Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

Logged in as Anonymous. Your last visit was on

You are not connected. Please login or register

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Topics [0]

20101130
Rrjeti social mė i madh nė botė mbledh tė dhėna tė cilat njė agjencie shėrbimesh sekrete mund t’i bėnin punė tė madhe. Nė fund tė fundit a nuk u gjendėn nė Facebook edhe fotot e spiunes seksi tė Rusisė nė SHBA, pak muaj mė parė kur kjo e fundit shkatėrroi njė rrjet me agjentė tė fshehur tė Moskės... Le tė supozojmė se takoni njė njeri...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 212
20101129
Njė grup shkenctarėsh nė universitetin gjerman "Rheinisch-Westfalischen Technishen Hochschule (RWTH) Aachen", paraqitėn tavolinėn e lakuar vitruale tė punės, paisje e cila nė tėrėsi ėshtė e ndjeshme nė prekje.Koncepti i BendDesk ėshtė i zhvilluar brenda Media Computing Group nė kėtė universitet dhe ėshtė i pėrbėrė nga...

by simpatikja - Comments: 2 - Views: 225
20101129
Tani ėshtė e mundur qė tė cosh akrepat prapa dhe tė rinosh trupin, si edhe disa prej organeve tė goditur nga sėmundjet.Kėshtu thuhet nė njė studim tė kryer te minjtė qė plaken shpejt pėr shkak tė njė defekti gjenetik. Duke riaktivizuar njė enzimė tė rėndėsishme, kafshėt rinohen nė total, organet qė ishin nė fazė degradimi...

by simpatikja - Comments: 0 - Views: 207
20101129
Cilat janė shkaqet e krijimit tė celulilit, problemit kryesor estetik tė shumė femrave anembanė botės? Formimi i kėsaj mase qė i shėmton kėmbėt, krahėt, barkun, varet nga dieta, stili i jetesės.


Ushqimi jonė i pėrditshėm, toksinat dhe yndyrnat e tepėrta shkaktojnė probleme thellė nė lėkurė. Indi lidhor trashet dhe forcohet duke...

by simpatikja - Comments: 0 - Views: 225
20101129
Njė britanike ka kaluar 5 muaj duke fjetur nė veturėn e saj. Por, Lynsey Church, nuk ishte e pastrehė e detyruar nė kėtė mėnyrė tė jetės, por nga paniku frikėsohej tė kthehej nė shtėpi.


Lynsey 30-vjeēare, nuk dėshironte tė largohej nga spitali i sigurt “Wishaw General”, duke jetuar nė parkingun e tyre. Nė veturė hante, pinte...

by simpatikja - Comments: 0 - Views: 234
20101129
Prej njė viti, nė edicionet e lajmeve jemi mėsuar qė herė pas here tė raportohet pėr dhunėn nė shkolla.

Rasti i fundit ishte ai i datės 23 nėntor, 800 metra larg shkollės sė mesme “Eqerem Cabej”, nxėnėsi Dhimitėr Kushgjini, u godit me katėr thika nė trup nga bashkėmoshatari i tij, Alket Hida. Ngjarja u komentua pėr motive tė dobta.

Njė ngjarje e pėrafėrt ndodhi nė 22 nėntor 2010 nė shkollėn “Sami Frashėri” nė Tiranė, ndėrkohė qė nė kryeqytet dhe qytete tė ndryshme tė Shqipėrisė, nė harkun kohor tė njė viti konstatohen situata tė ngjashme.

Nė 16 maj 2009, nė ditėn...

by universy - Comments: 0 - Views: 250
20101129
Njė nga mrekullitė e jetės e transmetim direkt nė “Street View”. Pikėrisht, telekamerat e shėrbimit tė hartave “live” tė Google kanė kapur sot nė Wimersdorf tė Gjermanisė njė grua qė ka sjellė nė dritė njė fėmijė nė rrugė. Fakti qė gjithēka ėshtė kapur direkt ka bėrė menjėherė bujė, duke u shfaqur nėpėr tė gjithė faqet e internetit tė mbarė botės. Ndonėse, shumica e lexuesve ėshtė shfaqur mosbesuese, duke thėnė se ka qenė e gjitha njė montazh.


by universy - Comments: 0 - Views: 316
20101129
Pse puthja nuk ėshtė vetėm ēėshtje buzėsh, efektet e saj te partnerėt

Pėr femrat puthja ėshtė mė e rėndėsishme se seksi. Pėrveē tė tjerash, puthja i bėn mirė edhe shėndetit. Dy studime tė reja dėshmojnė pėr kėtė. “Asnjė fatkeqėsi nuk mund tė mė ndodhė kur ajo mė dhuron njė puthje”, kėndonte poeti trubador Colin Muset, mė 1400-n. Pa pėrfytyruar se shkenca, nė njė largėsi shekullore, do t’i jepte tė drejtė. Njė studim i kryer nga Universiteti i Vjenės, nė fakt, ka nxjerrė si pėrfundim se puthjet e rregullta i bėjnė mirė shėndetit, njėsoj si njė ilaē. Njė puthje e gjatė dhe gjithė pasion...

by universy - Comments: 0 - Views: 245
20101129
Ilaēet tė cilat i pėrdorim pėr shėrim edhe nėse pėrdoren nėn rekomandimin e doktorit mund tė japin efekte anėsore. Madje disa efekte anėsore qė mund tė japin disa ilaēe tė ēudisin vėrtet. Disa prej tyre tė krijojnė vartėsi ndaj kumarit, disa tė bėjnė tė flasėsh nė gjumė e disa tė tjerė i japin urinės ngjyrė tė kuqe, jeshile apo vishnje.Sipas lajmit tė dhėnė nė adresėn ‘howStuffWorks’, pa parė llojin e ilaēit, efektet anėsore mė tė...

by universy - Comments: 0 - Views: 412
20101129
Siē mund tė keni dėgjuar, Agron Llakaj po pregaditej pėr largimin e tij nė TV Klanin, ku do tė udhėheqė kuizin “Kush do tė bėhet milioner?”. Por ndodhi diēka e pa pritur. Nė fastivalin “Kėnga Magjike”, ai u bė pvr njė ēast pjesė e spektaktit, si protagonist nė njė lojė bashkė me Ardit Gjebrenė.

by universy - Comments: 0 - Views: 237
20101128
Me poshte eshte nje video-komedi e realizuar ne stil bardh e zi (supozohet nje video e 1950, por me Facebook) qe jep disa udhezime per rregullat e sjelljes ne Facebook.

Sado qe shume kush e konsideron Facebook nje humbje kohe, rregullat me poshte jane interesante dhe duhet te ndiqen nga cdo kush.by universy - Comments: 0 - Views: 231
20101128
Shtrėngata mė tė mėdha se Toka, kanione gjigante, geizera tė lartė qindra kilometra, vende tė ndriēuara gjithmonė nga Dielli, shatėrvanė pluhuri akulli


1. Jupiteri: Stuhia qė nuk pushon prej katėr shekujsh

Shtrėngata mė e madhe e sistemit diellor, e cila ka shpėrthyer nė Hemisferėn Jugore tė Jupiterit prej katėr shekujsh, qė kur u vėzhgua pėr herė tė parė me teleskop, s’ėshtė ndalur mė. Ajo ngrihet 8 kilometra mbi retė pėrreth dhe ėshtė kaq e madhe sa mund tė pėrfshijė dy ose tre planetė si Toka. Shtrėngata rrotullohet rreth vetes pothuajse gjashtė ditė tokėsore (qė...

by universy - Comments: 0 - Views: 249
20101127
Lemza mund tė paraqitet si reaksion nė ngrėnie tė shpejtė, konsumim tė lėngjeve tė ftohta dhe ushqimeve djegėse, mirėpo mund tė paraqitet edhe si pasojė e shqetėsimit apo stresit. Pėr ta evituar atė, ekspertėt sugjerojnė qė tė pimė njė gotė ujė ose tė hamė njė lugė sheqer.


Lemza shpesh di tė jetė diēka e bezdisshme, sidomos kur shfaqet nė situata...

by universy - Comments: 0 - Views: 225
20101127
Ja te shohim se si shpjegohen ngjyrat qe na pelqejn ne gjuhen psikologjike.
Perse na terheq ne veshje nje lloj ngjyre si prsh ngjyra e verdhe , e kalter , e zeze, e kuqe, vishnje..etj,
A jan ngjyrat ato qe shprehin personalitetin e secilit prej nesh? nese Po te shikojm cfare flasin ngjyrat

Ti hedhim nje sy shkurtimisht kuptimit qe kan ngjyrat baze ne hemisferen perendimore.
ky informacion do t'ju ndihmoj se cilat ngjyra ju pershtaten me shume .


E zeza

Kjo ėshtė ngjyra e autoritetit dhe e fuqisė. Rrobat e zeza i bėjnė njerėzit tė duken mė tė...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 250
20101127
Nė internet mund tė gjendet praktikisht ēdo gjė. Sekrete tė publikuara online, zbavitje, punė personale, idiotėsi dhe gjenialitete nga mė tė ndryshmet dhe mė tė pafundmet e nė pararojė tė kėtyre funksioneve qendron faqja “Youtube”.
Mirėpo mė pak se dy javė mė parė njė video e publikuar pa shumė pretendime, po bėhet qendra e debatit, pėr vizitorė tė zakonshėm tė faqes, ekspertė tė gjithėfarlloj fushash, gazetash me famė dhe prestigj, pra njė infektim global.
Kjo video flet pėr premierėn e filmit tė Charlie Chaplin “Cirku”. Xhirimi ndodh ne Hollywood dhe pamjet janė lehtėsisht tė gjindshme...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 255
20101127
Studimi i parė i realizuar mbi duhanpirjen pasive ka dalė nė pėrfundimin se ky fenomen shkakton mbi 600 mijė viktima anekėnd botės ēdo vit.
Njė e treta e kėtyre viktimave mėsohet se janė fėmijė, shpesh tė ekspozuar ndaj duhanit nė shtėpi, thotė Organizata Ndėrkombėtare e Shėndetėsisė.Studimi i kryer nė 192 vende, tregon se duhanpirja pasive ėshtė veēanėrisht e rrezikshme pėr fėmijėt, tė cilėt rrezikohen nga sindromi i papritur i vdekjes foshnjore,...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 375
20101127
Superfuqitė botėrore kanė filluar tė dridhen pas paralajmėrimit tė Wikileaks se do tė publikojė mbi 3 milionė dokumente tė Departamentit tė Shtetit.Kėshtu, pėrfaqėsuesja e kėtij institucioni, Hillary Clinton ka zhvilluar tė premten njė bisedė telefonike me homologun kinez Yang Jiechi, tė cilin e ka paralajmėruar...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 380
20101127
Pak para orės 20:00 nė trekėndėshin e kufirit Kosovė, Serbi, Maqedoni ėshtė dėgjuar njė zhurmė e pazakontė pėr tė cilėn mendohet se ėshtė shkaktuar si pasojė e pėrplasjes sė njė meteori nė atė rajon, njoftuan mediat serbe.Korrespodenti i Radio Televizionittė Serbisė (RTS) nga Leskovci tha se zhurma ėshtė krijuar kur meteori depėrtoi nė atmosferė tė tokės, por ende nuk duhet nėse meteori vetėm...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 241
20101125
Paris – Njė grua e moshuar, e bllokuar nė banjon e njė apartamenti nė Paris pėr 20 ditė, u shpėtua nga forcat e shpėtimit.


E moshuara u bllokua pasi iu prish brava e derės sė banjos. Banjoja nuk kishte asnjė dritare dhe as telefon, kėshtu qė 69-vjeēarja nuk kishte mundėsi tė lajmėronte njeri, pėrveē goditjes sė tubave gjatė...

by universy - Comments: 0 - Views: 305
20101125
Laboratori pėr kėrkimet dhe eksperimentet e kafshėve nė Fakultetin e Mjekėsisė Cerrahpasha tė Universitetit Istanbul, me anė tė njė eksperimenti tė realizuar mbi minjtė, analizoi ndikimin e tymit tė duhanit tek pėrdoruesit pasivė.Studimi tregoi se personat tė cilėt janė tė ekspozuar ndaj tymit tė duhanit, edhe pse...

by universy - Comments: 0 - Views: 276
20101125
Asnjėherė nuk mbyllet telefoni nga njė telefon publik dhe nėse ju nevojitet ndonjė numėr telefoni nė adresar e grisni tė gjithė faqen.Kolla ėshtė shenjė e njė sėmundjeje vdekjeprurėse.


Detektivi mund ta zgjidhė situatėn vetėm nėse ėshtė suspenduar nga puna.Burri nuk...

by universy - Comments: 0 - Views: 283
20101125

Liquid Mountaineering ėshtė njė sport i ri, i cili ėshtė pėrpjekur pėr tė arrijė atė qė njeriu nuk ka mundur ta bėjė pėr shekuj: te ec mbi sipėrfaqen e ujit. Ose pėr tė qenė mė tė saktė: tė vrapojė mbi ujė.


Personat nė video janė duke e zhvilluar kėtė sport nga fillimi. Ata rastėsisht kanė zbuluar se me pajisjet...

by universy - Comments: 0 - Views: 238
20101114
Berlin, 17 gusht - Hakerėt pėr modelin e telefonit celular “Nokia 1100” po ofrojnė shuma tė mėdha. Emisarėt e tyre, hakerėt nga vendet e tjera po i dėrgojnė nė gjithė Ballkanin nė kėrkim tė kėtyre telefonave celularė, transmeton portali 24sata.


Nė fakt, “Nokia 1100” ėshtė njė armė jashtėzakonisht e fuqishme e hakerėve. Ky telefon celular, i prodhuar ekskluzivisht nė qytetin gjerman Bohum, ka tė ashtuquajturin gabim fabrike, i cili mundėson kapjen e transaksioneve...

by besnikbici - Comments: 2 - Views: 377
20101123
Shpjegime nga programuesit pse programet e tyre nuk funksionojne:

Interesante...
Kurre nuk kam degjuar per ate.
Punonte fare mire dje.
Epo, programi ka te nevojshme disa rregullime
Si eshte e mundur dicka e tille?
Eshte faji i pajisjes hardware
Eshte bere update i sistemit operativ?
Perdoruesi beri nje gabim perseri
Ka dicka gabim me te dhenat e tuaja testuese
Une se kam prekur ate modul
Po, po, do te jete gati ne kohe
Ti duhet te kesh ekzekutueshin e gabueshem (program per testim)
Oh, eshte thjesht nje shtese

by besnikbici - Comments: 1 - Views: 283
20101123
Njė zyrtarė pranė autoritetit tė komunikimit tė Arabisė Saudite ka thėnė se Facebook ėshtė bllokuar pėr shkak se ueb faqja e popullarizuar e rrjetit social nuk ėshtė nė nivel me vlerat konservative tė mbretėrisė.
Ai theksoi se Autoriteti i Komunikimit tė Arabisė Saudite dhe Komisioni pėr Teknologji Informative kanė dhėnė urdhėr pėr bllokimin e ueb faqes gjatė ditės sė diel dhe nė tė ėshtė shfaqur njė mesazh qė tregon njė gabim nė rast se pėrdoruesit dėshirojnė tė qasen nė tė.

Sipas tij pėrmbajtja e Facebook ka “tejkaluar kufirin” me moralet konservative tė mbretėrisė, por se bllokimi...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 304
20101122
Sipas Hitwise, Facebook ka 10 pėr qind tė pjesės sė vizitave tė internetit nė SHBA, dhe ka rreth 25 pėr qind tė tė gjitha shikimeve tė faqeve (pageviews) nė kėtė vend.


Prapa Facebook vjen Google me rreth 7 pėr qind dhe YouTube me 3 pėr qind vizita interneti. Ne frontin e shikimit tė faqeve YouTube dhe Google...

by universy - Comments: 0 - Views: 247
20101121
Strategjia e NATO-s numėron tre rreziqe tė mėdha aktuale. Lufta nė internet, terrorizmi dhe armėt e zhdukjes nė masė. Por sa i rrezikshėm dhe me objektiv tė caktuar mund tė jetė sulmi me tastierė dhe maus?
Gjatė muajve tė verės titujt ishin bombastikė. Ata flisnin pėr trupa qė marshonin, pėr luftė kompjuterėsh, pėr Pearl Harbour nė sektorin digjital. Ajo qė publiku mori vesh pėr krimbin "stuxnet", ishte se nė drejtimin e luftės ishte hapur njė dimension i ri nė hapėsirėn virtuale. Tė paktėn kėshtu pretendojnė ekspertėt. Fjalėt thoshin se ishte sabotuar pasurimi i uranit, njė teknikė...

by besnikbici - Comments: 1 - Views: 292
20101121
Sa gjėra janė tė pazbuluara nė botė, sa enigma rrethojnė ekzistencėn tonė, a ka jetė pėrveē nesh nė hapėsirė? Ndoshta e ardhmja do tė na tregojė pėr shumė gjėra, ndoshta do tė na japė pėrgjigje rreth pyetjeve qė prej shekujsh ne i kėrkojmė, ndėrsa Joni Boēari ka dashur t`i japė tani me librin e tij tė parė qė titullohet “Borfor”.
Ėshtė njė histori qė i takon zhanrit tė fantashkencės. Joni Boēari ka ndėrtuar me mendje njė planet tė largėt nga Toka por shumė tė ngjashėm me tė. Subjekti i kėtij libri ngjan gjithashtu me njė numėr subjektesh tė kinematografisė moderne por sidomos me historinė...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 243
20101121
Njė grua e cila ka mėsuar nga gjyshi i saj Kung Fu qė nė moshėn 3-vjeēare, ka tėrhequr gjashtė makina tė cilat peshonin mė shumė se nėntė ton sė bashku.
Murgesha Shaolin, Zhang Tingting, turpėroi nė kėtė mėnyrė burrat tė cilėt kishin tentuar mė parė dhe nuk kishin arritur tė tėrhiqnin njė peshė tė tillė.
Ajo tha: “Mendoj se gjyshit tim do t’i pėlqente tė mėsonte njė djalė, por prindėrit e mi i dhanė vetėm njė vajzė.”

“Por, kur e pa se sa e fortė...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 299
20101121
Tė apasionuarit e Batman-it mund tė pėrgatiten, pasi njėra prej dėshirat tyre tahmė ėshtė bėrė realitet.

Njė kompani amerikane, nė fakt, ka marrė licencėn pėr tė prodhuar kopjen e saktė tė Batmobile. Automjeti i drejtuar nga Adam West nė serinė televizive tė 1960 do tė shitet me njė ēmim prej 120 mijė dollarėsh.

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 391
20101121
Njė faqe e re e turizmit ėshtė ndaluar nga dita e parė e publikimit nga qeveria.


Domain i internetit ėshtė pothuajse identike me atė tė njė faqe pornografike. Vetėm dy shkronja nė drejtshkrimin e domain ishin tė ndryshme.

Shumė filipinas u ankuan nė lidhje me emrin "beautifulpilipinas.com". Sipas zėdhėnėsit tė ministrisė, faqja u ndalua pėr arsye tė plagjiaturės.

Njė tjetėr pikė e kritikės ėshtė sllogani i ri turistik...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 292
20101121
Njė studim i bėrė nga njė ekip ekspertėsh nga Evropa ka arritur nė pėrfundim tė asaj qė shumica e njerėzve veēse e kanė ditur: Leximi i bėn mirė trurit.


Neuroshkencėtari Kognitiv Stanislas Dehaene nga Institut National de la Santé et de la Recherche Medicale nė Gif-sur-Yvette tė Francės, dhe partnerėt e tij prej Belgjikės, Brazili...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 248
20101121
Vetėm pak ditė para natės finale tė “Kėnga Magjike” organizatorėt e kėtij festivali kanė diskualifikuar nga gara treshen nga Kosova, Linda Halimi, Nora Istrefi dhe Big D.
“Arsyeja ishte pėr shkak tė vonesės sonė nė prova atje, ndonėse ato nuk ishin as prova gjenerale dhe se nga provat finale na ndanin edhe dy ditė. Atė ditė provat i kishim nė orėn 10. Ne drejt Tiranės u nisėm nė mėngjes, por pėr shkak se atė ditė pati shumė shi dhe mjegull, u vonuam gjatė rrugės. Nė fakt mė shumė u vonuam nė komunikacionin e Tiranės, ishe njė vonesė 40 minutėshe dhe atje nuk patėn aspak konsideratė, ndonėse...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 306
20101121
Shume persona vuajne nga ndonje intolerance lidhur me ushqimet, detergjentet, metalet, kafshet. Ja cila eshte menyra per te zbuluar se cfare na ben keq dhe se si mund te veprojme ne te tilla raste.
image
Ne nje darke mund te ftosh shume persona dhe kjo eshte normale, apo jo? Megjithate ka gjasa qe mbremja mes miqsh te kthehet ne nje melodrame, sepse te gjithe vuajne nga nje intolerance: dikush eshte alergjik ndaj peshkut, dikush tjeter nga vera, nje tjeter...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 860
20101121
LONDER - Fejesa zyrtare e Princit Uilliam dhe te dashures se tij qe u be e ditur disa dite me pare, duket se ka pasur interesin e medias per ate, qe pa dyshim do te jete nje ngjarje e madhe e Anglise. Gjithcka duket se ka filluar me unazen e marteses.
image
Princi Uilliam i ka dhuruar te fejuares, Kate Middleton, unazen e nenes se tij Ledi Dajana.

“Safiri i rrethuar nga 14 diamante eshte nje objekt shume i vecante per mua. Kjo eshte...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 279
20101121
Nė territorin e Shqipėrisė gjenden njė varg kėshtjellash tė cilat datojnė qė prej periudhave antike e deri nė mesjete.E veēanta ėshtė se disa prej tyre vazhojnė tė banohen edhe nė ditet tona.(mė e rėndesishmja nė Berat).
image
Kalaja e Tiranės ishte njė stacion rrugor i vijės Egnatia i tipit Mansio-Mutatio. Ajo pėrbėnte qendrėn e njė vendbanimi, tė emėrtuar me njė variacion emrash qė nė shekujt e parė tė erės sonė. Tirkan (shek IV e.s ), Tergiana...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 982
20101121
Mashkulli? Me mire i veshur me xhinse dhe rroba ‘casual’. Por kujdes nga corapet e shkurta, nje detaj ‘vrastar’ i pamjes te meshkujt, qe kurre nuk duhet te vishen nese mbani sandale.
image
Dhe, ndersa nga sfilatat e fundit te meshkujve vijne edhe tendencat e fundit te modes, duket se me triumfin e stilit casual dhe trendy, ditet e fundit eshte zhvilluar nje sondazh lidhur me cfare nuk durojne femrat ne veshjen e meshkujve dhe cfare duhet te veshin.

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 437
20101121
Gonxhja ishte femija i trete i Kole Bojaxhiut (Nikolle Bojaxhiu) me origjine nga Mirdita dhe e Drane Bojaxhiut (mbiemri i vajzerise Barnaj) nga Novo Sella e Gjakoves. Lindi ne Shkup, te Shqiperise se pushtuar prej Perandorise osmane, sot Ish Republika Jugosllave e Maqedonise, me date 26 gusht 1910. Shkupi i merret Shqiperise prej Maqedonise me 1 Janar 1918 ne baze te traktatit te Versajes. Nje dite pas lindjes u pagezua ne kishen e Zemres se Krishtit nga famulltari i atehershem Dom Zef Ramaj. Kola dhe Drania kishin 5 femije, dy u vdiqen ne femijerine e hershme. Frike te madhe kishte nene Drania...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 290
20101121
Kaloni shumicėn e kohės nė sitet sociale si Facebook dhe Twitter?
Nėse bota virtuale ju ka bėrė tė harroni dhe tė shkėputeni nga jeta reale, atėherė edhe ju jeni njė nga vartėsit e rrjetit social. Por gjendja nuk ėshtė aq kritike sa duket.

Nuk ėshtė i pakėt numri i atyre tė cilėt duan tė mbyllin adresat pėr tė shpėtuar nga kjo lloj vartėsie. Por fshirja e informacionit kėrkon njė kohė tė gjatė. Pėr ta zgjidhur kėtė problem njė kompani gjermane pėrgatiti njė program tė ri. Ky program fshin shumė lehtė tė gjitha informacionet tė cilat i pėrkasin adresave tuaja nė Facebook, LinkedIn,...

by besnikbici - Comments: 1 - Views: 246
20101120
Burzh Dubai ndėrtimi i tė cilės ka filluar mė 21 Shtator 2004 ėshtė ndėrtuar nga inxhinieri Adrian Smith. Me njė kosto prej 4,1 miliard dollarėsh pėr ndėrtesėn mė tė lartė tė botės janė hedhur 330 mijė metėrkub beton, janė pėrdorur 39 mijė ton ēelik dhe ėshtė punuar afėrsisht 22 milion orė.


by besnikbici - Comments: 0 - Views: 477
20101120
Quhet “Deveronvale Perfection” (Perfeksioni i Devrionvales) dhe tashmė ka thyer rekordin e deles mė tė shtrenjtė nė botė.Ėshtė tetė muajsh dhe nė ankandin e Lanark, nė Skoci, u shit pėr 231 mijė paund. Dashi i racės do tė shėrbejė kryesisht pėr riprodhim. Nė kėtė mėnyrė, pronari i tij i ri, Jimmy Douglas, njė fermer i zonės, thotė se shpejt do tė fitojė mė shumė nga sa investoi pėr dashin . Motivi i njė shifre tė tillė astronomike...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 310
20101120
Tė rrezikuar nga shfarosja dhe tė mbrojtur nė rajonin e Heilongjiang, nė verilindje tė Kinės, tigrat siberianė tani japin “shfaqje cirku” nė vaktin e ngrėnies.


utoritet e kanė shndėrruar nė biznes vaktin e ngrėnies sė kėtyre tigrave, duke u marrė para turistėve qė ndjekin sesi tigrat i turren pulave.

Me shumė gjasa, shoqatat nė mbrojtje tė kafshėve nuk do e kalojnė nė heshtje kėtė ngjarje.

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 312
20101120
1. 80000 vjete para lindjes se krishtit (Zjarri)
2. 687 vjete para lindjes se krishtit (Monedha)
3. 4000 vjete para lindjes se krishtit (Shkrimi)
4. 1050 vjete para lindjes se krishtit (Alfabeti – ne Greqi)
5. 600 vjete para lindjes se krishtit (elektriciteti – ne Greqi)
6. 1000 (Xhami zmadhues – ne Arabi)
7. 1000 (Baruti – ne Kine)
8. 1300 (Piruni – ne Angli)
9. 1492 (Kakao – ne Amerike)
10. 1495 (Uiski – ne Skoci)
11. 1500 (Operacioni – ne Zvicer)
12. 1500 (Ore xhepi – ne Gjermani)
13. 1534 (Patatja – ne Peru)
14. 1543 (Sistemi...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 445
20101120
Loja e futbollit ėshtė luajtur nė gjithė botėn, dhe ėshtė bėrė njėra nga sportet mė tė mėdha nė botė e tė gjitha kohėrave.
Ndėrkohė, qė asnjė person i vetėm nuk emėrohet si zbuluesi i lojė sė futbollit, ėshtė e njohur se loja e tė gjuajturit me top pėrreth nė ndonjė fushė qė ėshtė zhvilluar pėrfundimisht nė futbollin e sodshėm, ėshtė luajtur edhe para 3000 viteve mė parė.by besnikbici - Comments: 0 - Views: 1542
20101120
Londėr - Instituti Kombėtar i Statistikės nė Angli bėri tė ditur se duke analizuar shkrimet e ndryshme, emri mė popullor pėr djem nė Angli rezulton tė jetė emri “Muhammed”.


Sipas studimit tė kryer nga Instituti Kombėtar i Statistikės, 6255 foshnja kanė marrė emrin “Muhammed” vitin e kaluar nė Angli. Emri mė popullor dhe mė i pėrdorur pėr djemtė zė vendin e 16-tė si “Mohammed”, vendin e 36-tė si “Muhammed” dhe vendin e 62-tė si “Mohammad”.

Nėse mblidhen tė gjithė emrat me ndryshimet e vogla nė shkrim, emri “Muhammed” zė vendin e pare nė listė duke kaluar...

by simpatikja - Comments: 0 - Views: 227
20101120
E shtrirė pothuajse nė tė gjitha fushat, media sociale tashmė po zgjat duart edhe drejt politikės.
Deklarata e dhėnė nga Facebooku se "ne e kemi parashikuar kohė mė pare fituesin e zgjedhjeve tė SHBA", ka ndezur diskutime tė shumta nė Amerikė dhe nė botė. A ėshtė e mundur tė parashikohen rezultatet e zgjedhjeve duke parė popullaritetin e politikanėve nė Facebook?
Sipas deklaratave tė kompanisė Facebook, nė zgjedhjet e realizuara me 2 nėntor nė SHBA, 12 milionė njerėz kanė klikuar versionin "votova". Ky numėr pėrfshin pothuajse dyfishin e pjesėmarrjes nė votime tė zgjedhjeve...

by simpatikja - Comments: 0 - Views: 225
20101120
Tė flasėsh me veten nuk ėshtė aspak shenjė e paqėndrueshmėrisė mendore. Shpesh herė na ndodh tė shikojmė njerėz tė cilėt pėshpėrisin me vete, por kujdes, ata nuk janė tė cmendur pasi tė folurit me vete i bėn mirė njeriut...

Kjo mėnyrė ndihmon nė vetėkontrollin e njeriut, redukton sjelljet impulsive dhe zhvillon njė proces mė tė mirė pėr vendimmarrjen. Psikologė nga Universiteti i Torontos kanė arritur nė kėtė pėrfundim pas disa testeve vullnetare.

“Kuptuam se njerėzit reagojnė nė mėnyrė mė impulsive kur nuk mund tė pėrdorin zėrin e tyre tė brendshėm”, shprehet profesori Michael...

by simpatikja - Comments: 0 - Views: 249
20101120
Njė nga yjet e Hollivudit, Uesli Snaips, ėshtė dėnuar me tre vite burg pėr krime financiare.
Snajps ėshtė akuzuar qė nga viti 2008 pėr mospagim tė taksave. 48 vjeēari njihet kryesisht pėr rolin e tij nė trilogjinė "Blade".

by simpatikja - Comments: 0 - Views: 259
20101120
Familja na do me shume se ce kishim menduar ... Arrijme te njohim Miqte e Vertete ... dhe Kuptojme se NE mund te jemi me te Forte se ce kishim imagjinuar ... Wink

by simpatikja - Comments: 0 - Views: 259
20101120
Une them ti fusim nje dore muhabet se spo shtyhet kjo fundjava ti cfare thua ?? Smile Smile Smile Smile Smile Smile...

by simpatikja - Comments: 0 - Views: 258

Topics [50]

  Back to top

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Moderators : None

Users browsing this forum: None

Permissions in this forum:
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum

  • New posts New posts
  • New posts [ Popular ] New posts [ Popular ]
  • New posts [ Locked ] New posts [ Locked ]
  • No new posts No new posts
  • No new posts [ Popular ] No new posts [ Popular ]
  • No new posts [ Locked ] No new posts [ Locked ]
  • Announcement Announcement
  • Sticky Sticky
  • Global announcement Global announcement