Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi

Join the forum, it's quick and easy

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Kurse Anglish Online .::: wWw.mylanguagecenter.al:::.
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.forumijone.albanianforum.net/:::.

You are not connected. Please login or register

Ēfarė ju mban zgjuar gjatė natės

Go down  Message [Page 1 of 1]

1Ēfarė ju mban zgjuar gjatė natės Empty Ēfarė ju mban zgjuar gjatė natės Fri Aug 30, 2013 3:32 pm

Old Legend

Old Legend
Admin
Admin

Dita nis me energji, shėndet tė mirė dhe pamje tė freskėt pas njė gjumi tė rehatshėm dhe tė mirė. Gjashtė deri nė tetė orė ėshtė mėse e mjaftueshme pėr t'u ndjerė si mė lartė.
https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSX0BZcorkp4Whtju6x66xQDAjAE8ww1ww2vKmBUH_ubLhz1qMh
Por ka disa faktorė qė ndalojnė trupin tė qetėsohet apo ndalojnė edhe procesin e gjumit. Pėrveē ndikimit tė kafeinės ka edhe disa faktorė tė tjerė qė janė armiq tė gjumit.

Ndėr kėta faktorė mund tė pėrmendim:

Uria, e cila rrit vetėdijen mendore dhe ajo mund tė marrė orė tė ēmueshme nga gjumi.

Nevojat personale. “Fshikėza e mbushur e urinės” ėshtė arsyeja pse ju mund tė zgjoheni gjatė natės, prandaj zvogėloni konsumimin e lėngjeve nė orėt e vona.

Ndriēimi. Dhoma duhet tė jetė e errėt, ndaj duhet qė tė sigurohemi qė tė mos futet dritė nė tė.

Stresi. Ai nuk i lejon trurit tė “fiket” dhe t’i dėrgojė “porosi” organizmit pėr tė fjetur.

Celulari, sms-tė e papritura apo telefonatat janė njė arye e prishjes sė gjumit.

Dysheku,kushtojini mė shumė vėmendje blerjes sė tij.

Ushtrime, lodhja, rrahja e zemrės mund tė ndikojnė nė largimin e gjumit.

Alkooli aq sa shpejt ju fut nė gjumė tė thellė aq shpejt edhe ju zgjon.

Televizori. Ndriēimi dhe zėri i tij ndikon qė sytė tė rrinė hapur gjatė gjithė natės.

Kafeina, duhet shmangur konsumimi i saj mbasdite vonė ose nė darkė.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum