Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » 100 shprehjet mė filozofike tė te gjitha kohėrave

100 shprehjet mė filozofike tė te gjitha kohėrave

Go down  Message [Page 1 of 1]

Ēdo mendje e ndritur e kohėrave ka lėnė trashėgiminė personale. Pėr disa janė veprat, pėr disa tė tjerė aseti mė i madh janė thėniet nė letėr. Shumė prej tyre janė sfiduese, frymėzuese dhe interesante, optimiste, por vetėm tė vėrtetat, ato qė i rezistojnė brezave janė mė tė vlefshmet. Cilat janė batutat pėr tė qeshur tė kryeministrit britanik, Churchill? Cilat prej thėnieve tė Platonit vlejnė edhe nė ditėt e sotme? A vlejnė leksionet e Bonapartit pėr miqtė dhe armiqtė edhe nė luftėrat e ditėve tė sotme? Lexoni 100 thėniet mė argėtuese dhe gazmore qė politikanė, shkrimtarė, filozofė dhe aktorė kanė thėnė.


Albert Ajnshtajn

ØE vetmja gjė qė bie ndesh me diturinė time ėshtė arsimimi.
ØPėr sa i pėrket pėrputhjes sė ligjeve tė matematikės me realitetin, ato nuk janė tė sigurta; pėr sa i pėrket sigurisė sė tyre, ato nuk pėrputhen me realitetin.
ØLogjika praktike ėshtė mbledhja e paragjykimeve tė pėrfituara nė moshėn 18-vjeēare.
ØĒlirimi i energjisė atomike nuk ka krijuar njė problem tė ri. Ka bėrė mė urgjente nevojėn pėr tė zgjidhur njė ekzistues.
ØNėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit.
ØNuk e di se me cilat armė do tė bėhet Lufta III Botėrore, por Lufta IV Botėrore do tė luftohet me shkopinj dhe gurė.
ØMarrėzia: tė bėsh tė njėjtėn gjė pėrsėri dhe pėrsėri dhe tė presėsh rezultate tė ndryshme.
ØSekreti i krijimtarisė ėshtė tė dish tė fshehėsh burimet.
ØVendose dorėn mbi furrė pėr njė minutė dhe tė duket si njė orė. Ulu pranė njė vajze tė bukur pėr njė orė dhe tė duket si njė minutė. Ky ėshtė relativitet.
ØNėse faktet nuk pėrputhen me teorinė, ndrysho faktet.
ØKushdo qė s’ka bėrė asnjė gabim nuk ka provuar asgjė tė re.

Fredrick Nietzsche

ØAh, gratė. Ato i bėjnė lartėsitė mė tė larta dhe ultėsirat mė tė sheshta.
ØMashkulli i vėrtetė do dy gjėra: rrezikun dhe lojėn. Pėr kėtė arsye ai do gruan, si lojėn mė tė rrezikshme.
ØMėnyra mė e mirė pėr tė korruptuar njė tė ri ėshtė ta udhėzosh tė ketė mendim mė tė lartė pėr ata qė mendojė si ai se sa ata qė mendojnė ndryshe.
ØĒfarė ėshtė djallėzi. Ēfarėdo qė del nga dobėsia.
ØShumė janė kokėfortė nė kėrkim tė rrugės qė kanė zgjedhur, pak nė kėrkim tė qėllimit.
ØArma mė e mirė kundėr njė armiku ėshtė njė tjetėr armik.
ØAvantazhi i njė kujtese tė keqe ėshtė se mund tė shijosh disa herė tė njėjtėn tė mirė si pėr herėn e parė.
ØNuk vritet me zemėratė, por me qeshje.

Mark Twain

ØKujdes kur tė lexoni libra shėndeti. Mund tė vdisni pėr njė gabim shtypi.
ØUnė nuk mora pjesė nė funeral, por dėrgova njė letėr tė kėndshme kur thuhej se e miratova.
ØNuk e kam lejuar asnjėherė shkollimin tė ndėrhyjė me arsimimin.
ØNjeriu qė nuk lexon libra tė mirė nuk ka asnjė avantazh ndaj atij qė s’mund t’i lexojė.
ؓPėrse rrini heshtur me pamjen e njė zarfi pa adresė sipėr?”
ØProblemi me kėtė botė nuk ėshtė se njerėzit dinė shumė pak, por se dini kaq shumė gjėra qė s’qėndrojnė.
ØĖshtė shumė e lehtė ta lėsh duhanin. Unė e kam bėrė me qindra herė.
ØBlini tokė. Askush s’e prodhon mė.
ØNga tė gjitha gjėrat qė kam humbur, mė ka marrė malli mė shumė pėr mendjen.
ØVera gjermane dallohet nga uthulla nga etiketa.
ØMos u sillni rrotull duke thėnė se bota ju detyron jetesėn. Bota nuk ju detyron asgjė. Ishte kėtu para jush.
ØGjithmonė falini armiqtė, asgjė s’i mėrzit mė shumė.
ØMund t’i rezistoj gjithēkaje, pėrveē tundimit.

Voltaire

ØAsnjė flokė bore nė njė ortek nuk ndjen se ka pėrgjegjėsi.
ØTriumfi i vėrtetė i arsyes ėshtė se ne aftėson tė vazhdojmė rrugėn me ata qė nuk e kanė.
ØKa njerėz qė nuk mendojnė mė thellė se njė fakt.
ØGjithkush qė ka pushtetin tė tė bėjė tė besosh absurditete ka pushtetin tė tė bėjė tė marrėsh pėrsipėr padrejtėsi.
ØĒdo gjė shumė koti pėr t’u thėnė kėndohet.
ØMe anė tė vlerėsimit, e bėjmė pėrsosmėrinė e tė tjerėve pronėn tonė.
ØQeveritė duhet tė kenė edhe barinj edhe kasapė.
ØKur bėhet fjalė pėr paratė, tė gjithė kanė tė njėjtėn fe.
ØParagjykimet janė ato qė budallenjtė pėrdorin pėr arsye.
ØNėse Perėndia nuk do tė ekzistonte, do tė ishte e nevojshme ta shpiknim.
ØĒdo njeri ėshtė fajtor pėr tė gjitha tė mirat qė s’ka bėrė.

Napoleon Bonaparti

ØDuhet tė qeshim me njeriun qė tė mos qajmė pėr tė.
ØS’duhet tė luftoni shumė shpesh me njė armik, pėrndryshe do t’jua mėsojė tė gjitha marifetet e luftės.
ØKurrė mos e ndalni armikun kur po bėn njė gabim.
ØAftėsia nuk ka shumė vlerė pa mundėsinė.
ØHistoria ėshtė versioni i ngjarjeve tė kaluara pėr tė cilat njerėzit kanė vendosur tė bien dakord.
ØNė politikė, absurditeti nuk ėshtė handikap.
ØNjerėzit e famshėm e humbasin dinjitetin kur i sheh nga afėr.
ØKushtetuta duhet tė jetė e shkurtėr dhe e paqartė.
ØNjė lider ėshtė njė tregtar me shpresė.
ØNjė njeri do tė luftojė mė shumė pėr interesat se sa pėr tė drejtat.
ØThroni ėshtė vetėm njė stol i mbuluar nga kadifja.

Winston Churchill

ØĖshtė thėnė se demokracia ėshtė forma mė e keqe e qeverisjes, pėrveē gjithė tė tjerave qė janė provuar.
ØNjė komb qė i vė taksė vetes pėr prosperitetin ėshtė si njė njeri brenda nė kovė, qė pėrpiqet ta ngrejė veten nga doreza.
ØNjė paqėsor ėshtė dikush qė ushqen njė krokodil, me shpresėn se do tė jetė i fundit qė do tė hahet
ØGėnjeshtra ka bėrė gjysmėn e rrugės rreth e qark botės, kur e vėrteta sapo ėshtė nisur.
ØKeni armiq? Mirė. Kjo do tė thotė se keni luftuar pėr dikė dikur nė jetėn tuaj.
ØArgumenti mė i mirė kundėr demokracisė ėshtė njė pesė-minutėsh muhabet me njė votues tė zakonshėm.
ØTė pėrmirėsosh do tė thotė tė ndryshosh; tė jesh i pėrsosur do tė thotė tė ndryshosh shpesh.
ØPolitika ėshtė aftėsia pėr tė parashikuar atė qė do tė ndodhė nesėr, javėn tjetėr, muajin tjetėr dhe vitin tjetėr. Dhe tė kesh aftėsinė qė mė pas tė shpjegosh pse nuk ndodhi.
ØNgrėnia e fjalėve kurrė nuk mė ka shkaktuar mostretje.
ØMė pėlqejnė shumė derrat. Qentė na shohin me sy ngritur. Macet na shohin me sytė poshtė. Derrat na konsiderojnė si tė barabartė.
ØKam marrė mė shumė nga alkooli, nga sa ka marrė alkooli nga unė.
ØNė luftė mund tė vritesh vetėm njė herė, por nė politikė shumė herė.

George Carlin

ؓPa koment” ėshtė njė koment.
ØNėse njė person buzėqesh gjatė gjithė kohės, me siguri po shet diēka qė s’punon.
ØArsyeja pse e quajnė “Ėndrra amerikane” ėshtė se duhet tė jesh nė gjumė ta besosh.
ØSi ka mundėsi qė nuk e kuptojmė asnjėherė kur fillon dashuria, por gjithmonė e dimė kur mbaron
ØAh, ata francezėt. Kanė njė fjalė tė ndryshme pėr gjithēka!
ØAzia: Katėr shkronja tė vogla, tre miliardė njerėz tė vegjėl.
ØUnė nuk i dalloj ngjyrat. Njerėzit mė thonė se jam i bardhė dhe unė u besoj, sepse policėt mė thėrrasin “zotėri”.
ØGjithkush do tė kishte besim tek vetja me njė kokė plot me flokė. Por njė qeros plot besim – ky ėshtė diamanti i dorės sė parė.
ØNėse njė grua ju thotė se ėshtė njėzet dhe duket gjashtėmbėdhjetė vjeē, ėshtė dymbėdhjetė. Nėse ju thotė se ėshtė njėzet e gjashtė dhe duket si njėzet e gjashtė, ėshtė afėr tė dyzetave.
ØE gjithė bota ēmendet kur reperi mė i mirė ėshtė i bardhė, lojtari mė i mirė i golfit ėshtė i zi, mė i gjati nė “NBA” ėshtė kinez, zviceranėt fitojnė Kupėn e Botės, Franca akuzon SHBA-nė pėr arrogancė dhe Gjermania s’do tė shkojė nė luftė.

Benjamin Franklin

ØNėse do tė kuptosh tė metat e njė vajze, lavdėroje tek shoqet.
ØBirra ėshtė prova se Perėndia na do dhe dėshiron qė tė jemi tė lumtur.
ØKa vetėm tre miq besnikė, njė grua e vjetėr, njė qen i vjetėr dhe para nė dorė.
ØEksperienca ėshtė njė mėsuese e dashur dhe vetėm budallenjtė mėsojnė nga gjėra tė tjera.
ØTė zgjuarit nuk kanė nevojė pėr kėshillat. Vetėm budallenjtė nuk duan t’i marrin.
ØTragjedia e jetės ėshtė se plakemi shpejt dhe bėhemi tė urtė shumė vonė.
ØMiqtė, ashtu si peshku, fillojnė t’u vijė erė pas tri ditėve.
ØBėjini sytė katėr para martese, dhe mbajini gjysmė mbyllur pas martese.

George Bernard Shaw

ØNuk luajmė mė sepse plakemi. Plakemi sepse nuk luajmė mė.
ØGazetat duket se e kanė tė pamundur tė diskriminojnė mes njė aksidenti me biēikletė dhe kolapsit tė njė qytetėrimi.
ØKėrcimi: Shprehja vertikale e njė dėshire horizontale tė legalizuar nga muzika.
ØSikur tė gjithė ekonomistėt nė botė tė ishin vėnė njėri pas tjetrit, nuk do tė arrinin asnjė konkluzion.
ØRregulli i artė ėshtė se nuk ekzistojnė rregullat e arta.
ØNjė jetė e kaluar me gabime jo vetėm qė ėshtė mė e ndershme, por mė e vlefshme se njė jetė e kaluar duke mos bėrė asgjė.
ØKoha ėshtė njė mėsues i mirė, por i vret tė gjithė nxėnėsit e saj.
ØRinia ėshtė e mrekullueshme. Sa krim qė shpenzohet mė kot tek fėmijėt.
ØMartirizimi ėshtė e vetmja mėnyrė si njė njeri mund tė bėhet i famshėm pa aftėsi.
ØNėse s’e hiqni qafe njė skelet tė familjes, mund ta bėni tė kėrcejė.

Platoni

ØKy qytet ėshtė ai qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė ata qė janė.
ØKurajoja ėshtė tė dish se ēfarė mos tė kesh frikė.
ØVlera e njė burri ėshtė ajo qė bėn me pushtetin.
ØVėmendja ndaj shėndetit ėshtė pengesa mė e madhe nė jetė.
ØNjė prej dėnimeve pėr refuzimin e pjesėmarrjes nė politikė ėshtė se pėrfundon e qeverisesh nga inferiorėt.
ØMund tė zbulosh mė shumė pėr atė person nė njė orė lojė se nė njė vit bisedash.

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum