Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Diskutime » Thenie » Thenie Filozofike

Thenie Filozofike

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Thenie Filozofike on Sun Apr 11, 2010 10:06 pm

1.Ne vetmi i vetmuari shqyen veten e vet, ne shoqeri e shqyejn te tjeret.

2.Kur ke e ke kemben jasht gremines, eshte e leht te japesh keshilla

3.Ka shum menyra qe njeriu te pasurohet dhe keto jan kryesisht te keqija .

4.Ditėn qė fillon dilema, atėherė njeriu nis tė mėsojė !

5.Ai qė mban shpatėn tė godasė, goditet edhe vetė !

6.Ai qė u frigohet ideve ėshtė si tufa e reve !

7.Ata qė e shuajnė dritėn e mendimeve grinden me vetminė.

8.Ata qė e kanė kujtesėn e vogėl si mbajnė mend tė mirat.

9.Te japesh do te thote te jesh me i larte se te tjeret.

10.Asgje e kaluar s’ka te drejte te prishe nje te ardhme.

11.Mik i mire eshte ai qe hyn kur te tjeret dalin.

12.Nga ferri i te varferve eshte bere parajsa e te pasurve.

13.Budalla nuk eshte ai qe nuk di,por ai qe kujton se i di te gjitha.

14.Bota eshte ajo qe e shfaq veten ne pervojen e nje subjekti.

15.I mencur do te thote te masesh kohen dhe fjalet.

16.Nuk ka nje te vertete absolute dhe kjo eshte absulutisht e vertet.

17.Mos shpjego pėr fenomenet, krijo fenomene

18.Perdorimi i forces,kapitullimi i trurit.

19.Xhelozia ėshtė flaka e gjithė lumturisė.

20.Ata qė vuajnė nga sėmundja se kanė bėrė diēka, janė nė shėnjestėr tė modės!

21.Duke dashur ta shoh me njė sy e mbulova tjetrin !

22.Gjithnje derisa qendron ne kembet e tua mos vajto nese nuk mundesh te vraposh.

23.Heronjtė nė beteja bijnė, por zgjohen nė pėrjetėsi

24.Mos e arrij paqen me lufte, por me marreveshje

25.Nė detin e qetėsuar pėrmbyten anijet.

26.Kur drejtesia zhduket nga faqja e dheut, njeriu behet i pavlefshem.

27.Shume me pak na demton ajo qe se dime, sesa ajo qe mendojme se e dime.

28.Pushteti i nje njeriu mbi te tjeret vret para se gjithash pushtetarin

29.Mund te dyshojme ne gjithqka por, ne nje gje nuk mund te dyshojm -se mendojme.

30.Nuk mund tė jesh i drejtė nėse nuk je i njerezishem

31.Jeta na jeton NE , e jo NE Jeten

32.Po ta dija shkakun e mosdijes sime,do te isha e ditur..

33.Fuqia ne doren e femres do te ishte shkaterruese per njerezimin

34.konsideroje veten person dhe me te tjeret vepro si me persona

35.Koha eshte si shpata, nese nuk e pret ti ate, te pret ajo ty.

View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum