Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Gabon Fisi MAJA,Shtyhet fundi i botės

Gabon Fisi MAJA,Shtyhet fundi i botės

Go down  Message [Page 1 of 1]

Fundi i botės mund tė shtyhet, por jo pėr shumė kohė.

Sipas kėrkuesit Gerardo Aldana, i Universitetit tė Santa Barbaras nė Kaliforni, arkeologėt modernė kanė gabuar nė konvertimin e datės qė sipas fisit Maja, do tė sillte fundin e botės. Pėrllogaritjet e Aldanės bėjnė tė ditur se fundi nuk do tė jetė nė 21 dhjetor 2012.

Shkencėtarėt Maja ishin nė gjendje qė pėrmes vėzhgimeve direkte dhe tė detajuara tė qiellit, tė zhvillonin analizat nėpėr gurė.Kalendari Maja ėshtė konvertuar me kalendarin tonė dhe shkencėtarėt i janė referuar mjaft.

Studimet e reja tė Aldanės propozojnė lexim tė ri tė profecitė apokaliptike tė Majave. Kėshtu qetėsohuni, pasi fundi i botės nuk do tė jetė nė 2012 por 50 ose 100 vjet mė vonė. Shpjegimin e jep nė njė kapitull tė librit tė tij tė ri "Calendars and Years II: Astronomy and Time in the Ancient and Medieval World". Aldana duket i bindur se data ėshtė llogaritur gabim, duke i dhėnė mė shumė shpresė pėr jetėgjatėsi atyre qė kishin besuar nė fundin e botės pas dy vitesh.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

avatar

Post on Tue Nov 30, 2010 12:41 pm by besnikbici

Personalisht dyshoj se ėshtė bėrė njė gabim i tillė. Deri tani saktėsia e tyre ka qenė e mahnitėshme pėrsa i pėrket parashikimeve tė ndryshme astronomike. Pėr mė tepėr ata nuk kanė thėnė se nė kėtė datė do jetė fundi i botės. Parashikimi i tyre pėr datėn 21-12-2012 ka qenė kalimi nga njė nivel kozmik nė tjetrin dhe jo fundi i botės. Besoj se pohimi i kėtij "shkencėtarit" ėshtė njė pohim i sajuar pėr tė qetėsuar popullsinė. E kuptoni se ēfarė tmerri do tė shkaktonte afrimi kėsaj date? Imagjinoni t'ju thonė se keni vetėm dy orė jetė? Si do ndiheshit?

Nėse parashikimi i Majave do tė ishte i pasaktė, pėrse shtetet e fuqishme investuan miliona pėr tė mos thėnė miliarda nė ndėrtimin e depove tė nėndheshme nė Skandinavi? Kėto depo gjigande janė ndėrtuar pėr tė ruajtur ushqime dhe farėra pėr tė mbijetuarit nė Tokė pėr njė kohė shumė tė gjatė por edhe njerėz mund tė jetojnė aty pėr njė kohė tė gjatė deri sa gjėrat nė Tokė tė normalizohen. Mendoni se gjithė kjo pėrgatitje do hidhet poshtė nga njė pohim i thjeshtė? Nuk e besoj kėtė.

Besoj se pėrderisa nuk ka reagim nga komuniteti shkencor, do tė thotė se diēka luhet nė kurrizin e njerėzimit. Koha do ta tregojė.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum