Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirë se erdhët në mesin tonë .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Celular qe lexon buzet

Celular qe lexon buzet

Go down  Message [Page 1 of 1]

niku

avatar
Admin
Admin
Vjen nga Gjermania e reja me e fundit ne lidhje me teknologjine per sa i perket telefonave dhe e ka emrin “Soundless Communication”, ose komunikim pa ze.
Kerkuesit e “Karlsruhe Institute of Technology” kane realizuar nje program qe lexon levizjet e buzeve dhe i transformon ne sinjal akustik per ate qe i degjon ne anen tjeter.

Mjafton te levizesh buzet pa nxjerre ze. Ideale per rastet kur duhet te besh telefonata te rendesishme, por qe nuk mund te flasesh me ze te larte.

Teknologjia qe eshte prezantuar per here te pare ne panairin e elektronikes CeBIT, bazohet ne nje system qe mat levizjet e paperceptueshme muskulare dhe i konverton ne impulse elektrike, te transformuara me pas ne nje ze te kompjuterizuar.

Shkalla e gabimit llogaritet te jete nje ne 100, e vetmja mangesi eshte se per te dale ne treg do te duhen 5-10 vjet.


View user profile http://wWw.ForumiJone.Net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum