Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Ja ēfarė nė tė vėrtetė dėshirojnė femrat

Ja ēfarė nė tė vėrtetė dėshirojnė femrat

Go down  Message [Page 1 of 1]

Fakt i njohur botėrisht ėshtė qė femrat kanė dėshirė tė flasin shumė. Nė tė vėrtetė, hulumtuesit kanė zbuluar qė femra gjatė ditės pėrdor 20 mijė fjalė, kundrejt shtatė mijė sa pėrdorin meshkujt.
A mendoni qė me tė vėrtetė i njihni femrat dhe nuk u besoni miteve tė njohura pėrgjithėsisht? A besoni qė femrat i dėshirojnė meshkujt macho, rrėfimet poetike pėr ndjenjat tuaja apo qė i urrejnė mikeshat tuaja? Qėllojani? Kėto janė asgjė tjetėr pėrveē mite. Shikoni listėn e Fox News pėr atė se ēka nuk dėshirojnė femrat nė lidhjet e tyre dhe nga meshkujt e tyre, dhe ēka vėrtet tėrheq interesimin e tyre.

Miti numėr 1 -Femrat duan tė flasin

Fakt i njohur botėrisht ėshtė qė femrat kanė dėshirė tė flasin shumė. Nė tė vėrtetė, hulumtuesit kanė zbuluar qė femra gjatė ditės pėrdor 20 mijė fjalė, kundrejt shtatė mijė sa pėrdorin meshkujt. Ndoshta mendoni qė kjo do tė thotė qė femrat do tė provojnė t’ju tėrheqin nė seancė tė gjatė tė bisedimit, por e vėrteta ėshtė qė ato dėshirojnė vetėm tė dėgjoni atė ēka ato flasin. Pėr femrėn ėshtė mė e rėndėsishme ta dėgjoni me kujdes, nė vend se t’ia ktheni me dėrdėllitje tė parėndėsishme derisa flet.
Prandaj mos u ankoni qė nuk dėshironi tė rrėfeni ditėn tuaj, thjesht hapni veshėt dhe dorėzojani mikrofonin e padukshėm.

Miti numėr 2 – Femrat e dėshirojnė mashkullin macho

Kur gjatė daljes nė mbrėmje tė dashurės suaj fillon t’i vardiset njė mashkull i panjohur, kjo nuk do tė thotė qė ajo dėshiron qė ju tė rriheni me tė derisa t’ju ndajė sigurimi apo policia. Pėrkundrazi, pėr shkak tė kėsaj do tė dukeni posesiv dhe i ēmendur, dhe ajo do tė ndihet nė siklet.

E vėrteta ėshtė qė femrat pėlqejnė meshkujt tė cilėt dinė tė rregullojnė prishjen dhe dinė t’ia dalin nė krye me buxhetin e shtėpisė, por nuk janė tė kėnaqura me sjelljen madho, prandaj shmanguni nga rrjedhjet e tilla “tė vėmendjes”.

Miti numri 3 – Femrat dėshirojnė t’u flisni pėr ndjenjat tuaja

Shumė femra kanė thėnė se e dėshirojnė mashkullin i cili do t’ua zbulojė ndjenjat e veta. Kjo gjė ėshtė nė rregull dhe mirė, por mos e hapni rrugėn drejt ndjenjave tuaja vetėm pse femrat e dėshirojnė kėtė gjė, ose nėse kjo nuk ėshtė pjesė e personalitetit tuaj.
Kur femrat thonė qė dėshirojnė njė mashkull tė tillė, ato nė tė vėrtetė thonė qė dėshirojnė mashkullin i cili do tė ndajė me to mendimet dhe qėndrimet e veta. Kjo do t’i mundėsojė femrės tė jetė e pėrfshirė nė jetėn e tij dhe ta njohė mė mirė. Kjo nuk do tė thotė qė nga mashkulli pret poezi tė keqe apo tė qajė.

Miti numėr 4 – Femrat dėshirojnė tė jenė qendra e jetės suaj

E dini si duket kjo. Filloni tė dilni me njė vajzė dhe momentin tjetėr pret qė tė shiheni vazhdimisht, mundohet tė kontrollojė kohėn tuaj tė lirė dhe dėshiron tė jetė personazhi kryesor nė jetėn tuaj.
Femra me vetėbesim nuk dėshiron tė jetė qendra e jetės suaj. Femrat e tilla nė tė vėrtetė tėrheqin meshkujt tė cilėt kanė jetėn e plotėsuar, miq, hobi, pasione dhe gjėra tė ngjashme. Nėse jetėn tuaj e pėrqendroni rreth saj, ekziston mundėsia qė kjo gjė do ta largojė, sepse dukeni dėshpėrueshėm ose sikur nuk e keni jetėn tuaj. Nė vend tė kėsaj jepjani rolin kryesor, por le tė mos jetė personi i vetėm nė jetėn tuaj.

Miti numėr 5 – Femrat dėshirojnė t’i largojnė shoqet tuaja

Miqėsitė jashtė lidhjes mund tė jenė turbulluese, por tė dashurės suaj nuk i pengon nėse keni shoqe. Nė fakt, kjo do t’i pėlqejė asaj, sepse do tė thotė qė ju i kuptoni femrat. Nėse shoqet tuaja ju duan, kjo nėnkupton qė dini si tė silleni me femrat, qė ėshtė gjė e rėndėsishme nėse dėshironi tė keni lidhje me njė prej tyre.

Miti numėr 6 – Femrat dėshirojnė barazi

Ndoshta e dashura juaj paraqitet si femėr e fortė e pavarur, por nėse ia leni rregullimin e kazanit tė ujit nė banjė ose blerjen e luleve pėr vete, shumė shpejt do tė jeni nė telashe.
Nėse femra di tė kujdeset pėr veten, kjo nuk do tė thotė qė duhet t’i lėni sjelljet, maniret tuaja prej xhentėlmeni. Dhe po, kjo vlen edhe pėr femrat qė me zė tė lartė dhe qartė pohojnė qė janė feministe.
Ato thjesht duan ta kuptoni qė disa gjėra mund t’i bėjnė edhe vetė dhe se nuk ju duhet ndihma e meshkujve. Ato duan qė t’i ruani dhe ndaj tyre tė silleni me kujdes, sepse ashtu do tė ndihen tė veēanta. Megjithatė, femrat nuk duan tė kenė nevojė qė t’ua thonė kėtė.

View user profile
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum