite dhe te humbasesh gjysmen e te drejtave.
Shopenhaueri


Martesa eshte shkence.
Balzaku


Njeriu gjithmone ka dhe mund te beje pune me te rendesishme se sa te martohet.
Nice


Te ndershmit martohen shpejt, te mencurit kurre.
Servantesi


Njeriu martohet pse nuk gjykon, pastaj shkurorezohet pse ka durim dhe ne fund martohet serish pse harron.
Salakru


Martesa vjen pas dashurise, mu si tymi pas zjarrit.
Shamfori


Martesa; Keshtu quaj deshiren e dyshes qe deshirojne te shnderrohen ne nje, por do te behen me shume se dy.
Nice


Lidhja martesore eshte shkolle e larte altruiste.
Balzaku


Mosha ideale e mashkullit per martese eshte rreth moshes nentedhjete vjecare, dy minuta para vdekjes.
Sinatra


Martesa ka probleme te shumta, por jeta e vetmuar nuk ka kurrfare kenaqesie.
Xkonsoni


Martesa eshte varr i dashurise, e gruaja kryqi mbi te.
Safiri


Nuk ka njeri me komik se filozofi i martuar.
Nice


Martesa e lumtur edhe sot perbehet prej treshes: burrit, gruas dhe televizorit.
Buhvaldi


Martesa e deshtuar eshte kur gruaja kalon aq kohe ne kuzhine sa c'ka kaluar para pasqyres para fejeses.
Tuholski


Mosmarreveshjet ne martese me se shpeshti fillojne kur gruaja flet shume, e burri degjon pak.
Tuvimi


Shume martesa jane denime me vdekje, ekzekutimet zgjasin me vite.
Strindbergu


Bashkeshortet jetojne me gjate se te vetmuarit. Mirepo, per ata kjo eshte denim.
Houpi


Martesa eshte shkolla me e mire e rendit, e miresise, e njerezise.
Mirabo


Martesa eshte fushebeteja ku mbaron liria personale.
Bekoni


Ekziston vetem nje zgjidhje per martesen pa dashuri: kjo eshte dashuria pa martese.
Hickoku


Martesa i ngjan vdekjes, sepse shume njerez arrijne te pergatitur.
Tomaseu


Sido qe te jete, martohuni. Nese merrni grua te mire do te jeni te lumtur, nese merrni grua te keqe, do te beheni filozof.
Sokrati


Ai qe ende s'eshte martuar, ende s'ka bere ndonje ga-bim te madh.
Ginisi


Martesa pa femije eshte si dita pa diell.
Latine


Martesa eshte perpjekje qe t'i zgjidhim problemet se bashku, probleme qe, po te ishim vetem, kurre nuk do t'i kishim.
SaganiNuk ka rendesi me ke martohet njeriu, sepse eshte e sigurt se mengjesin e ardhshem do ta kuptoje qe ai ka qene dikush tjeter.
Rogjersi


Martesa shkon urte e bute si vallja, plot shfaqje pleqerishte; pastaj vjen pendimi me kembe te shtrembera, qe shkon perhere e me shpejt derisa zbret ne fund te varrit.
Shekspiri


Martesa e bere ne saje te kuptueshmerise shpeshhere eshte me e suksesshme, se sa ajo e krijuar ne saje te dashurise.
Bekoni


Martese e mire do te ishte ajo midis burrit te shurdher dhe gruas se verber.
Montenji


Martesa nuk eshte gje tjeter vecse nje krijese e cuditshme per te nxire jeten e njeriut.
Tolstoi


Ne martesen fatlume njeriu do mesuar se s'eshte me i lire, por edhe nuk guxon te mesohet se eshte i martuar.
Laubi


Sidoqofte, me mire te jesh i martuar se i vdekur.
Molieri


Dashuria eshte tere ajo qe pas marteses mbetet pendese.
Tueni


Martesa eshte ferr dhe parajse.
GjermanePuthja i ka gdhendur buzet.
Xoxa

Puthjet jane lajmetaret e zemres.
Mideltoni


Momenti me i bukur ne dashuri, qe vertete na deh, eshte hyrja: puthja.
Zheraldi


Duhet ditur se puthja e pare nuk jepet me buze por me sy.
T.Bernardi


Puthjet per grate jane si gotat e veres per ne: nje pastaj edhe nje, derisa nuk shtrihemi.
Linderi


Kur puthja flet shume, atehere sigurisht nuk punohet per botimin e pare.
Houpi


Te puthesh eshte si te pish uje deti. Sa me shume te pish aq me shume ndien nevoje.
Firdusi


Kam puthur dhe kam pire, gruan dhe cigaren e pare, te njejten dite; prej atehere s'kam pasur kohe kurre me per cigare.
Toskanini


Oshetima e puthjes nuk eshte aq e vrullshme si e topave, por vrulli i saj zgjat me shume.
Holmsi


Njerezit puthen qe te mos grinden.
Sartri


Urrejtja demton shendetin.
Dekarti


Mendojme se jemi te paster, ngase urrejme ate qe nuk e deshirojme.
Jursenari


Vetem dashurohet dhe urrehet pa arsye.
Renardi


Kur urrehet deri ne moshen dyzet vjecare, urrehet pergjithmone.
Konfuci


Urrejtja eshte e shkurter, kurse dashuria e pakufishme.
Mistrali


Njerezit gjithmone urrejne me se shumti ate qe me se tepermi e lakmojne.
Menkeni


Ashpersia lind friken, por vrazhdesia lind urrejtjen.
Bekoni


Luften e ka krijuar natyra, urrejtjen e ka gjetur njeriu.
capeku


Xhelozia ushqehet me dyshim: ajo shnderrohet ne cmendi ose zhduket fare ne castin kur nga dyshimi kalon ne siguri.
Morrisi


Aty ku ka dashuri, aty ka xhelozi.
Shekspiri


Xhelozia lind cdohere me dashurine, mirepo jo cdohere vdes me te.
Shopenhaueri


Vetem qente dashurojne pa xhelozi.
Gorki


Zeri i xhelozise eshte zeri i natyres, kerkon monogamine.
Xhoberti


Zemra ben gjithcka.
Molieri


Asgje nuk eshte me e embel dhe me e forte se zemra.
Lihternbergu


c'eshte zemra? Gje e rendomte: shendet i mire dhe kujtime te keqija.
Heminguei


Mendimet e medha vine nga zemra.
VovennarguArsyeja nuk me ka mesuar per asgje: gjithe c'di me ka dhene, me ka zbuluar zemren.
Tolstoi


Kush do ta kuptoje zemren e tjeterkujt, duhet nisur nga vetja.
Gjermane


Ajo qe nuk vjen nga zemra, nuk hyn dot ne zemer.
Turke


Fitorja me e bukur eshte te fitosh zemren tende.
La Fonteni


Zemra me e pasur eshte ajo qe as nuk blihet as nuk shitet, por vetem dhurohet.
Bernardi

http://www.forumijone.net

6 Proverba te ndryshme! Empty Re: Proverba te ndryshme! Fri Nov 26, 2010 12:44 pm

forumijoneal

forumijoneal
Admin
Admin

Syte dhe veshet e njeriut jane deshmitare te keqij, nese mendja nuk eshte e arsimuar.
Herakliti


Rezultati me i rendesishem i cdo arsimimi eshte njohja e vetevetes.
E. Fisheri


Arsimimi nuk eshte vetem pergatitje per jeten. Ai eshte vete jeta.
Deveji


Arsimimi eshte bime e tmerrshme qe nuk qet gjethe dhe nuk lulezon, ne qofte se nuk e ujisim me lot e gjak.
Grafi


Hapja e nje shkolle, mbyllja e nje burgu.
Hygo


Ku s'ka buke s'ka arsim, por nese s'ka arsim s'ka as buke.
Hebreje


Mos iu frikeso te arsimuarit, as te paarsimuarit, por vetem te gjysmarsimuarit.
Kurani


Ate qe dime eshte nje pike uji, ate qe nuk e dime eshte nje det.
Njutoni


Vetem kete di, se asgje nuk di.
Sokrati


Me i dituri eshte ai qe nuk mendon fare se mund te jete ai.
Boalo


E dime c'jemi, por nuk dime c'mund te behemi.
Sbekspiri


Ai qe nuk di flet; ai qe di heshte.
Lao CeDituria e ben njeriun te lire, por jo edhe te lumtur.
Reinarku


Dituria mund te fitohet duke shfletuar libra e libra, por nese nuk perdoren drejt, mund te mbeten peme pa frute.
Lihtenbergu


Dituria arrihet duke vuajtur dhe behet ligj i jetes e mjet i shpetimit.
Eskili


Asnje dijetar s'ka deshiruar kurre te jete me i ri se c'eshte.
Suifti


Degjimi eshte fillimi i cdo urtesie
Hegeli


Ai qe di me se shumti, beson me se paku
Italiane


Te dine se e di ate qe e dine dhe se nuk e dine ate qe nuk e dine, ja ku qendron dituria.
Lao Ce


Askush nuk e deshmon me mire mosdijen e vet se ai qe nis te flase para se te perfundoje fjalen tjetri.
Briani


Nuk eshte me rendesi qe njeriu te dije shume gjera, por te dije t'i shfrytezoje te dobishmet.
Tenisoni


Vetem i padishmi eshte armik i dijes.
Avercki


Kurrkush nuk di gjithcka, por eshte turp dhe e demshme te shtiret se di ate qe nuk e di.
Tolstoi


Dituria eshte pasuri qe fitohet me pervoje dhe synon vazhdimisht kah e pergjithshmja.
Gete


Mos u angazho te dish cdo gje, qe te mos mbetesh gjysmak.
Demokriti


Dituria eshte helm qe ne doza te medha sheron, kurse ne te vogla mbyt.
Menjuhini


Dituria nuk eshte asgje tjeter vec nje shkence per fatin.
Ciceroni


I padituri eshte ai qe nuk di sot c'nuk kemi ditur dje.
Nestroji


Nuk jam budalla t'i di te gjitha.
Didro


Te dish shume do te thote te plakesh para kohe.
Ruse


Nuk eshte e lejuar te dihet gjithcka.
Latine


Duhet te mesosh shume qe te dish pak.
Monteskie


Dinakeria eshte ceshtje e instinktit, qe e ka edhe dhelpra, kurse mencuria eshte cilesia me e larte e njeriut.
Qosja


I mencuri eshte i liruar prej te.gjitha afekteve, mbasi nuk bije ne hijen dhe fuqine e tyre.
Aristoteli


Me mencuri eshte te lakohesh, sesa te thyhesh.
Fmnceze


Dinakeria eshte arme e malokut, kurse mencuria arme e njeriut te kulturuar.
HeraklitiAi qe eshte i mencur dhe i ditur flet vetem atehere, kur gjithe ata qe jane rreth tij heshtin.
Saadi
cdokush ka mendime te marra, por i mencuri hesht.
Bushi


Vetem i mencuri eshte i lire.
Ciceroni


I mencuri rralle eshte dinak.
Ebner-Eshenbahu


Te dish shume gjera nuk do te thote te jesh i mencur.
Herakliti


Askush nuk mund te behet i mencur me stomak te zbrazet.
T.S.Elioti


Mesimi eshte ndicim.
Japoneze


Kush i perkushtohet mesimit, behet nga dita ne dite me i madh.
Lao Ce


Me mire te mesosh dicka te panevojshme, se asgje.
Seneka


Mos mendo se je i mire, ne qofte se je me i miri nder me budallenjte.
Latine


Mesimi eshte hapi i pare, jeta eshte hapi i dyte.
Shileri


Meso gjerat e mira, te keqijat mesohen vetevetiu.
Ruse


Kush deshiron te mesoje dicka gjen menyren; kush nuk deshiron te mesoje, gjen arsyen.
Pikaso

Ata qe deshirojne te mesojne dicka, asnjehere nuk jane pa pune.
Mirabo


Mos meso per shkolle, por per jete.
Seneka


Mundohu te njohesh gjithcka, e per asgje te te mos njohin te tjeret.
Fareli


Ai qe te ka mesuar nje dite,mbetet pergjithmone babai yt.
Kineze

http://www.forumijone.net

7 Proverba te ndryshme! Empty Re: Proverba te ndryshme! Fri Nov 26, 2010 12:45 pm

forumijoneal

forumijoneal
Admin
Admin

Po deshe te hakmerresh kunder nje gruaje, levdo ne syte e saj nje grua tjeter.
Frasheri


Femra eshte mbretereshe e botes, por skllave e deshirave.
Balzaku


Kerko femren qe te pelqen ty, e jo te tjereve.
Rumune


Ekzistojne vetem dy lloje femrash: ato qe flasin gjithmone dhe ato qe nuk heshtin kurre.
Uajldi


Te femra gjithcka eshte zemer, bile edhe koka.
Rihteri


S'ka njeri qe gruas se vet i duket i mencur.
A.Dode


T'ia besosh fshehtesine gruas eshte njesoj si t'i fshehesh te hollat nen xham.
Publie Sir


Topat ne lufte e femrat ne shtepi gjithmone thone fjalen e fundit.
DeGoli


Ata qe gjithmone flasin mire per femrat, nuk i njohin mire. Ata qe gjithmone flasin keq per ato, nuk i njohin fare.
Lebruni


Femrat klithin kur e shohin miun, ndersa qeshin kur shohin ujkun.
Montenji


Kur eshte fjala per femra, gjeja me e rrezikshme eshte se s'mund te jetohet me to, por as pa ato.
Bajroni


Ajo qe na terheq te femra, rralle edhe na lidh me te.
Kolinsi


Grate duhet te jene te dashuruara, ne qofte se duan te mbesin te bukura.
Bajeri


Asnje grua, qe kur ekziston bota, nuk eshte martuar ne heshtje.
Konfuci


Po te kishim pritur te takojme gruan ideale, do te kishim kaluar tere shekullin ne pritje.
Pitigrili


Heshtja eshte ari i vetem qe kane femrat.
Volteri


Ekziston vetem nje menyre qe te duhen shume gra: nga te gjitha te dashurosh vetem nje.
Deveji


Gruaja duhet te jete loder, e paster dhe e lemuar si guri i cmuar, e ndricuar me te gjitha virtytet e nje bote qe ende nuk eshte ketu.
Nice


Heshtja dhe modestia jane stolia me e bukur e gruas.
Euripidi


Gruaja eshte derdellisese dhe genjeshtare.
Taso


Nuk ka grua qe me kohe nuk do te leshoje pe.
Lili


Femra qe dashuron, nuk plaket shpejt.
Gorki


E mete themelore e personalitetit te gruas eshte mungesa e ndjenjes per drejtesi.
Shopenhatteri


Ne mes te po-se dhe jo-se se gruas une nuk do te guxoja te ngulja as gjilperen.
Servantesi
Eshte rrezik i madh te takosh femren qe te kupton plotesisht. Kjo gjithnje perfundon me martese.
Uajldi


Femrat nuk ta falin mossuksesin.
cehovi


Kur flisni me femren, degjoni para se gjithash se c'ju thote me sy.
Brezhina


Ai qe nuk beson ne femren e vet te vertete, kete e ben nga dyftyresia.
Fildi


Duhet te ruhemi nga grate engjellesha, sepse njeriu ne fund gjithmone martohet me ato dhe shkon drejt e ne ferr.
Moriaku


Askush s'flet ashtu si gruaja, gjera njekohesisht te cilterta dhe te thella.
Hygo


Fija e flokut te nje gruaje ka me shume fuqi se gjashte kuaj.
Shqipe


Grate asnjehere nuk e verejne ate qe ne bejme per ato: perhere dallojne ate qe nuk e bejme.
Kurtleni


Sikur natyra te kishte krijuar ashtu si e ben moda, femra nuk do te ishte e lumtur.
Lespinase


Vajzat dhe gotat gjithnje jane ne rrezik.
Nesini


Femres i plaket se pari fytyra,e pastaj zemra.
Mazhuraniqi


Femra e ndershme nuk mund ta pranoje gabimin qe nuk e ka bere.
Gitri


Te gjitha grate jane gjakpirese.
Petronie


Gruaja eshte si qyteti: per ta pushtuar eshte shume lehte, per ta ruajtur eshte shume veshtire.
Berto


Stili ka nje gjini, gruaja njihet me nje fjale.
Marivo


Ka gra qe nuk duan t'u shkaktojne vuajtje shume burrave pernjehere dhe deshirojne qe kete t'ia bejne vetem njerit: ato jane gra besnike.
Kapi


Grate nuk zbukurohen aq shume per meshkujt, sa kunder grave.
Goldoni


Gruaja e mencur lejon burrin te beje ate qe i pelqen asaj.
Ulmani


Gruaja eshte enigme, qellimi i saj eshte femija.
Nice


Askush nuk e njeh me mire njeriun se sa gruaja, e clia nuk e do me.
Preveri


Gruaja mbetet pa fjale vetem kur puth.
O'Henri


Femra eshte ne gjendje qe nga asgjeja te beje tri gjera: kapelen, sallaten dhe skenen bashkeshortore.
Tueni


Femrat mendojne si mbreterit, se te gjithe u kemi borxh.
Balzaku


Nuk eshte e rendesishme cfare thone grate, e rendesishme eshte cfare heshtin.
Rilke


Vetem e dhena se gruaja ma zgjati doren eshte epoke ne jeten time.
Dostojevski


Merrnie gruan, e cila nuk beson ate qe dashuron.
Valeri


Grate jane paradoksi me i madh ne jeten time. Vetem atehere kur me largohen, me behen miq te mire.
Runi


Sikur grate te dinin sa ankohemi per to, shume me heret do te na braktisin.
Knzani


Grate, per te cilat dashuria eshte gjithcka, gjithnje jane naive.
Zilahu


Ne qofte se sopata nuk pret, mund te farkohet, por ne qofte se gruaja nuk do, asgje nuk te ndihmon.
Gorki


Sikur femrat te udhehiqnin boten, ato do t'i flaknin te gjitha armet, pervec gjuhes.
Tuholski


Femra e dashuruar nuk i frikesohet ferrit, por nuk e deshiron as parajsen.
Fransi


Femrat nuk jane krijuar qe te jene te kuptueshme, por te jene te dashuruara.
Parkeri


Femra duhet ta ruaje trupin si pasurine, ne qofte se deshiron qe mashkulli te ndihet si gjurmues i arit.
Formani


Luleve u nevojitet dielli, kurse femrave dashuria.
Li Tai Po


Femrat jane si gjeneralet: atyre nuk u intereson c'humbje u ka kushtuar nje fitore.
Mimbo
Femrat e bukura u nevojiten vetem dashnoreve dhe fotografeve.
Pikaso


Femra eshte ne gjendje te jetoje qofte edhe nga nje kompliment i vetem.
Morgani


Femrat jane shume te dobeta sa te mos keqperdorin dobesite e veta.
Zafari


Edhe kur ju pranon, edhe kur ju refuzon, femra eshte cdohere e lumtur qe e adhuroni.
Saksi


Femrat dashurojne fitimtaret, andaj i lejojne edhe t'i pushtojne.
Novalisi


Gruaja jashte familjes ngjan me perandorine e rrezikuar.
La Valeta


Nje gje eshte e ditur: grate e sjellshme jane edhe bashkeshorte me te rrezikshme.
Laube


Me mire te biesh ne duar te vrasesit, sesa ne endrrat e gruas epshore.
Nife


Shumica e grave me lehte e kuptojne martesen pa dashuri, sesa dashurine pa martese.
Valeri


Nuk ka rrobe qe i rri me keq gruas, sesa deshira per t'u bere e urte.
Luteri


Kur gruaja behet shkencetare, atehere dicka nuk eshte ne rregull.
Nife


Grate mund te japin aq miqesi sa kane huazuar nga dashuria.
Sfinoza


Kush ka vetem nje grua, i ka te gjitha grate. Kush i ka te gjitha, nuk ka as edhe nje.
Spanjolle
Nuk ka grua ne bote qe nuk deshiron te shkaktoje nje konflikt, sado i vogel qofte.
Kanti


Thirreni gruan si te doni, por asnjehere jo si nene.
Franceze


Tek zgjedhja e grave, si dhe ne planet ushtarake, vetem nje gabim do te thote humbje fatale.
Mideltoni


Mos i thoni gruas se eshte e bukur. Thuajini se eshte ndryshe nga te tjerat dhe do t'ju hapen te gjitha rruget.
Renardi


Vetem gruaja mund te qaje dhe te qeshe per te njejten aryse.
Molieri


Grate e bukura kurre nuk dyshojne ne inteligjencen e vet, por grate inteligjente cdohere dyshojne ne bukurine e vet.
Dankani


Graja duhet te behet sherbetore, e jo zoteri.
Zafari


Fatkeqesi e madhe eshte t'i takosh grate qe ende nuk i njeh mire.
Moriaku


Disa gra jane si cigarja e ndezur: ne qofte se nuk e kap nga ana e duhur, digjesh.
Tuholski


Asnjehere nuk jam martuar, sepse i respektoj shume grate.
Sordi


Jeta e gruas eshte e zbrazet, ne qofte se nuk e ploteson dashuria.
Stoni


Ne qofte se njeh vetem gruan tende qe do, njeh te gjitha grate.
Tolstoi


Kur nuk jane me objekt pergojimesh, grate fillojne vete te marrin neper goje.
Augeri


Nje nuse e re pa burre ne shtepi eshte me keq se nje ushtri pa gjeneral, ose nje fortese pa komandant.
Servantesi


Grate i ka bere llafazane pushteti i burrave, qe ua ka rrembyer gjithcka, pervec gjuhes.
Xoxa


Ne cdo rast nderonie gruan, sepse ajo eshte edhe nena juaj.
Guareski


Grua ideale eshte ajo qe, edhe pse s'ju qendron besnike, kujdeset per ju aq shume si t'ju kishte dashnor.
Askardi


Kush mund ta udheheqe nje grua, mund te udheheqe nje popull.
Balzaku


Po te mos frynte era ne det nuk do te kishte stuhi, por edhe anija nuk do te levizte. Po te mos ishte gruaja ne bote, asnjeri nuk do te ishte i mjere, por nuk do te ishte as njeriu.
S. Frasheri


Kur nje grua deshiron rastesisht ta konsiderojne te mencur ajo me nje gjest kesisoji vetem e dyfishon budallallekun e vet.
Roterdami


Femra gjithmone mbetet femije e madhe.
Ruso


Sa te pershtatshme do te ishin grate sikur te me deshironin te jene fatlume me cdo kusht.
Ashardi


Femrat e dashuruara i falin me lehte indiskrecionet e medha, sesa tradhetite e vogla.
GrasiNatyra e femres nuk eshte krijuar per deshiren e castit, por per gezimin e perjetesise se njerezimit.
Xoxa


Para femres se bukur dhe para parave te shumta nuk ka frenim.
Gaga


Femrat deshirojne te behen te barabarta me kusht qe te drejtat e tyre specifike te perforcohen me tej.
Ozborni


Femra shpesh i kushton me teper rendesi faktit si e shikojne ate qe ajo e do, sesa faktit sa sheh ajo.
Stendali


Femra eshte person qe nuk di te luaje asnje loje, por qe fiton gjithmone.Mashkulli i vertete deshiron rrezikun dhe lojen. Per kete arsye e do gruan si lodren me te rrezikshme.
Nice


Deshironi te dini a jane meshkujt inteligjente burra te mire? Por, e dashur zonje, meshkujt inteligjente nuk martohen.
Xheromi


Disa meshkuj kane ate qe e kane merituar, te tjeret jane te pamartuarit.
Valeri


Mashkulli, kur fejohet, eshte si muaji maj, kurse kur martohet si muaji dhjetor.
Shekspiri


Pse njeriu te mos e doje gruan e vet, kur edhe ashtu i do grate e tjera.
Dyma


Mashkulli mund te jete fatlum me cdo femer, derisa nuk e dashuron.
M.KolinsiPer femra duhet t'u flitet vetem meshkujve.
Nice


Meshkujt dine vetem te mendojne, kurse femrat kuptojne, por nuk mendojne.
Tagora


Mashkulli mund te hase grua, e cila nuk ka pasur asnje lidhje dashurie, por rralle has ndonje, e cila ka pasur vetem nje lidhje.
La Rosh*****o


Femrat dashurojne sa munden, meshkujt sa deshirojne.
Grafi


Femra me te kaluar dhe mashkulli me te ardhme nuk jane kombinim i keq.
Fonda


Arin e provojme me zjarr, gruan me ari, kurse mashkullin me grua.
Pitagora
Femra sheh thelle, mashkulli larg.
Grabe


Mashkullin gjithmone e terheq me teper gruaja qe in-teresohet per te, sesa gruaja qe ka kembe te bukura.
Kurtleni


Gruaja eshte e lumtur dhe realizon gjithcka qe do kur e pushton mashkullin: se kendejmi pjesa me e madhe e jetes se saj i eshte kushtuar pervetesimit te shkathtesise se pushtimit te meshkujve.
Tolstoi


Ekzistojne dy lloj njerezish, qe nuk dine asgje per grate: meshkujt e martuar dhe te pamartuarit.
Sagani


Perse femrat e bukura martohen me meshkuj te merzitshem? Sepse meshkujt inteligjente nuk martohen me femra te bukura.
MomiGruaja i sjell burrit vetem dy dite lumturi: diten qe martohet dhe diten qe e percjell ne varr.
Aristofani


Disa gra sillen ndaj burrave si policia e kufirit: nje pale i debojne, te tjeret i lejojne te kalojne kufirin.
Nesini


Femrat kane trilluar dashurine, ndersa meshkujt vetem martesen dhe besnikerine.
Valeri


Po desh t'i kuptosh meshkujt, studio femrat.
Franceze


Gruaja duhet te falenderoje perendine kur e ka burrin me te meta: burri pa te meta eshte spektator i rrezikshem.
Halifaksi


Te gjithe meshkujt e martuar jane prone e gruas, ky eshte i vetmi definicion i drejte se c'eshte pasuria e vertete e gruas se martuar.
T. Bernardi


Me e mira arme qe te mundni gruan eshte kapela juaj, merreni dhe ikni.
Banymm


Te arsimosh nje mashkull do te thote te arsimosh nje person; te arsimosh nje femer, do te thote te arsimosh nje shoqeri.
Gandi


Mashkulli propozon kurse femra zgjedh.
Kierke0ardi


Grua moj, burri yt nuk kerkon bukuri, por nje mori virtytesh.
Eurtfidi


Femra qe i lejon mashkullit puthjen, nuk do t'i privoje edhe te tjerat.
FrancezeMashkulli ne gjithecka qe ben ka parasysh qellimin, kurse femra mashkullin.
Grafi


Sikur meshkujt te ishin dashnore te mrekullueshem sic flasin, femrat s'do te kishin kohe as te krihen.
Gitri


Nganjehere femra fsheh nga mashkulli dashurine qe ndien per te, ndersa ne te kunderten artificializon dashurine qe fare s'e ndien.
La Bryeri


Mashkulli eshte me i dobet, kur femra e bukur i thote me ledhati, je i forte.
Bartoni


Zoti e krijoi femren per dobi te mashkullit.
Tenisoni


Arkeologu eshte bashkeshorti me i mire qe mund te kete gruaja: sa me e vjeter te jete ajo, ai me teper interesohet.
A.Kristi


Gruaja bart cdo barre nese ia ka ngarkuar burri.
Aristofctni


Femrat nuk mund ta cmojne mashkullin e mencur perderisa nuk martohen me ndonje budalla.
Safiri


Femra mund t'i behet mikeshe mashkullit vetem me kete radhe: se pari e njohur, pastaj dashnore, e me pastaj mikeshe.
cehovi


Femra qe e dashurojne dhe e cila dashuron, eshte e lumtur dhe nuk deshiron tjeter. Mashkulli qe e dashurojne dhe i cili dashuron gjithandej deshiron edhe gjera te tjera.
Kurtleni


Sikur te mos ekzistonin meshkujt, femrat kurre nuk do te fjaloseshin.
Let BryeriKur gruaja ka burre te mire, kjo shihet ne fytyre.
Gete


Gjeja me e rendesishme ne jete per mashkullin eshte fama, kurse per femren dashuria.
Balzaku


Ne bote ekzistojne edhe gjera te tjera, jo vetem lidhje dhe ndarje mes meshkujve dhe femrave.
Tagora


Mashkulli eshte xhelos ne qofte se puth, femra edhe ne qofte se nuk puth.
Kanti


Gjeja qe e preokupon gruan nuk eshte tirania e burrit, por zemergjeresia ndaj saj.
Mishle


Bota urdheron grate, ne urdherojme boten, kurse grate neve.
Ktmtoni


Fati me i madh per gruan eshte ne qofte se me burrin jeton se bashku dhe ne harmoni.
Euripidi


Une keshtu e paramendoj boten ideale, ku te gjithe do te ishin te lumtur: te gjitha femrat duhet te jene te fejuara, kurse te gjithe meshkujt te pamartuar.
Gabori


Mashkulli ka aq vjet sa ndihet, kurse femra aq sa shihet.
Bergmani


Pak di mashkulli qe i tregon femres tere ato qe di.
Fuleri


Shtepia eshte burg per gruan, kurse oficine per burrin.
Shou


Meshkujt kane deshire te jene dashnore te pare te femrave, ndersa femrat pajtohen edhe kur eshte dashuria e tyre e fundit.
VildeMashkulli eshte gjuetar, kurse femra pre e tij.
Tenisoni


S'ka lumturi pa grua.
Indiane


Ne qofte se ke grua te mire, te tjerat s'te duhen fare.
Eskimeze


Gruaja eshte si hija: Ne qofte se vrapon pas saj ajo largohet, ne qofte se ik prej saj ajo vrapon pas teje.
Gruzianecdo grua eshte e bukur ne erresire, prej largesie dhe nen ombrelle.
Japoneze


Gruaja qe sjell paje, sundon burrin.
Latine


Gruaja pa mashkull si ara e paleruar.
Novosibiriane


Mashkulli esht si lumi, kurse gruaja si liqeni.
Kurde


Gruaja, kur bisedon me nje mashkull, shikon te dytin, por mendon per te tretin.
Sanskrite


Me grua te keqe mashkulli plaket shpejt.
Baske


Mashkulli pa grua si ati pa shale.
Vietnatneze


Le t'i ruaje zoti grate e keqija, kurse te mirat ruajini vete.
Hebreje


Edhe gruan me te mire e prish liria e tepert.
Ruse


Shtepia pa grua si mulliri pa uje.
Armene


Nje vajze dhe nje pale rrobe qe i shohim shpesh e humbin vleren.
Angleze


Rrahe gruan cdo mengjes, nese ti nuk e di shkakun, ajo vete do ta kuptoje.
Ambe


Ai qe flet keq per gruan e vete, cnjerezon vetveten.
Skotlcmdcze
Gruaja qan kur martohet, kurse burri qan me vone.
Polake


Kush do te jetoje qete, le te mos martohet me te buku ren e fshatit.
Portugeze


Dashurine falja gruas, kurse besimin nenes.
Irlandeze

http://www.forumijone.net

8 Proverba te ndryshme! Empty Re: Proverba te ndryshme! Fri Nov 26, 2010 12:46 pm

forumijoneal

forumijoneal
Admin
Admin

I desha grate dhe jeten, te gjitha i fala per atdheun.
Gaga


Njeri qe deshi te bente mire, por kurre nuk arriti te bente asgje.
Rudofil


Ketu pushon Pironi, nje kurrkush, qe s'arriti te behej as akademik.
Pironi


Fort po cuditem pse vdekja mendoi per mua, se une asnjehere nuk e kam kujtuar ate.
Renie


O udhetar, tregoju lakidemonasve se rame ketu, sepse respektuam ligjet e tyre.
Epitaf grek, i gdhendur ne gur te Termopileve


Jeta perbehet nga puna dhe fjala. Kush i ka ne rregull keto dy ane te jetes, mund te thote se jeton.
S. Frasheri


Jeta eshte vuajtje, shkaku i vuajtjeve eshte deshira per jete, per t'u liruar nga vuajtjet duhet liruar nga emocionet dhe deshira per jete.
Buda


Jeta eshte nje profesion, andaj duhet te mesohet.
Balzaku


Ne kete jete asgje nuk eshte e lehte.
Heminguei


Nese deshironi t'ju buzeqeshe jeta, depononi ne te disponimin tuaj te mire.
Spinoza


Duhet te shfrytezohet mire koha, sepse jeta perbehet nga koha.
Fmnklini


Te jetosh, do te thote te marresh qendrim ndaj jetes, ndaj situatave te caktuara historike.
Kerlezha


Me pare do jetuar e pastaj filozofuar.
Latine


Jeta eshte e ngjashme me zjarrin: fillon me tymin e mbaron me hirin.
Arabe


Jeta eshte lufta e vazhdueshme e njeriut me lirine e kufizuar.
Beli


Jeta e njeriut gjason me lulen qe harliset ne fushe. Vjen dhia, e ha dhe s'ka me lule.
cehovi


Per shumicen e njerezve jeta eshte si moti i keq: ndalen dhe presin te kaloje.
LondoniProblemi me i rende ne jeten e njeriut eshte kur njeriu nuk di te jetoje.
Shollohovi


Jeta eshte komedi per ata qe mendojne, kurse tragjedi per ata qe jetojne.
Pikaso


Jeta eshte vizatim, ku nuk mund te perdorni gomen.
Bergmani


Sa me shtrenjte e paguajme jeten, ajo ka me pak rendesi per ne.
Raseli


Qaj per te kaluaren, shpresoj ne te ardhmen, i palumtur jam me te sotmen- kjo eshte jeta ime.
cajkovski


c'eshte jeta e njeriut ndaj tiktakut te ores: fije bari te njome qe lakohet.
Kerlezha


Jeta e njeriut ne toke eshte lufte.
Bibla


Vetem nje here jetohet, e megjithate ka shume njerez qe nuk jetojne asnjehere.
Rukerti


Ekzistojne dy gjera qe te mundojne ne jete: e para te fitosh ate qe deshiron dhe, e dyta, te kenaqesh me te.
Shmiti


Urtia e jetes eshte gjithmone me e thelle dhe me e madhe, sesa urtia e nje njeriu.
Gorki


Shikuar jeten ne teresi, s'eshte asgje. vlera e saj varet si e kalojme jeten.
Ruso


Jeta eshte nje lloj paranteze enigmatike ndermjet lindjes e agonise, ne mes syrit qe cilet e syrit qe mbyllet.
Hygo


Kur kujtoj ngjarjet e cuditshme nga jeta ime, herehere dyshoj mos valle vetem kam enderruar.
Fransi


Duhet te mesohemi t'i perballojme si burrat fatkeqesit dhe merzitjet. Kjo eshte nje nga zotesite per te jetuar.
Kronini


Jeta ime eshte jeta juaj, ju jetoni ate qe jetoj edhe une. Kur ju flas per vete, kam folur edhe per ju.
Hygo


Jeta e papune nuk mund te jete e paster.
cehovi


Jeta eshte shkolle.
Komenski


Jeta duhet te jete nje edukim i parreshtur, lypset qe te mesojme gjithcka, qe kur lindim e deri ne vdekje.
Floberi


cdo pervoje jetesore paguhet, vetem ajo e fatlumeve ka zbritje.
Kokoshka
Shume e shkurter eshte jeta e individit qe te mund te formoje cfaredo gjykimi ne mbeshtetje vetem te "pervojes se vet njerezore".
Kerlezha


Kam enderruar qe jeta te jete e lumtur. Kur jam zgjuar kam kuptuar se jeta eshte e veshtire. Kam punuar dhe jam bindur se te veshtiresia qendron lumturia.
Tagora


Edhe pse nje kembe e kam ne varr, une edhe me tutje dua te jetoj.
Aligieri


O, Zot, lejome me teper se c'mundem.
MikelanxheloNuk eshte fat te jetosh, por eshte mire te jetosh.
Seneka


Nuk i frikohemi vdekjes, por jetes se keqe.
Shqipe


Ne jete cdo gje mungon, ne vdekje cdo gje tepron.
De Vega


Ne kete jete te vdesesh nuk eshte gje e re, por edhe te jetosh, gjithashtu nuk eshte e re.
Jesenini


Vdekja eshte e vrazhde, por jeta eshte shpeshhere edhe me e vrazhde.
Ikbali


Nuk eshte gje te vdesesh, por eshte e tmerrshme te mos jetosh fare.
Hygo


Vdekja eshte e bukur kur jeta eshte e keqe.
BakuMos pyet si vdiq, por si jetoi.
Shqipe


Te gjithe thone: sa e tmerrshme eshte qe duhet te vdesim! Dhe kete e thone njerezit qe kane qene te detyruar te jetojne.
Tueni


Vdekjes i frikesohemi vetem derisa presim dicka nga jeta.
StenAcdi


Jeta e padobishme eshte si vdekja e parakoshme.
Gete


Nuk eshte lehte te jetosh pas vdekjes: per te arritur kete shpesh do shpenzuar gjithe jeten.
Leci


Vdekjes me se paku i frikesohen ata, per te cilet jeta ka me shume vlere.
Kanti


Vdekja me nder eshte kapak floriri.
Shqipe


Mendon ndonjehere per vdekjen? Sidomos kur s'punoj, kur s'dashuroj dhe kur vuaj.
R.Qosja


Vdekja eshte enderr pa endrra.
Bonoparti


Ilaci me i mire kunder vdekjes eshte pasuria.
Cezari


Vdekja e famshme ka dhurate te madhe.
Herakliti


Vdekja eshte gje e vjeter, por per cdo njeri eshte e re.
TurgenjeviMe mire nje here te vdesesh, sesa tere jeten te vuash nga frika.
Ezopi


Trimat vdesin vetem nje here, kurse frikacaket shume here.
Shekspiri


Nuk ka vdekje me te embel e me te ndershme se vdekja per liri.
Shqipe


Leka i Madh dhe mushkaxhiu i tij pas vdekjes u bene te njejte.
A.MLarko


Kush vdes sivjet eviton pakenaqesite qe sjell viti qe vjen.
Shekspiri

http://www.forumijone.net

9 Proverba te ndryshme! Empty Re: Proverba te ndryshme! Fri Nov 26, 2010 12:48 pm

forumijoneal

forumijoneal
Admin
Admin

Ne cdo bestytni te mencurit shkojne pas budallenjve.
Bekoni

Bestytnia eshte poezia e jetes.
Gete

Nuk ka bestytni, qe nuk ka lindur nga ndonje nevoje.
A.Grafi

Me trim e me i forte eshte ai qe lufton kunder padrejtesise, sesa ai qe ben padrejtesine.
Barleti

Drejtesia eshte e verteta ne aksion.
Zkuberti

Lehte eshte te jesh i mire, veshtire eshte te jesh i drejte.
Hygo

Ku ka gjyqe, ka edhe padrejtesi.
Gorki

E drejta s'mund te jete kurre e te dy paleve, ajo i perket vetem njeres.
Eskili

Sulmuesi nuk eshte gjithmone fajtor, kurse viktima nuk eshte gjithmone e pafajshme.
Shulci

Kur diskutoj me veten time cdohere kam te drejte.
Hasheku

Te mos ishin njerezit e keqinj, nuk do te ishin gjykatesit e mire.
Dikensi

Asgje nuk eshte me banale se padrejtesia dhe vuajtja.
Can****

Nuk mund te jesh i drejte nese nuk je i njerezishem.
Vonenargu

Kush ben keq eshte me fatkeq se ai qe e peson.
Demokriti

Nese dicka eshte e drejte, do kryer pa marre parasysh arsyet e shumta per te hequr dore nga kryerja e saj.
M.Kyri

Dashuria dhe urrejtja ia ndryshojne fytyren drejtesise.
Paskali

Sharjet jane argument per ata qe nuk kane te drejte.
Ruso

Asgje nuk e lind me shume dyshimin se kur dime per nje gje pak.
Bekoni

Dyshimi eshte mjegull qe i mbulon shpesh pamjet e bukura.
Ditrih

Dyshimi eshte clodhja e intelektit.
Montenji

Edukimi me i mire dhe me i dobishem eshte ai qe i japim vetvetes.
Montenji

As edukimi me i mire ne bote nuk te mbron nga pasionet e keqija.
Zhidi

Me edukaten e vet njeriu mund te ngrihet apo te poshterohet.
Uatsjajana

Njeriu eshte krijesa me e shkelqyeshme, prandaj edhe edukata duhet ta formoje ne teresine e qenies se tij, ta pergatise per jeten e perditshme, te perhershme.
Komenski

cdo njeri i paedukuar eshte karrikature e vetvetes.
Shlegeli

Kur prinderit jane te edukuar mire atehere edhe femijet mund te lindin te edukuar.
Gete

Edukimi i zhvillon aftesite, por nuk i krijon ato.
Volteri

Njeriu i paedukuar njihet ne castin kur e nderojne, ndersa i edukuari atehere kur nuk nderohet.
Montenji

As armiku me i madh nuk mund te sjelle me shume dem se edukata, e cila gjithe jeten merret si foshnje.
Aristoteli

Dy te paret deputete te popullit jane nenlokja dhe mesuesi.
Hygo


Qellimi i edukates eshte qe trupit dhe shpirtit t'u jape tere bukurine dhe teresine qe mund te kene.
Platoni

Miresjellja e njeriut te edukuar s'kushton asgje, e me te blihet cdo gje.
Montenji

Kush mbjell grure, mendon per nje vit; kush mbjell peme, mendon per dhjete vjet; kush edukon femije mendon per njemije e me shume vjet.
Kineze

I miri s'vdes kurre.
Shqipe

Me mire te besh mire e te flasin per ty keq, se sa te besh keq e te flasin per mire.
Veqilharxhi

Persa i perket te keqes, kunder saj duhet luftuar, or vella. Perndryshe, kush e duron, ai e meriton.
H.Sulejmani

Ai qe ben veper te mire le te heshte, ai i cili e pranon le te flase.
Seneka

Ne bote do te beheshin me pak te keqija, sikur e keqja te mos behej ne emer te se mires.
Petefi

Ne qofte se beni mire, beni per vete; ne qofte se beni keq, ia beni vetes.
Gandi

Ai qe eshte i mire ne pune te keqija, i mire eshte edhe ne pune te mira.
Haksli

Deshiroi te dini cilat jane tri te keqijat me te medha per njeriun? Ja, shkurtimisht: gruaja, zjarri dhe vershimi.
Latine

Njeriu nuk eshte as engjell. Fatkeqesia eshte se ai qe deshiron te behet engjell rendome behet djall.
Paskali

Njeriu shpesh eshte i mire vetem se nuk ka rast te behet keqberes.
Petefi

Liria nuk zgjidhet mes te mires dhe te keqes, ajo e shkaterron te keqen.
Paveze

Ashtu si s'mund te kete hije pa drite, ashtu s'mund te kete te mire pa te keqe.
Myse

Nje e keqe behet ende me e keqe po te mbrohet.
Ovidi

Thuaje te verteten edhe ne qofte se ajo qe flet nuk shkon ne interesin tend.
Muhameti

Kush kerkon te verteten duhet te dije ta paraqese.
Kineze

Duhen shume lopata per te varrosur te verteten.
Gandi

Deshmitari im kryesor qe flas te verteten eshte varferia ime.
Sokrati

Njeriu kerkon te verteten per ta fshehur edhe me thelle.
Leci

Eshte vetem nje gje qe perseritet gjithmone dhe cdohere eshte e re dhe e frutshme, kjo eshte e verteta.
Lakorderi

E verteta behet dogme ne castin kur diskutojme per te.
cestertoni

Endrrat i kemi sepse pa to nuk do te mund te paraqesim te verteten.
Remarku

E verteta qe mesohet ne mengjes, ne mbremje mund te vdese.
Konfuci

E verteta gjendet diku ndermjet te mires dhe te keqes.
Shekspiri

E verteta ekziston, vetem genjeshtra trillohet.
Braku

E verteta eshte nje, por njerezit e quajne me emra te ndryshem.
Tagora

E verteta me e hidhur eshte me e mire se mashtrimi me i embel.
Bjelinski

Kush deshiron te mbroje te paverteten ka arsye te veproje i qete dhe me sjellje "njerezore", por kush e di se e verteta eshte ne anen e tij, duhet te veproje ashper, pa miklime.
Gete

Me e mire eshte genjeshtra se sa hici.
Fadajevi

Natyra nuk e duron genjeshtren.
Karlaji

Edhe e verteta tingellon hidhur, kur del nga goja e nje genjeshtari.
TagoraGenjeshtrat jane aq pjellore, saqe vetem nga njera lindin nje mije te tjera.
Gordoni

Vetem femrat dhe mjeket e dine sa e nevojshme eshte genjeshtra.
Fransi

cdoke mund ta genjesh, por stomakun kurrsesi.
Seneka

Mos u pajto me genjeshtren, as atehere kur te detyron shteti.
Ajnshtajni

Laritja eshte ushqim i veseve.
Latlne

Fjalimi larites ke helmin e vet.
Publie Sir

Laritesi gjithmone duhet te jete i disponuar mire.
Bonoparti

Ai qe nuk di te dashuroje, duhet mesuar te laritet.
Gete

Laritesi eshte nje gjuetar, laku i tij eshte lajka, ne kete lak nuk bie njeriu, por ata qe jane mendjezogj
Solomoni

Ta dime se gjithe laritesit jetojne me harxhimet e atyre qe i degjojne.
La Fonteni

Menyra me e sigurt se do te mashtrohesh eshte, kur beson se je me dhelperak se te tjeret,
La Roshfuko

E kunderta e te vertetes nuk eshte vetem genjeshtra, por edhe mashtrimi.
Elohu

Nese me mashtron nje here, atehere ti je fajtor, por nese me mashtron edhe per here te dyte, atehere vete jam fajtor.
Arabe

Te mashtrosh mashtruesin, kjo eshte kenaqesi e dyfishte.
La Fonteni

Pa mashtrimin njerezimi do te vdiste nga merzia e pikellimi.
Fransi

Mund te mashtrosh nje njeri te vetem, por gjithe boten nuk e mashtron dot.
La Roshfuko

Lehte na mashtrojne ata qe i duam.
Molieri

Ai qe mashtrohet me lehte, dorezohet.
Plutarku

Paragjykimi eshte femija e padijes.
Hazliti

Mjegulla e paragjykimeve ka mbuluar qiellin e se vertetes.
Sartri

Te gjith njerezit kane anen e vet te dobet: paragjykimet.
Lambi

Paragjykimi eshte mur nga i cili te gjitha kokat kthehen te pergjakura.
Nestroji

Paragjykimi nuk duhet te gjendet ne kokat e atyre qe jane te ftuar te luftojne bestytnite e te tjereve.
Xhonsoni


Lufta per clirimin e njeriut nuk eshte asgje tjeter vecse lufta per clirim nga paragjykimet.
Kerlezha

Aktgjykimi mund te ndryshoje, paragjykimi jo.
M.Ebner-Eshenhabu

Te drejtet premtojne pak e veprojne shume, ndersa te keqijte premtojne shume e nuk bejne asgje.
Talmudi

Nje are argumentash vlen me shume se nje shtet premtimesh.
Orveli

Ai qe premton me veshtiresi, ne menyren me besnike i ploteson premtimet e veta.
Ruso

Pa respekt nuk ka dashuri te vertete.
Kanti

Kush eshte i prirur te humbe lehte respektin ndaj te tjereve, ai para se gjithash nuk respekton veten.
Bjelinski

Duhet te jetosh ne menyre te tille qe te mund te respektosh veten.
Gorki

Te jesh i sinqerte eshte rol i veshtire i njeriut.
Gorki

Pak sinqeritet eshte gje e rrezikshme, kurse shume esh-te fatale.
Uajldi

Njerezit falin cdo gje vec sinqeritetit.
Matoshi

Te dobetit nuk mund te jene te sinqerte.
La Bryeri

Eshte rrezik te jesh i sinqerte, ne qofte se nuk je budalla.
Uajldi

Mos ia hap zemren cdo njeriu.
Kempiski

Behu gjithmone i gatshem te thuash ate qe mendon, sepse edhe njeriu i poshter do te te shmanget.
Blejki

http://www.forumijone.net

10 Proverba te ndryshme! Empty Re: Proverba te ndryshme! Fri Nov 26, 2010 12:49 pm

forumijoneal

forumijoneal
Admin
Admin

Armikut dhe eres tregoji gjoksin.
Shqipe


Armiku mbetet armik, edhe i vdekur qofte.
I.Kadare


Me nje arme te zbrazet mund ta trembesh armikun, por nuk mund ta zhdukesh.
Xoxa


Armikun barte ne shpine derisa te fitosh ate qe kerkon nga ai.
Mahabharata


Me mire eshte te njohesh armikun se mikun.
Latine


Kush ka tre armiq, se paku me njerin duhet te pajtohet.
Gjermane


Nuk eshte armik vetem ai qe ben nje te keqe, por edhe ai qe ka ate qellim.
Ruso


cdo njeri ka armiq.
Can****


Kur nuk ka armiq nuk ka as lavdi.
Balzaku


Kur flet per armikun tend mos harro se nje dite mund t'i behesh mik.
Periandri


Duani armiqte, sepse ata flasin per gabimet tuaja.
Franklini


Fakti qe kemi armiq tregon qarte se kemi edhe merita.
Beme


Miqte i zgjedhim sipas pamjes, te njohurit sipas karakterit, ndersa armiqte sipas mencurise.
Uajldi

Mendimet qe kane armiqte per ne jane me afer te vertetes, se ato qe kemi per veten.
Briani


Kushdo qe hamendet eshte armiku im.
Bonoparti


Me te rrezikshmit jane armiqte, per te cilet njeriu nuk mendon se duhet te ruhet prej tyre.
De Goli


Suksesi me i madh i kundershtarit tend eshte ne qofte se edhe ty te bind per ate qe flet.
Parkeri


Askush te mos lavderohet se nuk ka armiq, kjo vetem tregon se ai nuk ka kurrfare vlere.
Burzhari


Per armikun mos fol keq, por mendo.
Latine


Ne familjen e harmonishme, lumturia vjen vetvetiu.
Kineze


Derrit dhe dhenderit mjafton t'u tregosh shtepine vetem nje here. Heret e tjera do ta gjene vete.
Spanjolle


Te gjitha familjet e lumtura jane te njejta. Te gjitha te palumturat - ne menyra te vecanta.
Tolstoi


Lehte eshte te sundosh mbreterine, veshtire eshte familjen.
Kineze


S'eshte veshtire te behesh baba, por veshtire eshte te jesh baba.
Bushi


Ashtu si ne dashuri, edhe ne marredheniet e femijeve me prinderit, me i dobet eshte ai qe do me shume.
Ruso


Me lehte eshte te luftosh, se sa ta rritesh nje femije bonjak.
Gaga


Femija ushqehet me qumesht dhe levdata.
Lambi


Femija e pare eshte vazhdimesia e kukulles se fundit.
Hygo


Femijet jane gjykatesit tane te ardhshem.
Gorki


Pija qe nuk te merzitet kurre eshte uji; fruti qe nuk te merzitet kurre eshte femija.
Indiane


Sherbimi me i madh qe mund t'u beje femijeve nje baba eshte te doje nenen e tyre.
Merime


Femija eshte liber ne te cilin lexojme dhe ne te cilin duhet shkruar.
Rosegjeri


Jepini femijes me shume liri: le te vrapoje, le te kerceje, le te jete i lire, le te luaje dhe te argetohet, le te mos jete asnjehere ne qetesi.
Ruso


Femijet marrin grushta qe u takojne prinderve.
Italiane


Babai duhet te jete shok dhe person i besuar, e jo tiran i femijeve.
Xhoberti


Femijet njihen me fatkeqesite permes njerezve.
Bttshlari


Ne diten e lindjes sate lulezuan te gjitha lulet e botes.
SpanjolleO, vite te lumtura. Kush nuk do edhe nje here te behet femije!
Bajroni


Femija eshte i vetmi qe perjeton boten ne menyre te vertete, te gjitha te tjerat jane artificiale.
Belou


cupeza pa kukulla eshte si gruaja pa femije.
Hygo


Meqenese i durojme gabimet e miqve tane, pse te mos i durojme pra edhe gabimet e femijeve tane.
Plutarku


A e dini cila eshte menyra me e sigurt per te cuar femijen tuaj ne fatkeqesi? Lejojeni te beje gjithnje c'deshiron.
Ruso


Shoku me i pavlefshem eshte ai, i cili, per nje fjale qe ka degjuar per shokun e tij, nuk e do me ate.
S.Frasheri


Miku eshte pasuria me e madhe ne jete.
Latine


Ha me miq, por mos lidh pune me ta.
Armene


Me te cmuar jane ata miq, qe nuk i njohim mire.
Arcibe


Nuk e ke mik ate qe te lavderon, por ate qe te kritikon.
Sllovene


Nevoja zbulon a ke miq apo vetem emrat e tyre.
Publie Sir


Miqesia nderpritet kur futet borxhi.
Labishi

Kujdesi eshte rruga me e mire per miqesine.
Spenseri


Ne qofte se je rob, nuk mund te jesh mik. Ne qofte se je tiran, nuk mund te kesh miq.
Nice


Edhe miqve duhet t'u themi te verteten ne sy.
Can****


Fati na jep prinderit, kurse miqte i zgjedhim vete.
Moriaku


Miqte jane si shalqini: per te gjetur nje te mire, duhen provuar disa.
Merime


cdokush mund t'ju tregoje sa dhen e dhi ka, por jo sa miq.
Sokrati


Njeriu duhet cmuar si perkah numri i armiqve qe ka, ashtu edhe perkah numri i miqve.
Rishele


Me thuaj ke ke mik, se ai me tregon kush je ti.
Avercenko


Me mire pa miq, se sa me miq te keqinj.
S.Drini


Kemi me pak miq se mendojme, kurse me shume sesa dime.
Stali


Dashuria e vertete eshte e rralle, miqesia e vertete eshte edhe me e rralle.
Lct Rosh*****o


Fati formon miqesi, ndersa fatkeqesia e provon
SenekaEshte rrezik i madh t'i njohesh mire miqte e tu.
Uctjldi


Pa shoke dhe me shoke, njerezit kurre nuk jane te kenaqur.
Xhefersoni


Ai qe eshte i sinqerte ne shoqeri, nuk angazhohet te bej miq, por te behet mik.
K.Simoni


Me me deshire do te behesha gjykates ne ndonje shqyrtim mes dy armiqve te mi, se sa mes dy miqve.
Biasi


Armiku i armikut tim nuk eshte miku im.
Kaneti


Miku i rreme eshte si hija, qe na ndjek vetem derisa ndrit dielli.
Dosi


Njeriu kurre nuk mund t'i behet mik ndonje femre, nese mund t'i behet dashnor.
Balzaku


Ai qe imponohet ne jete shume i afert, nuk eshte gjithmone i denje te na behet mik.
Plutarku


Mik eshte ai qe na duron me te gjitha te metat.
Latine


Plaga qe shkaktohet nga miku, asnjehere nuk sherohet.
Kineze


Ish miku eshte me i rrezikshem se armiku.
Ruse


Nga alkooli mund te dehemi ne fillim, nga miqte ne fund.
ZoshcenkoMik eshte ai njeri qe ka armiq te njejte si ju.
Linkolni


Vetem dora e mikut e nxjerr therren nga zemra.
Zafari


Mikun vecan kritikoje, por ne shoqeri lavderoje.
Latine


Shpesh varrosen miqesite, e jo miqte.
Mirabo


Ne fatkeqesine e miqve tane gjejme dicka qe na gezon.
Ruso


Miqte tuaj nuk dine shume gjera, mirepo dine c'te bejne po te jene ne vendin tuaj.
De SikaKush kerkon miq pa teke, mbetet pa miq.
Xh.Elioti


Ne qofte se ia thua ndonje fshehtesi mikut tend, mendo se edhe ai e ka mikun e vet.
Nesini


Ne qofte se deshiron ta ruash fshehtesine prej armiqve, ruaje prej miqve.
Lilienkroni


Shumica e njerezve kenaqen me inferioritetin e miqve te mire.
Klemanso


Mua nuk me duhet miku, qe pajtohet me gjithcka dhe cdo gje e miraton me koke, sepse kete edhe hija ime mund ta beje shume me mire.
Plutarku


Qe te ekzistoje miqesia duhet t'i besojme njeri-tjetrit, e qe te bsojme duhet te jemi miq.
TolstoiNuk ka njeri me te rrezikshem, se sa miku budalla.
La Fonteni


Ne qofte se para cdo sherbimi miqesor menjehere mendon falenderimin, atehere nuk ke dhuruar, por ke shitur.
Dostojevski


Platon je miku im apo jo? Dhe prape me vlereson.
Guareski


Hallet ua tregojme vetem miqve te mire.
Madagaskarase


Miqesia nuk ka zevendesim.
Sbileri


Miku duhet t'i duroje dobesite e mikut.
Shekspiri


Miqesia duhet te jete e pavdekshme, armiqesia e vdekshme.
Livie


Miku i te gjitheve nuk eshte miku i askujt.
Shopenhaueri


Eshte keq te hetosh se nuk ke miq, atehere kur ata vertete te duhen.
Plutarku


Mos ua thuaj miqve te tu ate qe armiqte e tu nuk duhet ta dine.
Shou


Sa me shume i duam miqte tane, aq me pak i miklojme.
Molieri


Frenoni orekset tuja, o miqte e mi, sepse edhe keshtu do ta pushoni natyren e njeriut.
DikensiPlaga qe te krijon miku kurre nuk sherohet.
Kineze


Kemi tri kategori te miqve: ata qe jane indiferente, ata qe jane te pakendshem dhe ata qe urrejme.
Shamfori


Forca e njeriut tregohet ne fatkeqesi, besnikeria e mikut ne fortune.
Kerneri


Sa je i lumtur ke shum miq, por kur vine koherat e keqija mbetesh vetem.
Ovidi


Kam pasur miq- me vdiqen, takova te rinj- me falni.
Kafka


Nena eshte drita e shtepise.
Shqipe


Nena, qofte edhe e keqe, eshte gjithmone nene.
Bethoveni


Vetem dicka eshte me e bukur dhe me e mire se femra ne bote, kjo eshte nena.
Shefeti


Dora qe perkund djepin eshte ajo qe rrotullon fatin e njerezise, sepse ajo dhe vetem ajo e drejton jeten kah horizontet e ndritura ose te errta.
H.Stermilli


Mashkulli ka te sigurt vetem nje dashuri- dashurine e nenes.
Berne


Fati i ardhshem i femijes cdohere eshte veper e nenes.
Bonaparti


Nena te femija, zakonisht, puth me shume veten se femijen.
Nice


Pa diell nuk ka lule, pa dashuri nuk ka fat, pa grua nuk ka dashuri, pa nene nuk ka poete, as heroj.
Gorki


Nena e mire nuk pyet a deshiron, por jep.
Angleze


Nena e te vrarit fle, por nena e dorasit nuk ka gjume te qete.
Arabe


Nena ne syte e femijes nuk eshte grua, por pishe e ndezur fanar.
Tarketi


E tere ajo qe eshte e bukur te njeriu eshte krijuar prej rrezeve te diellit dhe prej qumeshtit te nenes, dhe kjo na mbush me dashuri, per jete.
Gorki


Dashurine ne toke e krijoi nena.
Petrctrka


Njeriu i keq eshte fatkeqesi e vendit te vet.
Shqipe


Lum ai qe nuk harron epigramin: "Njeri, njih veten".
A.Moisiu


Eshte veshtire te jesh njeri.
H.Sulejmani


Njeriu nuk ha per te rrojtur, por jeton per te ngrene.
N.Bulka


Ashtu sic eshte arti i vertete gjithmone i ri, ashtu mbetet i ri edhe njeriu qe bart kurdohere mendime te reja.
Spasse


Njerezit s'shtrojne pyetje kur s'jane te nxitur prej dhembjes apo dashurise.
R.Qosja

Shpeshhere njerezit e keqij jane si qente e dobet: po ike te sulen me keq, po i sulmove, ia krisin vrapit.
J.Xoxa


Njeriu eshte i mrekullueshem sa eshte femije.
H.Sulejmani


cdo njeri eshte i dhene pas nje dickaje dhe sa me e rendesishme te jete ajo "dicka" sa me e madhe, aq me e cmuar eshte jeta e njeriut.
R.Qosja


Askush s'mund te lavderohet se do te mund te jetonte edhe pa njerez.
Prydoni


Behuni si ora e sakte, por mos u beni si ora qe cdokush t'ju kurdise.
Pitagora


Njeriu eshte vetem femije me i rritur.
Drajdeni


Ne zemren e cdo njeriu fshihet luani.
Turke


cdo gje do perkushtuar njeriut. Vetem jo njerez te tjere.
Leci


Njeriu ne jete eshte shpesh bagazh, te cilin e perdorin te tjeret.
Shibeli


Me mire eshte te njohesh njerezimin ne pergjithesi, se sa njeriun ne vecanti.
La Rosh*****o


Njeriu, ne te njejten kohe, eshte turpi dhe nderi i natyres.
Pafi


Absurde eshte t'i klasifikosh njerezit ne te mire dhe te keqij. Ata jane ose intersante ose monotone.
Uajldi


Hidherohem per ty, e jo kunder teje, njeri.
Jozhefi


Ne qofte se njerezve u mirrni iluzionet, atehere cfare kenaqesi u mbeten?
Volteri


Njeriu eshte i tille, si eshte shoqeria ne te cilen vepron.
Euripidi


Njerezit e ligj japin keshillat me te mira.
A.Kristi


Ne bote ekzistojne dy lioj njerezish: inteligjente te pafe dhe fetare pa inteligjence.
Aragoni


Njerezit jane si bimet: nuk rriten mire nese nuk u kushtohet kujdesi i duhur.
Monteskie


Ekzistojne shpirtera te felliqur, te brumosur nga llumi i berllogut, te dashuruar pas fitimit e interesit, po ashtu sic ekzistojne edhe shpirtera te bukur, te dashuruar pas lavdise e virtytit.
La Bryeri


Nje njeri nuk eshte asgje me shume se tjetri, nese nuk ben dicka me shume se ai.
Servantesi


Njeriu i perzermet eshte si nje peme e hijshme qe ben hije te ushqen e te ngroh.
Rumune


Vlera e njeriut eshte kuantiteti i energjise morale, intelektuale dhe fizike qe gjenden ne kraherorin e tij.
Ruizi


Njerezit dinake urrejne shkencen e adhurojne primitivizmin, kurse te mencurit kete e shfrytezojne.
Bekoni


Kurre mos i beso njeriut qe flet mire per secilin.
Xh.Kolinsi


Te jesh njeri, disi rol i vogel.
Kornadi


Preokupimi me fisnik i njeriut eshte njeriu.
Lesingu


Njerezit, te gjithe jane vellezer.
Feneloni


Njeriu eshte stoli ne bote.
Gorki


Njeriu qe nuk mendon e planifikon perpara, do t'i dalin telashe posa te kaloje prakun e deres se vet.
Konfuci


Nuk ka send i cili nuk e ka vendin e vet dhe nuk ka njeri i cili nuk e ka castin e vet.
Talmudi


Nje mori njerezizh e konsiderojne veten te semure edhe pse nuk jane, e nje mori tjeter e konsiderojne veten te shendoshe edhe pse nuk jane.
Lihtenbergu


cdo njeri eshte i rendesishem pasi vdes.
Hobsi


Njeriu mbizoteroi natyren para se te mesonte te mbizoteroje vetveten.
Shvajceri


Njeriu qe perpiqet te arrije idealin e vet, i ngjan udhetarit, i cili ne mbremje hip ne koder, kur nuk eshte me afer yjeve, por i sheh me bukur ata.
Taneri


Ne caste te veshtira lindin njerez te medhenj.
HygoPerendite caktuan qe, para suksesit, njeriu te djersitet.
Hesiodi


Une jam se pari njeri e mandej franceze.
Monteskie


Eva dhe Adami kane qene origjinale, kurse ne jemi vetem kopje.
Zhukovski


Njeriu sa me pak enderron aq me pak beson.
Menkeni


Njeriu qe eshte shume i mire per boten, shpesh nuk eshte i mire per familjen e vet.
Mani


Lumin do ta njohesh ne qofte se noton, njeriun ne qofte se bisedon.
Eilke


Njeriu behet i mencur me shume prej marrezive te te tjereve,sesa prej dijes se vet.
Dode


Njeriu mund te beje gjithcka, vetem ne qofte se do.
Gorki


Asnje njeri nuk mund ta kuptoje ate qe nuk e ka perjetuar.
Hese


Une ende nuk kam takuar njeri prej te cilit nuk mund te mesoj dicka.
Mirabo


Njeriu mund te ndalet duke u ngjitur, por jo kur bie.
Bonoparti


Njerezit me te shkolluar nuk jane edhe me te mencurit.
coseriJane njesoj te parrezikshem, njerezit e mencur dhe budallenjte. Te rrezikshem jane vetem gjysme te marret dhe gjysme te mencurit.
Gete


Duhet kerkuar e mira te cdo njeri.
Sblesingeri


Njeriu eshte krijese qe, ne esence, eshte i pakenaqur me te tjeret.
cehovi


Njerezit duhen kur nuk njihen.
Fransi


Parajsa nuk eshte lart, ajo eshte ne zemren e njeriut.
Dali


Me shume e dua njeriun e paarsimuar por te cilter, se sa te arsimuar por te poshter.
Petrarka


Askush nuk mund te te behet me i huaj se njeriu qe ke dashur dikur.
Remarku


Roli i vertete i njeriut eshte te jetoje, e jo te ekzistoje.
Londoni


Njeriu qe nuk ka vuajtur, nuk di te fale.
Tomazeu


Sa me shume i njoh njerezit, aq me teper i dua kafshet.
De Goli


Njeri, njihe veten.
Sokrati


Une nuk njoh asgje me te mire, me te harmonishme dhe me interesante se njeriun.
GorkiNjerezit e keqij, kur jane te lumtur, behen te padurueshem.
Eskili


Nese duam te civilizojme nje njeri, se pari do filluar nga gjyshja e tij.
Hygo


T'i kuptosh te tjeret eshte pune e mire, por te kuptosh vetveten eshte pune edhe me e mire.
Lao Ce


cdo njeri, po te deshironte te jete i ditur sa deshiron te jete i bukur, injorante ne bote nuk do te kishte.
Konjuci


Njeriu pa plan eshte si anija pa timonier.
Esheri


Pesimist eshte njeriu qe nga dy te keqija zgjedh-te dyjat.
Stanislavski


cdo gje eshte njerezore, sepse behet nga njeriu.
Cezari


Mendoj se perkufizimi me i mire i njeriut eshte: dykembesh i pamiradishem.
Dostojevski


Sjellja e njeriut eshte pasqyre, ku gjithsecili tregon fytyren e vet.
Gete


Njeriu pa shoke si e majta pa te djathten.
Avisebroni


Koha e tregon njeriun e ndershem, kurse te keqin e njeh per nje dite.
Sofokliu


Njeriu dallohet sipas vepres dhe punes se vet.
Sartri


Mosha 50 vjecare eshte ajo, ne te cilen njerezit bejne seriozisht ate qe ne moshen 25 vjecare do t'i shtynte te pelcisnin nga gazi.
Floberi


Njerezit percmojne ate qe s'e kuptojne.
Gete


Me ke te jem, ne mos vetem me njerezit qe vuajne.
Konfiici


Njeriu nuk mund te behet cdo here hero, por mund te behet njeri.
Spenseri


Njeriu eshte perendi per njeriun, po qe se i njeh obligimet.
Cecilstaciu


Nuk e kupton mire njeriun ai qe s'di, se prej njeriut varet fati i njeriut.
Brehti


Nese njerezit nuk kthehen asnjehere kah te paret e tyre, nuk do te gezohen as per trashegimtaret e vet.
Eurke


Une mahnitem duke folur per te verteten mbi njerezit, sepse s'ka asgje me qesharake se kjo.
Shoi


Disa njerez mbajne voter te madhe ne shpirtin e tyre, por kurre nuk vjen kush per t'u ngrohur ne te.
Van Gogu


Njerezit percmojne ate qe s'e kuptojne.
Gete


Njeriu i pafat, edhe kur bie ne pupla, e then koken.
Shqipe


Sa hic eshte njeriu krahasuar me gjithesine.
cehovi

Ndoshta ligjet as qe na nevojiten: njerezve te drejte nuk u duhen, e te keqijte nuk mund t'i harmonizojne.
Demosteni


Sa qetesi do te mbreteronte sikur njerezit te thonin vetem ate qe dine.
capeku


Njeriu cdohere mund te beje dicka nga ajo qe kane bere prej tij.
Sartri


Njeriu duhet te ndalet para se t'i kete thene te gjitha. Te shumtet i kane thene te gjitha, para se t'ia fillonin.
Kaneti


Njeriu mund te jete i drejte per te tjeret, por asn-jehere me veten.
Kabusi


Te te mos vije keq nese nuk te njohin njerezit, por perkundrazi - qe nuk i njeh ti ata.
Kineze


Njerezit i urrejne ate qe mbjellin ne ta ndjenjen e inferioritetit.
cesterfildi


Nese njerezit sjellin guxim ne jete, bota do t'i vrase ata, do t'i thyeje, prandaj edhe i vret.
Heminguei


Sikur te mund t'i bindja njerezit te me frikesohen, me kenaqesi do t'i bindja te me duan.
Nobeli


Ne mesin e ca njerezve eshte percmim te tregosh talentin.
Prevevi


Njeriu qe ka shume te flase me veten, u largohet bisedave me te tjeret.
Berne


Asnjehere njeriut nuk i nevojitet me shume mencuri, sesa atehere kur ka pune me mendjelehtet.
Kineze


Asgje nuk mund te na binde se arti eshte i pavdekshem. Bota mund te jetoje edhe pa letersine. Mirepo, me lehte do ta kishte edhe pa njeriun.
Sartri


S'eshte fatkeqesi te jesh i njohur per keq tek njerezit, fatkeqesi eshte t'i njohesh keq njerezit.
Konfuci


Njeriu qe te shpie kah vepra e mire eshte njesoj si ai qe e ben.
Muhameti


Njeriun nuk e ndihmon duke i dhene cdo dite peshk per te ngrene, por duke e mesuar te zere peshk.
Kineze.


Njeriu lind i lire, ndersa tere jeten eshte ne pranga.
Ruso


Njeriu i kuptueshem i pershtatet botes, i pakuptueshmi vazhdimisht mundohet t'ia pershtase boten vetvetes.
Shou


Njerezit qe s'i kundershtojme kurre jane ose ata qe me se shumti i duam, ose ata qe me se paku i respektojme.
Kroce


Njerezit jane si pjeshkat e dardhat, behen te embla pak para se te fillojne te prishen.
Holmsi


Njerezit ndahen ne dy lloje: te paret mendojne e pastaj flasin e veprojne, te dytet nje here flasin, veprojne, e pastaj mendojne.
Tolstoi


Njerezit vdesin qe te rroje njerezimi.
Bjelinski


Njeriu asnjehere nuk eshte qesharak per shkak te vetise qe ka, por vetem per shkak te asaj qe deshiron te kete.
La Rosh*****o
Njeriut shpesh i duhet edhe ajo qe nuk i duhet fare.
Auerbahu


Njeriu s'eshte kurrgje tjeter, vecse nje varg i veprave te veta.
Heffeli


Njeriu fisnik eshte i qete dhe shpirtmadh. Njeriu vul-gar eshte gjithmone i tronditur.
Konfuci


Nuk jane njerez te medhenj ata qe urrejne njerezit.
Vovenargu


Njerezve u vjen e keqja shume me teper nga iluzionet, sesa nga mosdija. Shume me pak na demton ajo qe s'e dime, sesa ajo qe mendojme se e dime.
Ruso


Ne rrezik, njeriu behet i forte.
Aristoteli


Disa njerez u ngjajne kengeve bajate, dalin shpejt nga moda.
La Rush*****o


Gjeja me e mencur per njeriun eshte t'ia qelloje se c'mendojne te tjeret per te.
Halifaksi


Edhe fati edhe fatkeqesia jane gjera te shpirtit te njeriut.
Demokriti


Edhe parmenda i bindet njeriut, kur di ta drejtoje.
Ivanovi


Njeriu i mire mund te kete turp, madje edhe para qenit.
cehovi

http://www.forumijone.net

11 Proverba te ndryshme! Empty Re: Proverba te ndryshme! Fri Nov 26, 2010 12:51 pm

forumijoneal

forumijoneal
Admin
Admin

Pasuria eshte sherbetor i te mencurit e zoteri i budallait.
S.Frasheri


Ta formojme lumturine me zemer, e jo me para.
Spasse


Kush eshte i pasur? Ai qe eshte i kenaqur me fatin e vet.
Talmudi


Lumturia personale eshte e pamundur pa lumturine e te tjereve.
cernishevski


Mos u jep para miqve, sepse do te mbetesh pa para ose do t'i humbasesh miqte.
Shqipe


Kush thote se me rendesi eshte te kesh para? Me rendesi eshte te kene te tjeret.
Shou


Parate shkojne gjithmone tek ata qe nuk dine t'i shfrytezojne.
Gaga


Kur kam qene i ri,besoja se parate jane gjeja me e rendesishme ne jete. Tani, kur u plaka, kete e di.
Uajldi


Ne jete do zgjedhur: ose te fitojme para, ose ti prishim; per te dyja njeriu nuk ka kohe.
Burde


Krenohemi me talent, trimeri, me detyra te medha, kurse respektojme vetem parate.
Beketi


Parate jane si gruaja: qe ta ruash, duhet te merresh me te, ne te kunderten do te beje te lumtur te tjeret.
Safiri


Parate jane si iriqi: shume me lehte eshte ta zesh, sesa ta mbash.
Mrozheku


Parate nganjehere i evitojne konfliktet, mirepo edhe i krijojne.
Grasi


Kur eshte fjala per para, atehere te gjithe kane nje fe.
Volteri


Ku ka njeri pa deshira dhe ku ka deshire qe mund te plotesohet pa para.
Balzaku


Ka te tille qe dine te fitojne para dhe te tille qe dine te jetojne. Mirepo, jane te rralle ata qe dine edhe njeren edhe tjetren.
MoraviaParate i vlejne fare pak atij qe ka mjaft.
Shou


Eshte shume lehte te jesh galant me te holla te huaja.
Platoni


Parate na ndihmojne te perballojme me lehte barret e skamjes.
Ale


Kurre mos i jep keshilla atij qe i nevojiten para.
Kaldroni


Kurse kohen e jo parate, se me kohe mberrin parate, kurse me para s'mund ta blesh kohen kurre.
Gjermane


Nderi dhe paraja nuk mund te rrine ne nje thes.
Spanjolle


Ne qofte se parate, vertet, nuk ju sjellin fat, atehere kthejini.
Renardi


Asgje nuk do te thote te kete dikush para. Ato nuk te shpetojne. Mirepo, askush nuk mund te te ndihmoje po s'pate para.
Brehti


Pa shendet nuk ka pasuri.
ShqipeKush eshte i kenaqur eshte i pasur.
LaoCeUne nuk marr parasysh perfilljet e castit, por ngrihem e verej qindjvetet e ardhshem.
N.Naco


Trimeria nuk mesohet ne shkolle te qendreses. Mjere ai qe te ardhmen e ve ne bisht te shpreses.
E.Gjerqeku


Ne qofte se nuk mendoni per te ardhmen, do te mbeteni pa te.
Golsuorti


Ne se nuk i besojme ardhmerise, e kaluara nuk do te jete me plotesisht e jona: do te behet e kaluara e civilizimit te vdekur.
T.S.Ehoti


Duke njohur ardhmerine nuk fitojme asgje, sepse eshte shume keq te frikesohemi nga gjeja se ciles nuk mund t'i ikim.
Ciceroni


Vetem ai qe beson ardhmerine, beson edhe te sotmen.
Neruda


Mos u lavdero me te nesermen, sepse nuk e di se c'do te sjelle e sotmja.
Bibla


Sikur te jetoja edhe njeqind vjet, dita ime me e mire do te jete e nesermja.
Neruda


E ardhmja i takon vetem atij qe harron urrejtjen dhe mbjell dashurine.
Gete


Dhembja e gjithe njerezimit me pushton.
Gete


Asgje nuk na madheron me shume se dhembja e madhe.
Myse


Njeriu duron me lehtesi vetem nje dhembje, kjo eshte dhembja e tjetrit.
Larishi


Sa me lart qe ngjitet njeriu ne peme aq me shume dhembje ndjen kur bie qe andej ne toke.
Q.Bttxbeli


Ne qofte se te ze ndonje dhembje, qendroi i qete dhe pyete se cfare kerkon prej teje.
Geibeli


Fati i popullit tim eshte fati im.
P.Bogdan


Fati eshte det pa brenga
Suinburneu


Fati nuk ekziston. Prandaj, te perpiqemi te jemi te lumtur edhe pa te.
Luisi


Nuk eshte e mjaftueshme t'i jepet fati njeriu, duhet edhe t'i shpjegohet si do shfrytezuar.
Katajevi


Fati eshte si tregu: vetem ne qofte se mund te presesh ulet cmimi.
Montvia


Njeriu eshte me i fuqishem se fati vetem derisa nuk dorezohet. Kjo eshte rregull ushtarake.
Remarku


Fati nuk eshte vendi drejt te cilit udhetojme, por menyra e udhetimit.
TasoFati eshte shendet i mire dhe kujtese e dobet.
Shvajceri


Ne fat nuk ka partnere.
Franceze


Shenja e njerezve te papervoje eshte se i besojne fatit.
KonradiLe te veje fati ne djall te mallkuar, me rendesi eshte te mbes une.
ShekspiriNe cdo fatkeqesi fati mund te ta hape deren, qe te terhiqesh.
Servantesi


Fati i tepert eshte i rrezikshem.
Ruse


cdokujt ia cakton fatin karakteri i vet.
Nepoti


Une do ta kap fatin per fyti dhe nuk do ta le te me mposhte.
Bethoveni


Sa here qe te shikoni njeriun e pat ta dini se eshte aq i pafat vetem per shkak te imagjinates se vet: derisa ai ka menduar, te tjeret ia kane marre fatin.
Cezari


Trimave u ndihmon fati.
Plini


Me ar mund te blihet vetem mesatarja.
Shopenhaueri


Ata qe kerkojne ar germojne shume dhe, por gjejne pak.
Herakliti


Balta mund t'i perlyeje diamantet, por nuk mund t'i ktheje ne balte.
Tagora


Nuk eshte ar cdo send qe shkelqen. Por, edhe nuk shkelqen gjithcka qe eshte prej ari.
Prisli


Kashta noton mbi siperfaqe, ndersa guret e cmuar bien ne fund.
Buda


Goja pa dhembe eshte si mulliri pa gur. Per kete arsye me shume duhet cmuar dhembi sesa diamanti.
Servantesi


Sikur te mos ishte femra, diamanti do te ishte nje gur i rendomte.
Hygo


Gezimi nuk eshte asgje tjeter pervec fundi i brenges.
Seldeni


Per te pasur gezimi vlere te njemendte, duhet te kesh shoke ta ndash me ta.
Tueni


Gezimi me i madh vjen nga gjeja qe nuk e kemi pritur.
Sofokliu


Gezimi i tepruar dhe pikellimi i tepruar kufizohen me cmendurine.
Evasa


Edhe qarja ka kenaqesi.
Ovidi


Nuk duhet t'u besohet loteve te pleqve, te grave dhe te femijeve.
Kalderoni


Te gjitha idealet e botes nuk vlejne sa lotet e nje femije.
DostojevskiAi qe ka deshire te korre lot, duhet te mbjelle dashuri.
Shileri


Sa me pak krokodile, aq me teper lot krokodili.
Kerkleci


Sa me teper qe derdhen lotet, aq me lehte edhe teren.
GogoliSikur njeriu te mos qante do te cmendej dhe do te vdiste.
Mopasani


Lotet e ndihmojne femren shume, edhe pse qendrojne pak.
Ciceroni


Vaji eshte strehimi i femrave te shemtuara, kurse per te bukurat eshte gremine.
VildeTe lumtur jane vetem ata qe nuk presin asgje. Nuk do te zhgenjehen.
Buhe


Askush nuk ka te drejte te me mesoje si do te jem i lumtur.
Kanti


Nese lumturia nuk ka mase, atehere ajo shembet vetevetiu.
Seneka


Kenaqesia mund te bazohet ne iluzion, ndersa lumturia bazohet ne te verteten.
Shamfori


Lumturia e vertete eshte te menduarit aktiv.
Suarezi


Gota e lumturise asnjehere nuk duhet pire me fund. Fundi ka gjithmone funderrine.
Biasi


Kush deshiron te jete i lumtur, duhet te rrije ne shtepi.
Konfuci


Ai qe urren pasurine, padyshim qe i ka humbur te gjitha shpresat se do te pasurohet ndonjehere.
Bekoni


Mjaft i kenaqur eshte ai qe kenaqet me ate qe ka.
Fmnceze


Do te deshiroja te kem aq sa lypset per mos me pasur lakmi, por jo aq pak sa te zgjoja ndjenjen e meshires se te afermve.
Istrati


E tere bota vrapon pas puneve dhe profesioneve qe do te sillnin pasuri me te medha.
Buceri


Po qe se pallatet jane te shkelqyer, hambaret jane te zbrazur.
Lao Ce


Pasaniku edhe ne shtepi te huaj ndihet si ne te veten, ndersa i varferi edhe ne te veten ndihet i huaj.
Rukerti


Njerezit sa me shume qe kane, aq me shume deshirojne.
Latine


Kush i kufizon deshirat e veta, gjithmone eshte i pasur.
Volteri


Kur i ke te gjitha, nuk sheh asgje: i sheh vetem kur nuk ke asgje.
Shekspiri


Sa me shume te japesh, aq me shume ke.
Lao Ce


Nuk ka dhe nuk mund te kete pasuri te drejte.
cehovi


Ka njerez qe nga pasuria nuk kane asgje, vec frikes se do ta humbin.
Didroi


Jemi te denuar te vdesim, ndaj o burrani te harxhojme.Mirepo, para nesh eshte jeta e gjate, prandaj o burrani te kursejme.
Gribojedovi


Duhet te kete oreks varfanjaku per t'u kenaqur me pasurine e te pasurit.
Fokneri


Pasuria e vetme eshte jeta.
Toro


Kush do qe te pasurohet, ne te njejten kohe, duhet te peshkoje ne tre lumenj.
Madagaskarase


Ka shume menyra qe njeriu te pasurohet, por te shumtat jane te liga.
Bekoni


Ai qe kerkon shume, humb edhe ato qe ka fituar.
Bibla


Kur qesh nuk mund te bertas.
Buriani


Duhet te qeshim sa te mundemi. Kurre nuk e dime se kur do te na nderpritet gazi.
Keceli
Qeshja me ka tingelluar cdohere si muzika me e civilizuar ne bote.
Justinovi


Qeshni dhe bota do te qeshe bashke me ju. Qani dhe do te qani vet.
Uilkoksi


Njerezit nuk i japin asgjeje rendesi me te madhe se asaj qe eshte qesharake.
Gete
Gjithcka eshte qesharake derisa u ndodh te tjereve.
Rogjersi


Njerezit qe qeshin rendome jane ata, zemra e te cileve vuan gjithnje.
Gorki

Me i lumtur eshte shpirti me i thjeshte ne trupin e shendoshe, se ai i te semurit te mencur.
Xhefersoni


Shendeti nuk cmohet pa qene i semure.
Fuleri


Si mund ta vleresosh shendetin ne qfote se nuk ke qene i semure asnjehere.
Lajbnici


Trupi i shendoshe eshte produkt i shpirtit te shendoshe.
Shou


Shedneti tejkalon tere pasurite e mundshme, aq sa nje lypes i shendoshe eshte shume me i lumtur se nje mbret i semure.
Shopenhaueri


Me e madhja marri eshte te flijosh shendetin per ckado qofte.
Shopenhaueri


Shendeti eshte nje fat i madh, te cilin duhet ta shijojme cdo dite.
Karajani


Shpresa eshte e fundit qe vdes: ajo vdes vetem kur vdes vetedija per domethenien e saj.
R.Qosja


Shpresa eshte enderr e te zgjuarve.
Aristoreli


Njeriut mund t'i ndalohet cdo gje, vec shpreses per te ardhmen.
Gambeta


Dite e re, shrpese e re.
Xcxa


Shpresa eshte parapagese, te cilen e jep fati.
Rivaroli


Te shpresuarit eshte mengjesi i mire, por darke e keqe.
Bekoni


Kush ushqehet me shprese vdes i uritur.
Italiane


Te shpresuarit ne zemren e njeriut ngjan me tapen ne uje. Ndonjehere mund ta shtypim deri ne fund, por gjithmone del ne siperfaqe.
Dyma i Riu


Me pak kenaqemi me ate qe kemi arritur, sesa me ate qe shpresojme.
Ruso


Me mire eshte te rnos shpresojme ne asgje dhe te krye-jme ate qe eshte e mundshme, sesa te shpresojme e te mos kryejme asgje.
Keleri


Kur shpresa ben gosti, te gjithe jane te ftuar.
Gaskoni


Shpresa ne teresi eshte udheheqes i keq, edhe pse gjate rruges eshte mik i mire.
Halifaksi


Shpresa nuk eshte cdohere prijes i mire, mirepo prape eshte kenaqesi te jesh me te ne shoqeri.
Kroce


Humbja e iluzioneve eshte normale; humbja e shpresave eshte tragjike.
Jevtushenko


Gjeja e fundit qe humb njeriu eshte shpresa.
MetastaziShpresa eshte nje nga ato ilace qe fare nuk sherojne, por vetem zgjasin vuajtjen.
Ashardi


Ne secilin prej nesh ekziston pritja qe e quajne shprese.
Platoni


Kush jeton nga shpresa, me se paku trashet.
Durio


Shrpesa eshte nje lloj fati dhe ndoshta fati me i madh qe mund te na jape kjo bote.
Xhonsoni


I ngopuri te pangopurin s'e kujton.
Shqipe


Uria, qofte merguar, sa te liga ka punuar.
cajupi


Uria eshte melmesa me e mire e ushqimit.
Servantesi


Ai qe ha me stomak te plote, vetvetes ia gropon varrin me dhembe te vet.
Turke


Tryeza na rremben me shume se hajni.
Herberti


Nuk ka dashuri me te sinqerte se dashuria per ushqimin.
Shou


Buken e fotografuar nuk mund ta hash.
Koreane


Varferia eshte shkelqim i madh i brendshem.
RilkeVarferia eshte fatkeqesi vetem per ate qe i kundervihet.
Seneka


Te gjithe varfanjaket jane zemermire.
Zafari


Nuk me vjen keq pse jam i varfer, por pse e di bota.
Shmiti


Varferia dhe shpresa jane meme e bije. Derisa argetohesh me te bijen, harron te emen.
Moriaku


Lum te varferit sepse do te ngushellohen; te uriturit sepse do te ngopen; mjere ju te pasurit.
Tolstoi


Lemosha e perul ne menyre te njejte si ate qe merr ashtu edhe ate qe jep.
Fransi


Ana me e bukur e varferise qendron ne faktin se i varferi nuk ka frike prej hajduteve.
Ale


Uria i shpie ne grep edhe peshqit me te mencur.
Gete


Varferia nuk ia zvogelon fisnikerine njeriut, por vetem pasurine.
Bokacio

http://www.forumijone.net

12 Proverba te ndryshme! Empty Re: Proverba te ndryshme! Fri Nov 26, 2010 12:54 pm

forumijoneal

forumijoneal
Admin
Admin

Ose puno te kesh, ose zhduku te mos jesh.
Shqipe


Pune, pune , nate e dite qe te shohim pakez drite.
N.Frasheri


Kush ka fjale shume, nuk ka pune.
Shqipe


Njeriu qe vetem per vete punon, eshte si nje dru qe peme s'leshon.
N.Frasheri


Bota eshte zile e plasaritur: ajo zizellin por nuk tingellon.
Gete


Bota eshte teater: vjen , shikon dhe shkon.
Kladiusi


Bota e hicit, prej hicit, per hicin rrotullohet rreth qellimit te hicit.
Spasse

Te drejten per cdo ndjenje njerezore e kane vetem ata qe punojne.
cehovi


Me mire eshte te punosh me njerez qe deshirojne dicka, sesa me ata qe kane arritur ate qe kane dashur.
Bekoni


Kur ta kryesh detyren tende, atehere ne syte e tu bota do te jete punetori, kurse ti dhe natyra punetoret.
Gordoni


Nese merzitemi gjate punes sone, atehere kjo do te thote se jemi duke punuar keq.
Lopezi


Ilaci me i mire i shmangies se mendimeve per vdekjen eshte puna.
CezariKur puna eshte e detyruar, jeta eshte roberi.
Gorki


Jemi pergjegjes per ate qe punojme, mirepo edhe per ate qe nuk punojme.
Volteri


Shiko, mendohu, pastaj puno.
Konti


Shfrytezoje diten.
Horaci


Jam teper i mocem per te pergojuar dic, por perhere mjaft i ri per te punuar dicka.
Gete


Secila pune kerkon njeriun e tere.
Komenski


Ate dite qe te jesh i kenaqur dhe i lumtur me punen tende, mbyte veten.
Ojeti


Pa pune edhe talentet me te medhenj shuhen.
Tolstoi


Une e adhuroj punen. Keshtu mundem me ore, me ore t'i shikoj si punojne te tjeret.
Tueni


Teoria dhe praktika jane femoneme qe gjenden ne kundershtim te vazhdueshem. E vetmja gje qe mutid t'i bashkoje eshte puna.
Gete


Ai qe e merr me gjithe mend nje pune qe nuk sjell dobi materiale dhe i perkushtohet asaj, nuk mund ta llogarise se do te jete i pranuar nga bashkekohesit.
Shopenhaueri


Njerezit e sotem mendojne se puna do rregulluar ne menyre te tille qe te sjelle sa me shume fitim. Ky eshte mendimi i gabuar; sepse puna do rregulluar qe t'i beje njerezit fatlume.
O.Fisheri


Puna eshte baze e cdo kulture.
Gorki


Pushimi eshte vetem per te vdekurit.
Angleze


Puna eshte menyra me e mire per ta bere jeten me te bukur.
Floberi


Ate qe e punon gjithmone, punoje me mencuri dhe mendoja fundin.
Gete


Fruti i punes eshte me e kendshmja e kenaqesise.
Vovenargu


Qetesia te mbyt. I gjalle eshte vetem ai qe punon.
Korneji


Gjeja me e bukur ne jete eshte puna e perzier me dashuri.
Shileri


Eshte i paarsyeshem ai qe punon pertej forcave te veta.
Sofokliu


cka nuk eshte bere sot, nuk eshte bere neser.
Gete


cdo cast i madh ne historine e njerezimit ka qene fitore e entuziazmit te dikujt.
Emersoni


Me se paku punojne njerezit qe kurre s'kane kohe.
Lihtenbergu


Punen e njerezve te tjere mund ta cmojme sipas asaj sa punojme vete.
RasoDeshironi te dini c'mendojne njerezit? Mos i degjoni kurre c'flasin, por shikoni c'punojne.
Horaci


E , cka ka punuar zoti para krijimit te botes?
Beketi


Per disa puna eshte jashtezakonisht e lehte, e per disa jashtezakonisht e rende.
O.Fisheri


Dy njerez qe e njohin punen e vet mund ta kryejne shpejt, i treti sjell vetem telashe.
Tupolev


Punet percaktohen sipas qellimeve: quhet e madhe ajo pune qe e ka qellimin e madh.
cehovi


Bota eshte teater ku cdokush luan rolin e vet.
Shekspiri


Ne boten e te verberve edhe qorrat behen mbreter.
De Vega


Te kuptosh dhe te dashurosh boten jane dy gjera, qe nuk eshte lehte te harmonizohen.
HalifaksiTe shkohet paralel me boten ose te braktiset bota.
Angleze


Boten e kane ne duar dashuria dhe uria.
Gorki


Ne nuk njohim tjeter bote pervec asaj qe eshte e hidhur, ne s'duam ndonje bote te arte vec asaj qe eshte shprehje e njeriut.
Gete


Ajo qe e shpie boten perpara nuk eshte dashuria, por dyshimi.
JustinoviShume pak gjera do te fillonin ne bote po te shihej perfundimi.
Lesingu


Fama eshte diell i te vde*****.
Balzak


Fama e njerezve te medhenj do vleresuar gjithmone sipas menyres qe e kane arritur.
La Rosh*****o


Fama eshte e perhershme vetem atehere, kur zemra mund ta duroje dhe t'i hudhe kenaqesite.
Paskali


Famen e fitojne vetem ata qe e kane enderruar perhere.
De Goli


Tragjedia e fames eshte se duhet te humbesh shume kohe qe te mbetesh i famshem.
Pikaso


E tille eshte fama: vjen dhe kalon. E tille eshte bota: e ngre njeriun deri tek fama vetem per te pasur per te harruar.
Petefi


Shmangiu turpit, mirepo mos kerko fame. Asgje nuk eshte me e shtrenjte se ajo.
Shmiti


Shkelqimi vdes ne castin qe ka lindur, kurse e thjeshta i mbetet botes trashegim.
Gete


Njeri i famshem eshte ai, i cili tere jeten punon per te qene i njohur, pastaj mban syza te zeza per te mos e njohur.
V.Aleni


Fama eshte helm qe do pirre me doza te vogla.
Balzaku


Gezohu qe nuk te njohin.
Kempiski


Fama ta merr vetmine.
Markszi


Lehte i harrojme gabimet tona, ne qofte se per to nuk di askush vec nesh.
VolteriNe shah, ashtu si ne jete, i shohim gabimet tona vetem atehere, kur ato i shfrytezon tjetri.
Tolstoi


Duke pare gabimet e huaja, njeriu mund t'i permiresoje lehte te vetat.
Haksli


Tjetrit falja shpesh gabimet, vetes asnjehere.
Latine


Burreshtetasit jane si kirurget: gabimet e tyre jane vdekjeprurese.
Moriaku


Gabimet e huaja jane cdohere zbavitese.
Zhidi


Sikur te mos kishim gabime, nuk do te kenaqeshim aq shume me gabimet e te tjereve.
La Rosh*****o


Me mire te pyesim dy here, sesa te gabojme nje here.
Gjermane


Njeriu i madh shpesh ben gabime te medha.
Bjernsoni


Njerezit e mencur mesojne nga gabimet e huaja, te marret nga te vetat.
Angleze


Pranoj vete se kam te meta te vogla, qe t'i bind te tjeret se s'kam gabime te medha.
La Rosh*****oMos me jepni udhezime, une edhe vete di te gaboj.
Pitigrili


Ai qe pranon gabimin, tregon se sot eshte me i mire se dje.
NiceGabimet jane per secilin. Veshtroja gabimet, qe ta njohesh c'njeri eshte.
Konfaci


Kush mahintet shume, gabon shpesh.
Lao Ce


Koha s'vjen pas teje, ti shkon pas kohes.
N.Frasheri


Koha eshte aleati, shoku me i mire i te drejtit.
Pindari


Kam cdohere kohe te lire, sic kane te gjithe njerezit, kur e deshirojne kete.
Seneka


Ai qe mund te prese, me kohe vjen gjithcka.
Franceze


Derisa pyesim c'duhet filluar, koha per te filluar kalon.
Hajne


Koha eshte anije, qe nuk e hedh kurre spirancen.
Bullgare


Koha eshte si paraja, mos e humbisni, qe te kini sa me shume.
Franceze


Koha vrapon pa u kthyer prapa
LatineNje mendim i thelle mund te kuptohet vetem nga nje njeri me ndjenje te thelle.
Kolrixhi


Sa me i palogjikshem te jete mendimi, aq me e furishme fantazia.
Viko


Ai qe kurre nuk i nderron mendimet, ndoshta edhe nuk ka fare.
Moravia


Vetem te marret dhe te vdekurit nuk e nderrojne mendimin e tyre.
Loueni


Mendimet jane si grate: me lire eshte t'i ushqesh dhjete, sesa ta veshesh nje.
Goldoni


Zbavitja eshte fat per ata qe nuk mund te mendojne.
BomarsheKur njerezit kane te njejtin mendim, gjithmone kam pershtypjen se jam mashtruar.
Prusti


Te gjitha modat kane nje te perbashket: femra e cila e lanson e para dhe femra qe e bart e fundit, jane qesharake.
Tati

Moda eshte e gjinise femerore, te tilla i ka edhe teket.
Veberi


Ende eshte me mire te jesh i cuditshem ne mode, se sa te jesh jashte saj.
Kanti


Moda dhjete vjet para kohes se vet eshte marroce, dhjete vjet me vone eshte monotone, ndersa pas nje shekulli romantike.
Laveri


Secili brez perqesh moden e vjeter, por me besnikeri percjell te rene.
Toro


Moda nuk eshte gje tjeter vecse epidemi e nxitur.
Shou


Moda eshte ikje me elegance nga perditshmeria.
Hazliti


Moda eshte plagjiat, qe femrat e marrin shpesh si gje origjinale.
Ozborni

Gjithnje te punojme, kurre te mos pertojme.
N.Frasheri


Mos u bej pertac, sepse pertacia eshte armiku me i madh i shendetit.
Kineze


E njoh nje pertac shume te madh: ai kurre nuk ec neper diell, qe te mos jete i detyruar te terheqe hijen e vet.
Miksati


Perse ditet nxitojne? I shtyn puna. Kush e shtyn diten me veshtiresi? Pertaci.
Gete


Pervoja eshte si thermojza: ju sherben vetem juve.
Pitigrili


Eziston vetem nje zevendesim per imagjinaten- pervoja.
Bergjeri


A eshte e mundur te fitosh pervoje pa iluzione?
Keseli


Pervoja eshte femije i mendimit, kurse mendimi eshte femije i aksionit. Njerezit nuk mesohen vetem nga librat.
Dizraeli


Pervoja eshte rruge e gjate dhe shkolle e shtrenjte.
Indiane
S'mund te kryeje pune te medha ai qe nuk u jep rendesi puneve te vogla.
S.Frasheri
Puna me e mencur, ta gezojme te tanishmen.
Spasse


Asnje dite nuk eshte e gjate per ate qe punon.
Latine


Prite punen sa s'eshte bere vone.
Shqipe


Ne qofte se deshironi qe te mos punoni, dashurohuni ne ate qe punoni.
Suifti


Asnje dite s'duhet te kaloje kot.
Latine


Vendi clirohet me dashuri, kurse behet i madh me pune.
Gete

.
Puna te jep zemer dhe besim: njeriu qe punon eshte gjithmone i mire.
Zola


Le te mos jete puna gjobe e askujt, sepse ajo eshte detyre e gjithkujt.
Luksemburgu


Kush nuk e do punen punon ngadale, kurse kush i frikesohet e kryen shpejt.
Kokto


Kur nuk kam c'te punoj une punoj.
Xheromi


Kur punohet pak, filozofohet shume.
Balzaku


A nuk eshte gje e mrekullueshme te punosh qe te lesh prapa njerez, te cilet do te jene me te lumtur se sot?
MonteskieVetmia i sjelle te gjitha, vec karakterit.
Stendali


Vetmia ende nuk eshte deshmi se njeriu nuk ka te drejte.
Kerlezha


Kur njeriu rri vetem, cdohere eshte ne shoqeri te keqe.
Kafka


Duket se jemi me pak te palumtur, ne qofte se nuk jemi vetem.
Volteri


Njeriu duhet te jete i vetmuar per t'i njohur te tjeret.
Can****

http://www.forumijone.net

13 Proverba te ndryshme! Empty Re: Proverba te ndryshme! Fri Nov 26, 2010 12:54 pm

forumijoneal

forumijoneal
Admin
Admin

Qeshu, rini. Qeshu. Bota eshte e jote.
Migjeni


Rinia vjen nje here, pranvera cdo vjet.
Algjeriane


Rinia eshte e lumtur ngaqe per te ekziston ardhmeria.
Gogoli


Ditet e rinise jane ditet e shkelqimit.
Bajroni


Edhe pse bota ecen perpara, te rinjte prapeseprape duhet te nisen nga fillimi.
Gete


Me mire te luash bixhoz me rinine tende, se sa te mos besh asgje per te.
Kamy


Rinise me shume i pelqen bukuria se dobia, meqe rinia drejtohet sipas ndjenjave e jo llogarive.
Aristoteli


Drejtohuni te rinjve: ata dine gjithcka.
Xhoberti


Ma tregoni nje te ri, qe ka aq mend sa vetveten ta beje te marre.
Stivensoni


Ne moshen tetembedhjetevjecare edhe djalli duket i bukur.
Japoneze


Shpesh degjojme se rinia thote: nuk dua te jetoj sipas arsyes se tjetrit, do te mendoj vete. E pse te mendohet per ate qe eshte e njohur. Merr c'eshte e gatshme dhe shko me tej. Ketu qendron fuqia e njerezimit.
TolstoiMe pelqen qeverisja e te rinjve, mirepo vetem derisa te jete mesuesi ne klase.
Pirandelo


Rinia eshte marrezi, qe mund ta sheroje vetem pleqeria.
Arabe


Te rinjte duhen vleresuar, kurse pleqte respektuar.
Muhameti


Rinine e kemi per te bere marrezira, kurse pleqerine qe t'i ankojme.
Heminguei


Njeriut nuk i vjen keq pse eshte plak, por pse nuk eshte me i ri.
Drajzeri


Rrudhat e fytyres ne pleqeri zevendesojne shenjat e qeshjes ne rini.
Barrymori


Ne pleqeri njeriu ruhet me mire nga fatkeqesite, kurse ne rini i duron me mire ato.
Shopenhaueri


Ah, sikur rinia te dinte, e pleqeria te mundte!
Franceze

Pleqeria vetem gjumin e ka te mire.
Xoxa


Asgje nuk na plak me shume sa mendimi se po plakemi.
Lihtenbergu


cdo kush deshiron te jetoje gjate, por asnje njeri nuk deshiron te jete plak.
Nestroji


Pleqte jane te rrezikshem, sepse nuk kane te ardhmeshme.
Shon


Pleqte japin keshilla te mira, ngase nuk japin shembuj te keqij.
La Rosh*****o

http://www.forumijone.net

14 Proverba te ndryshme! Empty Re: Proverba te ndryshme! Fri Nov 26, 2010 12:55 pm

forumijoneal

forumijoneal
Admin
Admin

Shoqeria eshte si ajri, e nevojshme per frymemarrjen, por e pamjaftueshme per jeten.
Shou


Derisa shoqerine nuk e "qelloni" me pellembe ne fytyre, as ajo nuk do t'ju parashtroje pyetje te papershtatshme.
Spenseri


Te jesh "mbi shoqeri" thjesht do te thote "te mos jesh" ne te.
Vranici


Ai qe deshiron te permiresoje shoqerine duhet te filloje me veten.
Lagerlefi


Ndihma jone eshte vetja jone.
De Rada


Dhe nentedhjete e nente here po te rrezohemi, duhet te ngrihemi perseri.
P.N.Luarasi


Moti i ri mos te gjeje vetem nje mot me plak, po edhe nje mot me te mencur.
Noli


Une futem midis njerezve dhe shkrihem me te gjitha masat e popullit.
A.Moisiu


Ne jemi nje pike ne oqeanin e guximit, po mos te ishte kjo pike do t'i mungonte dicka oqeanit.
Nena Tereza


Popujt rendome ecin pas flakes ndricuese te gjenive, por ngrohen me fjalet e atyre qe perbejne vlimin e zakonshem te jetes njerezore.
R.Qosja


Me friken e te nenshtruarve dhuna vetem zmadhohet.
H.Sulejmani


Bujqesia s'do vetem toke, por edhe koke.
Xoxa


Prej atyre qe kane bere tradhti s'mund te kerkohet ta shpjegojne tradhetine.
R.Qosja


Mos u ben thuper e kurrkujt, e me ate thuper t'u grahesh te tjereve.
N.Rahmani


Lavdimi eshte i mire kur nuk futet ne kembana te larta.
Rela


Kush leron rrezikun dhe mbjell fatkeqesine, ate dhe do ta korre.
R.QosjaMos veshtro vetem nga derdhet lumi, veshtro edhe nga shkon.
Xoxa


Me mire te te rrahe yti, sesa te te puthe i huaji.
M.Kallamata


Mos u shiko ne pasqyre, kerko veten tende midis te tjereve dhe njihe.
Aleandri


Kopracit i mungon njesoj edhe ajo qe ka , edhe ajo qe s'ka.
Publie Sir


Talenti s'eshte gje tjeter vecse qendrimi yne ndaj punes.
Gorki


Te dobetit cdohere e fillojne te paret.
Fareli


Tradhtia e mikut eshte sprove e pare per te tradhtuar atdheun.
Vidi


As ata qe e duan te verteten, as ata qe e duan te bukuren, nuk mund te mirren me politike, sepse ajo nuk mirret as me te verteten, as me te bukuren.
Kamy


Mendjemadhesia eshte krenaria e njerezve te dobet.
Verneri


Kur dikush nuk ka ate qe do, duhet te doje ate qe ka.
Zola


Kush kursen patkoin, humb kalin.
Krilovi


I trembet perbuzjes vetem ai qe e meriton ate.
La Rosh*****oNuk ka luge qe asnjehere s'ka prekur anet e tenxheres.
Dode


Pakenaqesia eshte hapi i pare kah perparimi i ndonje njeriu a populli.
Uajldi


Mos mendoni se me keni zene pisk dhe fajin tim e keni deshmuar.
Bibla


Dy jane tragjedite: te mos kesh c'te do zemra ne jete, e tjetra te kesh c'te duash.
Shou


Arsyeja na mashtron me shpesh se natyra.
Vonenargu


Kenaqesite, me gjithe se jane baza dhe burimi i lumturise, nuk duhet te dominojne mbi njeriun, por anasjelltas, njeriu ne baze te arsyes duhet te dominoje mbi to.
Aristipi


Fisnikeria s'vlen pese para,kur i mungojne cilesite morale.
Molieri


cdokush duhet te krijoje rrugen e vet dhe neper te te ece vetem.
Pazi


Ngjan qe ata, te cilet vrapojne pas asaj qe eshte e padobishme dhe qe kerkojne vetem ate qe eshte e tepert, nuk arijne as ate qe u nevojitet.
Plutarku


Nga morali di vetem se e moralshme eshte ajo pas se ciles ndihesh mire, kurse e pamoralshme ajo pas se ciles ndihesh keq.
Heminguei


cdo sukses i madh eshte triumf i kembenguljes.
Z.Grafi


Egoizmi eshte i luhatshem si shkembi.
Bjelinski


Une jam hi aty ku dikur isha zjarr.
Bajroni


Ekzistojne momente kur cdo gje te duket e zeze. Mos u brengos, do te kaloje.
Renardi


Bleta: shume flitet per zellin tim. Sa me perket mua, me shume krenohem per thumbin tim.
capeku


Mos ia deshironi tjetrit ate qe ia deshironi vetes. Ndoshta ai ka shije tjeter.
Shou


S'ka rendesi se ne cilin tren udhetoni. Me rendesi eshte se ne cilin stacion zbritni.
Tueni


Kur te mbetesh pa argumente, ofendo kundershtarin.
Ciceroni


Mos mendo se sheh nese i ke syte celur.
Gete


Kur je i zemruar numro deri ne kater, e kur je shume i zemruar shaj se te kalon.
Tueni


Per te njohur mire nje tjeter duhet te njohesh me pare veten.
Shekspiri


Kur ata qe vine pas nesh nuk na arrijne dot, atehere betohen se ne kemi tradhtuar.
Ebner-EshenbahuNuk ekzistojne as suksese te lehta, as mossuksese te perhershme.
Prusti


cdo gje qe eshte e vlefshme per njerezimin, eshte edhe fisnike.
DostojevskiNga fanatizmi ne barbarizem lypset vetem nje hap.
Didro


Me cdo gje qe ke lene te te kaloje ke fituar dicka, me cdo gje qe fiton, humb dicka.
Emersoni


Bindjet nuk edukohen lehte.
Dobrolubovi


Ne ditet e triumfit, mos harroni disfatat.
Kineze

Pesimisti eshte optimist me pervoje.
Ditrih


Te pergojosh do te thote te tregosh mekatet e te tjereve.
Bushi


Disa kujtime jane si armiku i perbashket: dine te na pajtojne.
Prusti


Edhe femra e mire eshte femer, por cigarja e mire eshte tym.
Kiplingu


Syri eshte dritarja e shpirtit.
Da Vinci


Egoizmi eshte keshilltari me i keq.
Bonaparti


I besoni mendjes sepse ajo sundon boten.
Anaksagora


Mjerimi nuk vjen vetem si pararoje, por i shtrire si batalion.
Shekspiri


Mos lengoni per ate qe nuk ekziston me, sepse sikur te mos ndryshonte asgje, se shpejti cdo gje do te behej e merzitshme.
Baueri


Une isha i qete vetem nente muajt e kaluar ne barkun e nenes sime: sigurisht kete paqe te paralindjes do ta gjej vetem ne zgorin e nenes sone te perbashket, pas vdekjes.
Shatorbriani


Ekzistojne tri gjera qe kam dashur, te cilat kurrsesi nuk i kam kuptuar. Keto jane muzika, vizatimi dhe grate.
Fonteneli


Ka dicka ne pritjen e merzitshme: kjo e shtyn njeriun te deshiroje te filloje dhe te kryeje sa me pare ate qe e pret me drojtje.
Stanisllavski


Edhe xhuxhmaxhuxhi mund t'i hidherohet viganit, mirepo guxon te flakareshe vetem xhuxhmaxhuxhin.
Katajevi


Kur i shkoni te semurit per vizite, trimeronie, se kjo juve nuk ju kushton fare, kurse ate e ndihmon.
Muhameti


Rruga e drejte eshte kjo: zotero ato qe kane bere paraardhesit dhe ec perpara.
Tolstoi


Me mire te meritosh e te mos fitosh, sesa te fitosh e te mos e meritosh.
Spenseri


Nuk eshte fat per njerezit as paraja, as turpi, por nderi dhe mendja.
Demoknti


Fjalosja eshte tym i dashurise.
Berne


Shume me mire eshte te jemi perhere te cmuar, sesa vetem ndonjehere te admiruar.
Ruso


Kush nuk degjon keshillen parapelqen te degjoje qortimin.
SaadiTe jesh pesimist me ndjenja, duhet te jesh i ri me mend.
Gete


Ku ka frike, nuk ka besim.
Gandi


Me pare do te behesha i pari ne fshat se i dyti ne Rome.
Cezari


Sikur shtazet te dinin te flisnin, pa dyshim per shume te meta tona do te thoshin "kjo eshte njerezore" sic themi ne "kjo eshte shtazarake".
Safiri


Nese heshtja u ka hije te mencurve, ajo edhe me shume u ka hije budallenjve.
Tolstoi


Mosperfillja eshte si akulli i poleve. Ajo ngrin gjthcka.
Balzaku


Te jesh vetem eshte me mire se te jesh ne shoqeri te keqe; me mire te jesh ne shoqeri te mire sesa vetem; te flasesh mire eshte me mire se te heshtesh, por heshtja eshte me e mire se fjala e keqe.
Muhameti


Mendjemadhesia me shume eshte shenje e nencmimit te vetvetes sesa krenari.
Suifti


Lepuri mendon se cdo sulm eshte pergatitur kunder tij.
Z.Lenci


Per mirekuptim reciprok nevojitet pak ngjashmeri, per dashuri reciproke nevojitet pak ndryshim.
Zheraldi


Asgje qe ka qene e vlefshme ne te kaluaren nuk humbet, asnje e vertete ose e mire qe e ka krijuar njeriu nuk vdes kurre, as qe mund te vdese.
Skoti

Ne boten e njeriut bukuria eshte e lidhur me vuajtjen, kurse vuajtja me shpetimin. Asgje te ngjashme nuk ka ne natyre.
Myleri


Nderi im eshte jeta ime dhe te dyja jane bashke. Nese me merrni nderin, jeten time nuk e keni shpetuar dot.
Shekspiri


Ai qe ka me pak sesa deshrion, duhet te dije se ka me shume sesa vlen.
Lihtenbergu


Gjerat e medha mund te tregohen ne shenjat e vogla.
Frojdi


Me mire eshte te kafshosh ne jete, sesa te hash gjuhen tende.
Kaflut


Guximi eshte virtyt i mire, qendrimi eshte me i mire.
La Fonteni


Vetebesimi eshte burim i mirebesimit ndaj te tjereve.
La Roshjuko


Pritja e kenaqesise shpesh eshte shume me e rende se vete pritja.
Tmnaseu


Te pakenaqurit kerkojne ne gote ngueshllimin, qyqaret guximin, kurse te turpshmit vetebesimin.
Jonsoni


Kujtesa me thote se une e kam bere kete gje, krenaria me thote se s'e kam bere: me ne fund kujtesa leshon pe.
Nice


Une nuk shpreh dicka, une perpiqem te prodhoj dicka.
Simoni


Pa endje e bredhje nuk piqet asnje individ.
HegeliFundi varet nga fillimi.
Manilia
Vetem heshtja eshte e madhe, cdo gje tjeter eshte dobesi.
Vynji


Miku me i madh i se vertetes eshte koha, me i madhi armik i saj eshte paragjykimi, ndersa shoqeruesja e perhershme eshte perulesia.
Koltoni


E kaluara ka vetem nje bukuri, pse eshte e kaluar.
Ualjdi


S'mund t'i japesh flake nje pylli te madh po s'te ndihmoi era.
Pandita


Humbja e parave eshte gje e lehte; humbja e nderit eshte e rende; humbja e guximit eshte e pakompensueshme.
Gete


Askush nuk eshte aq i shurdher sa ai qe nuk deshiron te degjoje.
Karajani


Mos i besoni suksesit. Kur gjithcka vete sipas deshirave tuaja, atehere me shume duhet t'ju frikesoje mossuksesi.
Spinoza


Pesimizmi im eshte nje forme e optimizmit.
Kokto


Zoti gezohet me numrat tek.
Virgjili


Ajo qe e ben fisnike nje gje eshte pavdekshmeria e saj.
Da VinciBesimi i tepert shpesh eshte marri, kurse mosbesimi i tepert te shumten eshte fatkeqesi.
Nestori


Nuk ka qellim te madh pa sakrifica te medha.
Cezari


O diell, po te mos ishin jerezit qe i ngroh e u jep jete, c'kuptim do te kishte lindja jote?
Nice


S'eshte veshtire te besh kurore, por eshte veshtire te gjesh koke te mire per te.
Gete


I mjere koka kur e komandon bishti.
Seneka


Iluzionet behen te rrezikshme nese nuk mund te prodhojne kurrfare iluzionesh.
Valeri


Nese dikush ecen tere diten dhe ne cakun e vet arrin ne mbremje, mjafton.
Petrarka


Ne goje dhe ne pene kemi shpesh principe te larta, ndersa ne zemer, me te shumten, motive te vogla.
Jenseni


Kush frikesohet nga vuajtja, vuan nga frika e vuajtjes.
Montenji


Edhe ne enderrimct me te bukura njeriu nuk niund t'ia kaloje natyres.
Gete


Njesoj duhet te notosh, si te biesh ne lume, si ne det. Te dyja jane uje.
Hesiodi


Rruga qe te shpie poshte, po ajo te shpie lart.
Herakliti


Shumica behen trima vetem kur nuk shohin asrije zgjidhje tjeter.
Fokneri


Une nuk e di cfare ka qene gjyshi, me shume me intreson c'do te behet nipi i tij.
Linkolni


cdohere kur ju degjoj, nuk jam i lumtur me vetveten.
Luigji XIV

Njeriu mund te ngjitet ne majat me te larta, mirepo atje nuk mund te qendroje gjate.
Debysi


Sikur nxensi te jete ne gjendje t'i pergjigjet cdo pyetje, atehere c'do te bente mesuesi?
Xhonsoni


Bashkudhetari i mire shkurton udhetimin.
Goldshmiti


Asnjehere nuk shkohet aq larg, si atehere kur nuk dihet ku shkohet.
Talercmi


Degjoje ate qe te ben verejtje per te metat tua, si te zbulonte pasurine me te madhe.
Buda


Ai qe para kohe kerkon falje, akuzon veten.
Spanjolle


Mbani mend: ngi te gjitha plaget, te pasherueshme jane ato qe burojne nga gjuha, shikimi me perbuzje dhe tallja.
Balzaku


Disa gjera eshte yhume me lehte te perligjen, sesa te arsyetohen.
Shamfori


Pyetja qe nuk shtrohet ne kohen e duhur vetem shkakton tollovi dhe pengon.
TurgenjeviUrrejtjen ta fshehesh eshte lehte, dashurine eshte veshtire kurse indiferencen edhe me veshtire.
Berne


Eshte humbur vetem gjeja nga e cila heqim dore.
Lesingu


Kush e sheh qiellin ne uje, sheh edhc peshqit ne drutij.
Lao Ce


Ke e duan perendite, vdes i ri.
Platoni


Ata qe nuk e mbajne mend te kaluaren, jane te denuar ta perserisin.
Kafka


Perseritja eshte nena e dijes.
Latine


Qetesisht diskuktojme vetem per gjera qe nuk na interesojne.
Xhonsoni


Kush deshiron te kendoje, gjithmone do ta gjeje kengen.
Suedeze


Syri shkon ku deshiron, kurse kemba asnjehere.
Dikensi


Cinik eshte njeriu qe cdo gjeje ia di cmimin, por asnjeres vleren.
Uajldi


Kur njeriu ze te perpelitet neper shtrat, eshte koha ta braktise.
Uelingtoni


Me pare nderto stallen, pastaj bli lopen.
KriloviMos qaj, mos u hidhero, vetem kupto.
Spinoza


Mendjehollesite e disave shpesh jane merite e te tjereve.
Hygo


Mengjezin haje vete, dreken haje me miq, kurse darken jepja armikut.
Kineze


c'do te thote te udhetosh ?Te nderrosh vendin? Jo. Te ndryshosh iluzionet dhe paragjykimet.
Fransi


Kur syri nuk sheh, zemra nuk vuan.
Servantesi


Utopistet jane njerez te lumtur, sepse kurre nuk presin t'u realizohen endrrat.
Renoari


S'ka asgje me lehte ne bote se te lcsh duhanin. Kete e them nga pervoja, sepse deri me sot kete e kam bere njezet here.
Tueni


As vdekja s'ka doraethenie, krahasuar me ate qe eshte e perjetshme.
Aragoni


Nuk me intereson aspak se cfare thone rninistrat e mi, nese bejne ate qe deshiroj une.
Teceri


Kur eshte e forte mendja, trupi eshte plot ndjenja.
Shekspiri


Pa shpenzime as lind e as vdes njeriu.
Gorki


Ndarja paraqet filiimin e lindjeve te kujtimeve.
DaliKush nuk e di cili jam une, le te mos me jape keshilla
Sofokliu


Asgje nuk japim rne me bujari se keshillat.
La Roshjuko


Shoqeria
Eshte aftesi e njeriut t'i kufizoje qejfet ne permasa normale dhe me mish e shpirt fi kushtohet ceshtjes se perparimit te shoqerise.
H.Sulejmani

http://www.forumijone.net

15 Proverba te ndryshme! Empty Re: Proverba te ndryshme! Sat Dec 04, 2010 7:06 pm

simpatikja

simpatikja
PrinCesh
PrinCesh

Fukaralleku pret ne burreri dhe ne nder.

Ka njemije mynyra per te thene ate qe mendon, por vetem nje per ate qe eshte.

Fol me fakte e shembuj dhe jo me ndjenja.

Edukumi eshte ēelesi i se ardhmes, e nesermja i perket atij qe punon per sot.

Ka ndryshuar por zakonin se ka harruar.

Pse je i madh nuk te garandon se do mbijetosh, por te jesh i zgjuar te garantosh te fitosh.

Gruaja eshte themeli i shtepise.

Ai qe premton shume ben pak.

Ha per te jetuar, dhe mos jeto per te ndgrene.

Femija qe fle rritet, kombi qe fle vdes.

Ne jete duhet te udhehiqemi nga arsyeja dhe jo nga pasioni.

Ai qe eshte i pasur jep nga teprica, ai qe nuk eshte i pasur jep nga zemra.

16 Proverba te ndryshme! Empty Re: Proverba te ndryshme! Sat Dec 04, 2010 7:06 pm

simpatikja

simpatikja
PrinCesh
PrinCesh

Perpara se te kundershtoni nje te moshuar, duhet te perpiqeni ta kuptoni ate.
(Xhorxh Santana)

Flisni qarte, nese do te flisni; gdhendni cdo fjale, para se ta nxirni nga goja.
(Oliver Uendell Holms)

Gjyko mbi inteligjencen e nje njeriu ne mbeshtetje te ceshtjeve per te cilat ai te pyet.
(Homer)

Gjeja me e rendesishme qe mund te beje nje burre per femijet e tij, eshte te doje nenen e tyre. (Gete)

Nje komb te edukuar mire eshte e thjeshte ta drejtosh, por e veshtire ta pushtosh.
(Lord Brougham)

Kushtojini rendesi te vecante edukimit te rinise. Nje neglizhim sado i vogel ne kete drejtim, do te na kushtoje mjaft shrenjte. (Aristoteli)

E ardhmja e nje kombi eshte ligjur ngushte me edukimin qe merr rinia.
(Albert Einstein)

Te mos pranosh gabimin qe ke bere, do te thote qe se po ben nje gabim te dyte.
(Bill Clinton)

Pa shokun e mire, njeriu nuk i njef gabimet e veta.
(Populli)

Ju boten e shikoni, ndersa veten tuaj jo! Per sa kohe do te qendroni brenda kesaj verberie?
(Anonim)

Njeriu meson kur eshte i ri dhe kupton kur plaket.
(Eschenbach)

Trendafilat, zambaket, karafilat, te gjitha lulet thahen, celiku dhe hekuri thyhen, por shoqeria e vertete as thahet, as thyhet.
(Abraham Lincoln)

Pijetoret jane vendet ku cmenduria shitet me shishe.
(Uendell Filips)

Ne rini ditet jane te shkurtera dhe vitet te gjate, ndersa ne pleqeri ditet jane te gjata dhe vitet jane te shkurtra. (Imam Gizali)

I lumtur eshte ai njeri, i cili fiton mendjeprehtesine qe ne rini, por tri here me i lumtur eshte ai qe ruan zellin e rinise ne moshte te kaluar. (Dagobert Rune)

E sotmja eshte nxenesja e se djeshmes.
(Tomas Fuller)

Zhurma nuk provon asgje. Shpesh nje pule qe ka bere vetem nje veze, kakarit sikur ka bere nje asteroid. (Mark Tuain)

Permireso sjelljen tende, perpara se te kerkosh nga te tjeret te permiresojne te tyren.
(Ebu Bekri)

"Jo" dhe "Po" jane fjale qe thuhen shpejt, por ato duan qe te mendohesh shume para se t'i shqiptosh. (Xhorxh Bernard Shou)

Kur isha 14 vjec, babi im ishte kaq i paditur, saqe me vinte zor te rrija afer tij. Por kur mbusha 21 vjec, une mbeta i habitur se sa shume kishte mesuar ai per shtate vjet.
(Mark Tuain)

Largojuni fuqise misterioze te mburrjes dhe te shpifjes.
(Erik Hofer)

Tre gjera e bejne nje jete te mjerushme: hakmarrja, xhelozia, dhe karakteri i dobet.
(Hz Ali)

Idete e medha nuk lindin nga truri, por lindin nga zemra.
(Vauvenagues)

Njerezit e zgjuar vleresojne te gjithe njerezit, pasi ata shohin te miren te secili dhe e dine se sa e veshtire eshte te besh dicka te mire. (Baltazar Graciani)

Zoti nuk do t'ju shikoje medaljet, gradad apo diplomat, por cilesite qe keni.
(Helbert Hubard)

Ka gjithnje kohe per ta shtuar nje fjale, kurre per ta trequr mbrapsht.
(Baltazar Graciani)

Kur dikush e deklaron shpesh qe nuk eshte budalla, ai zakonisht dyshon per veten e tij.
(Uillson Mitzer)

Se pari mesoni kuptimin e asaj qe do te flisni, pastaj flisni.
(Epikteti)

Sekreti i lumturise nuk eshte te beni ate qu je pelqeni, por te pelqeni ate qe duhet te beni.
(Xheims Beri)

17 Proverba te ndryshme! Empty Re: Proverba te ndryshme! Sat Dec 04, 2010 7:06 pm

simpatikja

simpatikja
PrinCesh
PrinCesh

"E sotmja eshte Histori,e neresmja Misteri"

"Bisnesi i te tjereve,nuk eshte i juaji"

"Nuk mund te pergatitesh nje omlete,pa thyer vezet"

"Shpreso per te miren,pregatitu per te keqen"

"Fati nuk troket dy here ne nje vend"

"Gojen mbylle,syte mbaj hapur"

"Gjerat qe nuk i dini,rri pa frik se nuk mund tu vrasin"

"Kurre mos e vlerso njeriu nga pamja e jashtme"

"Buzeqeshja eshte ilaqi me i mire"

18 Proverba te ndryshme! Empty Re: Proverba te ndryshme! Sat Dec 04, 2010 7:07 pm

simpatikja

simpatikja
PrinCesh
PrinCesh

Ai qė do tė zihet, zihet edhe me macen. DARDHĖ

Duro sa mund, gėzohu pa fund. VERI

Dhe durimi ka kufi. JUG

Dhisė kur i hanė brirėt, gjen shoqe ti pėrpjekė. DEVOLL

Edhe guri pėlcet kur nxehet. KRUJĖ

E mjel sa e mjel lopėn pastaj i bie me kėmbė dhe e derdh. KORĒĖ

Fjal e ėmbėl thyhen tė fortin. SHKODĖR

Fjala e mirė nė ditė tė keqe. KRUJĖ

Dhembi kafshon shpesh gjuhėn, megjithatė ata mbeten miq. JUG

Gurit tė rrokullisur dhe tė dehurit mos i del pėrpara. LUNXHĖRI

Hiq inatin gjej rehatin. KRUJĖ

I buti thyen tė fortin. SHKODĖR

Kur piqen dy vezė, njėra do thyhet. VLORĖ

Kush nuk e urdhėron dot vehten, pajtohet kollaj me tė keqen. VLORĖ

Kush e qit koburen, se fut pa zbrazur. VLORĖ

Lumi i thellė, nuk rrėmben. JUG

Me gojė i afron, me gojė i largon shokėt. KOSOVĖ

Me njoftė veten asht urti, me qeverisė veten, ėshtė trimni. MILOT

Mėngjesi ėshtė mė i menēėm se nata. TIRANĖ

Mos i fryj zjarrit se tė djeg. JUG

Mos merr si pushka e jevgut. TIRANĖ

Mos nxirr vrerė prej goje tė hidhėrohesh, po nxirr sheqer tė ėmbėlsohesh. PĖRMET

Nga mėrzitja e minjve, i vuri zjarrė mullirit. JUG

Nuk thyen dhėmbė fjala e mbarė. JUG

Pėr inat tė sime vjerre, vete fle me mullixhinė. PĖRMET

Pėr pleshtin djeg jorganin. JUG

Rrugė e gjatė pret shkurtėr. MYZEQE

Sa ti trazosh urėt aq mė shumė ndizen. JUG

Sherri do nge, davaja do para. SKRAPAR

Shkallėt ngjiten shkallė-shkallė. JUG

Ti prite tė paktėn, prite dhe tė shumtėn. SKRAPAR

Trim i mirė quhet ai qė pėrcjell zemėrimin. KRUJĖ

Uthulla e fortė plas gurin. TIRANĖ

Hajde baba tė dėftej arrat e malit; Hajde gjyshe tė tė kallzoj ato tė gjyshit. ELBASAN

As topi i Ali Pashės s'e tund. ELBASAN

Atij qė nuk e do, i thuaji: "Tė hyftė vetja nė qejf". SHKODĖR

Avash Beg se ka hendek. BERAT

Ay qė ecėn me krye pėrpjetė, bie nė gropė. JUG

Baste e budalla, motėr e vėlla. JUG

Breshėri e rreh, e dhija bishtin pėrpjetė. GJIROKASTĖR

Daullja bie pėr ata qė kanė veshė. PĖRMET

Del ēiraku mė i mirė se ustai. JUG

Dy gjela nė njė vikt, s'kėndojnė. JUG

Dhi e krimbur, bishtin pėrpjetė. BERAT

Edhe vali je, shiko ku ishe dje. LUKOVĖ

Ena bosh zhurmon mė tepėr. KRUJĖ

Ėshtė nga ai gur qė thyen ēekan. JUG

Fjala pa punė, si peshku pa lumė. GJIROKASTĖR

Fjalė pak e punė shumė. LIBRAZHD

Fol me ty, fol me murin. KAVAJĖ

Gjėmon voza qė nuk ka verė. JUG

Gjithkush leu, mentė e veta pėlqeu. ELBASAN

Hiqu det se do shkojė lumi. JUG

I gjen mushka drutė. JUG

I mbushet mendja, atij qė ka mend. SKRAPAR

Jashtė valles dinė tė gjithė tė kėrcejnė. SKRAPAR

Kalliri me bukė, s'e ngren kryet pėrpjetė. JUG

Kėlyshi sado tė lehė nuk tė kafshon. KORĒĖ

Kollaj tė thuash vreshtė, po duhet rrushi. DUKAT

Kur ngjite pėrpjetė, shiko dhe tatėpjetė. JUG

Kur u ba horri pashė, vrau t'anė. KAVAJĖ

Kush ka matur veten, ka matur gjithė botėn. JUG

Kush s'kupton, i japin tė kuptojė. JUG

Lumi i thellė, s'ka ushėtimė. JUG

Marrija ma e madhe asht me kujtue vedin tė menēėm. SHKODĖR

Mendjemadhi niset me kalė, kthehet me kėmbė. KORĒĖ

Mė parė mėso veten, pastaj tė tjerėt. JUG

Mos i zbulo petėt byrekut, se i dalin lakrat. BERAT

Mos mėso ustanė, po merri zananė. PĖRMET

Mos u kapardis si gjeli nė plehra. SHIJAK

Mos u mat me hijen e me njerėzit. JUG

Mos u mat me hijen e pasdrekes. VLORĖ

Nė portėn e tė shurdhit mos trokit. KORĒĖ

Nga ferra e vogėl del lepuri i madh. JUG

Nuk mėsohet plaku si do krehur mjekra. JUG

Njeriu sido qė tė bėjė, nuk e kapėrcen dot hijen e tij. KORĒĖ

Pas lufte tė gjithė bėhen trima. TIRANĖ

Pula bėn venė e kakaris sa zgjuan mėhallė, pela bėn mushkėn dhe nuk ndihet fare. VLORĖ

Pyetėn mushkėn, cilin ka baba; "kam dajo kalėn" - tha. JUG

S'e lenė hunda me pa larg. KRUJĖ

S'ka lezet nė kokėn e zgjebur, shamia e mėndafshtė. KORĒĖ

S'ka tė shurdhėt, mė tė shurdhėt nga njeriu qė s'don dije. JUG

Sorra e mbante veten pėr pallua, po kur pa kėmbėt e saj qau. VLORĖ

S'tunden malet me pėrralla. JUG

Teneqe e prishur, ka zė tė gėrvishur. VLORĖ

Ti mbaje veten ulėt, pa tė ngrenė tė tjerėt. LABĖRI

Ti qesh me tė tjera, po bota qesh me ty. KURVELESH

Trimėrinė pas luftės e urtėsinė pas kuvendit s'e ha as qeni. SKRAPAR

Trimi qė lėvdohet, nuk tė vret. KOSOVĖ

U bė dhija me tremb ujkun. VLORĖ

U bo veja me mėsue pulėn. KAVAJĖ

U hap dheu, doli njė plesht. JUG

U mbars mali, polli njė mi. JUG

Unė vij nga mė rrahėn, ti mė tregon shkopinjtė. VLORĖ

U rrit kungulli dhe mori dhenė. SKRAPAR

Zuri qeni njė lepur, nuk quhet zagar. JUG

Ai qė e ka provue din edhe me tė mėsue. KOSOVĖ

Bėne vath e ve nė vesh. SHKODĖR

Bėj si tė thotė mė i madhi. JUG

Bleta din si bėhet mjaltėt. JUG

S'di gomari tė haj tagji. PĖRMET

Dami tė bėhet mėsim. DIBĖR

Kush s'pyet mbetet budalla. JUG

Kush u dogj nga qulli, i fryn edhe kosit. JUG

Njeriu pa shkollė, asht si pemė e egėr. VERI

Sponsored contentBack to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum